Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Neuchopitelné lásky v Řeznické hrají na citlivou notu

Eva Síčová

Eva Síčová

13. 10. 2011

FOTO: Neuchopitelné láskyDivadlo v Řeznické uvedlo v sobotu 8. října svou druhou premiéru sezóny. Tentokrát režisérka Jana Janěková představila divákům inscenaci Neuchopitelné lásky španělské autorky Palomy Pedrero.

FOTO: Neuchopitelné lásky

Sabina hledá únik ze vztahu a Adolfo prodává Bible. Co může přinést toto spojení? Foto: Alena Hrbková

Komorní Divadlo v Řeznické má neocenitelné kouzlo, protože herce vidíte zblízka. Vidíte sebemenší gestikulaci, která utváří zajímavou atmosféru. Herci jsou vystaveni přímo tváří v tvář přímé kritice diváků, protože se neskrývají za pomyslnou hranicí jeviště.

Při hře Neuchopitelné lásky herci nemusejí mít strach z negativní reakce ze strany diváků. Ti, kteří měli to štěstí a nepropásli premiéru, uviděli jednu z nejlepších inscenací tohoto roku. Představení spojuje několik do jisté míry absurdních příběhů. Autorkou tohoto skvostu je výborná současná španělská dramatička, Paloma Pedrero.

Čtěte také: Dámy to rozjíždějí v Divadle v Řeznické

Čtyři scénky spojuje ústřední téma – láska. Zdánlivě ohrané téma zde nabývá třetího rozměru. Láska, kterou jednotlivé postavy prožívají, se dá vysvětlit, ale stěží pojmenovat. Nečekaná, zoufalá, chtěná i vydíraná. I taková může být láska. Že o takovou nestojíte? Někdy možná nemáte na výběr.

FOTO: Neuchopitelné lásky

Co se stane, když Carmen potká Josého v metru?

Carmen se setkává s vandrákem Josém v metru. Ze strachu z cizího muže se vyvine obdiv k jeho hrdinství. Prostitutka Maria prožije chvilkovou lásku s mužem, kterému připomíná matku. Citově zmrzačená dívka doplatí na svou naléhavost vůči ženatému muži. A nakonec jedna alkoholová noc a nečekaná návštěva vyřeší Sabině problém s rozchodem.

Nepřehlédněte: První premiéra sezóny v Divadle v Řeznické

Inscenace má vše, co má mít. Osobité dialogy gradující výstavbu a hlavně vynikající výběr herců. Smutek příběhů vyvažuje humor. Pro některé z nás jsou jednotlivé historky nepravděpodobné, ale přesto si každý divák připomene svou verzi neuchopitelné lásky, kterou v životě zažil.

FOTO: Neuchopitelné lásky

Láska může také mrzačit duši i tělo (Ján a Jitka Jackuliakovi)

Krátké setkání má kouzlo okamžiku a mnohdy v nás zůstane silněji zakořeněné než dlouhodobý, vleklý a nešťastný vztah. Láska může přijít ve chvíli, kdy se nám to nejméně hodí, kdy na ni vůbec  nejsme připraveni nebo v místech, kde bychom ji nečekali. Paloma Pedrero ji objevila, a vy ji prostřednictvím Neuchopitelných lásek můžete najít také.

Na scéně se vystřídalo celkem pět herců, kteří se vzájemně setkávali. Závěrem každé scénky pár vždy zatančí zajímavý tanec inspirovaný španělskými rytmy, jeho temperamentem i procítěnou vášní. Chtě nechtě, Neuchopitelné lásky vás chytnou za srdce díky skvělému textu, vtipným replikám i vynikajícím hercům. Stojím si za tím, že tato inscenace jen tak z Řeznické nezmizí.

Neuchopitelné lásky

Divadlo v Řeznické

Autorka: Paloma Pedrero

Režie: Jana Janěková

Hrají: Antonie Talacková, Kristýna Frejová/Zuzana Marery, Jitka Jackuliaková, Ján Jackuliak, Michal Slaný

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Neuchopitelné lásky v Řeznické hrají na citlivou notu