Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Premiéra mládí v Řeznické: smíchy se řezat nebudete

Eva Síčová

Eva Síčová

10. 5. 2011

FOTO: Premiéra mládíJiž více než deset let můžete na programu pražského Divadla v Řeznické nalézt inscenaci Premiéra mládí. Sklepní prostory osobitého divadélka jsou ideálním místem pro československou verzi hry pro dvě starší herečky, Ninu Divíškovou a Danielu Bakerovou. Původní francouzskou tragikomedii přeložil Jan Cimický a zpracování se ujal mladý režisér Dušan Pařízek. 

FOTO: Premiéra mládí

Dámy konají různé vylomeniny Foto: Petr Šálek

Na repertoáru mnoha divadel je široký prostor pro klasické i moderní hry. Divadlo v Řeznické svou omezenou prostorovou variabilitou, má jedinečnou možnost nabídnout komorní pohled na divadlo i velmi blízký kontakt herce a diváka. Využití takových možností je lákadlem pro diváka a výzvou pro herce. V Premiéře mládí jste místy vtaženi do děje a máte nutkání zapojit se, ale kouzlem hereček oněmíte.

Čtěte i naše další recenze na hry Divadla v Řeznické: Ledňáčci, Špatná ženská nebo Pomluva na Topzine.cz.

Dvě postarší dámy různého vyznání, pohledu na svět i chování, se náhodně setkají jednoho večera a nenásilně tak roztáčejí osudy následujících dnů. Daniela Bakerová v roli Simony působí zprvu neurvalým dojmem ženy plné energie a elánu, která však postupem času ukazuje i svou druhou tvář zbožné a milující ženy. Nina Divíšková propůjčuje Renatě své kouzlo dámy i šarmantní nádech uličnice, která v ní dříme a čeká na první možnost, kdy ji vypustit na světlo boží.

FOTO: Premiéra mládí

Simona a Renata

Původně francouzská hra, přeložená do češtiny a slovenštiny, postrádá jasnou definici, o co tady vlastně jde. Na první pohled vidíme drama dvou žen, které odkrývají své minulé životy, dávno zasypané pod hlínou času, což způsobuje sentimentálně nudné pasáže nikam nevedoucí a spíše utápějí hru v plytkých dialozích. Humorné záblesky by ze hry vytvořily příjemnou komorní komedii, ale v přemíře replik mířících do slepé uličky se hra na stanici komedie podívá jen z okýnka projíždějícího rychlíku.

Proč to nefunguje?

Nina Divíšková, známá dnes hlavně z filmů a televize, patří do generace vynikajících hereček, které nemají možnost využít svého hereckého talentu na velkém divadle díky nedostatku her. Divadlo v Řeznické nabízí více divadelních monodramat nebo komorních inscenací pro dvě herečky. Premiéra mládí dokazuje, že starší herečky jsou žádané a diváci jsou stále zvědaví, co mohou nabídnout. Obě herečky by si zasloužily mnohem kvalitnější kousek.

FOTO: Premiéra mládí

Daniela Bakerová a Nina Divíšková

Na Ninu Divíškovou a Danielu Bakerovou bych si ráda zašla kdykoli, ale na hru Premiéra mládí už ne. Obdivuji dechberoucí výkon Daniely Bakerové, když si na jevišti v dialozích s imaginárními postavami vystačí sama a vy se díváte na dokonalou hru herecké představivosti. Nina Divíšková by si zasloužila humornější repliky, protože role Renaty jí uháší jiskru, kterou v sobě stálé má. Paradoxně nejzábavnější pasáž představení byla předehra, kdy Nina byla Ninou. Pokud chcete vědět, co tím myslím, nedejte na mé názory a vyražte do Divadla v Řeznické.

Premiéra mládí – Christian Giudicelli

Divadlo v Řeznické

Režie: Dušan Pařízek

Hrají: Nina Divíšková, Daniela Bakerová

Hodnocení: 3***

Další představení: 24. května

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Premiéra mládí v Řeznické: smíchy se řezat nebudete