Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Na dřeň. Jak cvičení s kosatkami změnilo Marion Cotillard život

Marek Benda

Marek Benda

21. 3. 2013

Do kontrastu slunné idyly na Azurovém pobřeží se staví dramatické osudy dvou mladých lidí, kterým se změní pohled na život.     [album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/na-dren/]

Nové francouzské drama přináší prostý, ale silný příběh. Ústřední dvojici ztvárnili Marion Cotillard, která ani po hollywoodském úspěchu nezapomněla na domácí kinematografii, a belgický rodák Matthias Schoenaerts.

Vyprávění filmu postrádá přesné časové určení. Postavy se v příběhu objevují, aby sehrály svou část, vzápětí se objevují na jiném místě a čase bez pevné kauzální příčiny. Celý film tak působí jako jednotlivé epizody seriálu, který k sobě není pevně  svázán. Tento styl spoustě snímku škodí, jelikož se postavy stávají povrchními a děj není systematicky provázán.

Charakteristika postav snadno a účelně

To však není příklad filmu Na dřeň. Na nastolený přístup si lze snadno zvyknout a přistoupit na něj. Epizodičnost struktuře filmu neublíží. Hlavní mužskou postavu Aliho se jednoduše podařilo charakterizovat. Je rozporuplnou bytostí. Na jedné straně stojí jeho nejasný vztah k synovi, kterému nevěnuje tolik pozornosti a místy na něj dokonce zapomíná.

Na druhé straně jeho schopnost nezištně se postarat o téměř cizího člověka dokazuje svou přítomností u Stephanie, která přišla po nehodě v práci o obě končetiny. Aliho prostý, nezávislý přístup k životu mu ulehčuje existenci, citově se však odpoutává od lidí. Stephanie se navzdory nepřízni osudu vyrovnává se svým handicapem tím, že se snaží žít spořádaně a naplno.

Dechberoucí kosatky a testosteronové souboje

Film má k dispozici spoustu potenciálu. Do poslední kapky se snaží využít situací, v nichž se postavy nachází. Přestože epizodičnost díla zpravidla jde proti trendu dostatečného vcítění se do postav, režisér šikovně dávkuje porci emocí. Citlivě  ji podává ve stravitelných dávkách a (to je důležité) ve správnou chvíli. Divák nezůstane ochuzen o starost o hrdiny příběhu a cestu vydlážděnou sympatiemi si najde.

Kromě načasování je podstatná forma sdělení. Představení s kosatkami je spektakulární, skrz obraz sálá energie publika, které aplauduje synchronizaci člověka s kytovci. Hudba podtrhuje nádheru okamžiku tak, že si budete přát být součástí vystoupení a dotknout se mořského savce.

video
play-sharp-fill

I následující ticho spojené s nehodou dokonale koresponduje s nastalou situací a přidává na intenzitě účinku. Sekvence, kdy se Stephanie dovídá o následcích nehody, zanechává silný dojem, aniž by výrazně citově vydírala diváka. Aliho zápasy jsou syrově zvířecí, a přesto lidské.

Verdikt Marka Bendy:

Marek BendaTvůrci filmu Na dřeň zvolili riskantní přístup k látce, kdy hrozilo odosobnění od postav a jejich útrap. Stal se však přesný opak. Načasované dávkování a vkusné zpracování emocí posiluje výsledný dojem filmu, který prakticky po celé dvě hodiny neztratí na působivosti.

Upozornění: zhlédnutí filmu může vyvolat touhu odjet na francouzskou Riviéru, užít si slunečního svitu a navštívit show s kosatkami.

Hodnocení: 80 %

Verdikt Pavlíny Nouzové:

Pavlína NouzováPo Prorokovi jsou v dalším filmu Jacquese Audiarda hrdinové dva. A oběma se v průběhu dvou hodin podíváme tak hluboko do duše, jako by byli naši blízcí přátelé. Ačkoliv by to tak mohlo na první pohled vypadat, ústředním tématem snímku není vyrovnání se s životní tragédií, ale odpověď na otázku: Mohou se lidé změnit?

V dramatu Na dřeň sledujeme vývoj netradičního vztahu Aliho a Stephanie, kteří se potýkají se svými vnitřními démony a problémy. On je impulzivní a někdy příliš upřímný, ona svůdná a nerozhodná. Oba ale projdou radikálním vývojem, když jim život hodí pořádný klacek pod nohy. Někdo jím projde dřív, někdo později.

Skvěle napsaným charakterům navíc pomáhá, že jejich protagonisté si uvědomují, v jakém typu filmu hrají. Žádné velké aspirace na Oscara, ale jen syrový výkon, který bude působit tak uvěřitelně, až možná i nějaká ta slza ukápne.

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Na dřeň. Jak cvičení s kosatkami změnilo Marion Cotillard život