Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Muzikál Vánoční zázrak plive na Santu. Ledecký ale nestárne

Redakce

Redakce

5. 12. 2011

Pražské divadlo Broadway uvedlo nový muzikál Vánoční zázrak aneb Sliby se maj plnit o Vánocích. Projekt Janka Ledeckého je stejně komerčně úspěšný jako zpěvákovy nestárnoucí vánoční písně.

FOTO: Aleš Háma a Filip Antonio

Malý Tomáš objevuje tradice a zvyky Vánoc Zdroj: tiskové materiály divadla Broadway

Po úspěšných muzikálech, jakými byl Galileo a Hamlet, přichází Janek Ledecký tentokrát s vánočním představením. Výborný marketingový tah, uvést v čase adventu vánoční inscenaci, se divadlu vyplatil. Láká totiž nejen na Ledeckého písně, ale i na herecké celebrity známé víc z televize než z divadla.

Romantický vánoční příběh

Navíc příběh je vzorově vánoční. Když se chlapec Tomáš narodil, jeho matka zemřela při porodu. Ke všemu přímo na Štědrý den. Od té doby žije Tomáš sám se svým otcem, hlídat ho chodí starostlivý děda a pubertální strýc.

Marek, Tomášův táta, je úspěšný manažer developerské firmy a na syna má málo času. Vše se změní s příchodem Veroniky, kterou si zamilují úplně všichni.

Čtěte také: Vánoční koleda s Rodenem a Chýlkovou

Nejvíc mě zaráží, že Vánoční zázrak nazvali muzikálem. Já měla dojem, že jsem na hudební komedii. Mezi těmito dvěma žánry vidím velký rozdíl. V muzikálu vystupují tanečníci, zpěváci a herci, nejlépe vše v jednom. Tady vystupují tanečníci, kteří obstojně zpívají, a pak herci, kteří obstojně hrají.

FOTO: vánoční zázrak

Santa Claus číhá na každém kroku

V ústřední dvojici se na premiéře představili Linda Rybová a Martin Trnavský. Oba, miláčci publika, sice krásně emotivně zahráli svou roli, ale horší to bylo se zpěvem.

Rybová měla problémy vůbec nasadit tón. Trnavského zpěv zanikal a ve výškách zněl falešně. O moc lepší výkon předvedl Aleš Háma, ostřílený muzikálový herec, který si zahrál roli strýce Páji. Prostor k bláznivým výstupům využil maximálně a táhl humornou nit celého představení.

Marek Vašut jako tvrďácký byznysmen

Roli nekompromisního šéfa firmy obsadil Marek Vašut, který měl naštěstí málo pěveckých výstupů. O to víc se vžil do postavy bonvivána ve středních letech, kterého duch Vánoc neosvítil, protože pořád pracuje a honí se za ziskem.

Jana Švandová si zahrála babičku, která peče cukroví (trochu změna od rolí noblesních dámiček), Petr Kostka distingovaného dědečka a lékaře.

FOTO: Vánoční zázrak

Na jevišti to nakonec rozjeli všichni herci

Ovšem největší hvězdou bez sebemenších pochyb byl Filip Antonio, teprve osmiletý herec, kterého možná znáte z filmu Líbáš jako Bůh.

Antonio už vystupoval v muzikálu Je třeba zabít Davida. Ve Vánočním zázraku ale hraje jednu z hlavních rolí a je třeba říct, že na výbornou. Je spontánní, vtipný, bezprostřední, také proto sklidil na závěr největší aplaus.

TOPZINE.cz pro vás vybral Vánoční inscenace 2011

Námět připomíná pohádku pro děti, hlavní poučení z příběhu by pochopil i hotentot. Neměli bychom v čase svátků zapomínat na tradice, psát Ježíškovi nejtajnější přání a dát vale Santa Clausovi, který se na nás šklebí v každém supermarketu.

Nevím, jak kdo, ale abych tuhle santovskou hrozbu pochopila, nepotřebuji na scéně obřího růžového nafouklého soba a Vašuta s červeným boa.

Pardon, přišla mi SMS

Scéna a kostýmy jdou s myšlenkou komercializace Vánoc ruku v ruce. Animační panely po stranách scény sloužily kromě kulis také jako displeje, kde se objevovaly SMS zprávy, které si postavy posílaly.

FOTO: Autor Janek Ledecký

Ani Janek Ledecký neměl tak velký aplaus jako Filípek Antonio

O tom, že Vánoční zázrak není žádný umělecký zázrak, nemusím dále hovořit. Kdo však nechce do divadla chodit na intelektuální klasiku, určitě v něm zalíbení najde.

Přeci jenom herci předvádějí profesionální výkony. Hudba Janka Ledeckého je líbivá (i když tu zazní asi jen tři neznámé písně, zbytek jsou skladby i 20 let staré). Vánoční čas si žádá romantické příběhy, tak vlastně proč ne.

Vánoční zázrak aneb Sliby se maj plnit o Vánocích

Divadlo Broadway

Hudba a texty: Janek Ledecký

Režie: Radek Balaš

Hráli: Martin Trnavský, Linda Rybová, Filip Antonio, Aleš Háma, Marek Vašut, Jana Švandová, Petr Kostka, Lucie Černíková ad.

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Muzikál Vánoční zázrak plive na Santu. Ledecký ale nestárne