Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Mupeti. Mahna Mahna si budete zpívat celý den. Ale to je vše

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

7. 2. 2012

V Americe to je obrovský hit. Mupeti se dostali už i na stříbrné plátno a nostalgické slzy tečou proudem. Jenže co na to my Češi, kteří vyrostli spíš na Patu a Matovi?

V českých televizních vodách nejsou Mupeti moc známí. Sezame, otevři se sledovalo méně dětí než Večerníček, a tak se nejde divit tomu, že tuzemsko nekopíruje obrovský úspěch v Americe. Zatímco zaoceánští kritici nešetří chválou a sázejí nejvyšší hodnocení jedno za druhým, Češi jsou střízlivější. Čím to? Bohužel není film ani moc kvalitní, jako spíše vzbuzuje nostalgické pocity v těch, kteří na show vyrostli.

Mupeti vznikli v 50. letech pod rukama Jima Hensona. Děti tehdy toužily i po něčem jiném, než jsou animáky a lá Dumbo, a tak vznikla TV show s maňásky. Nejúspěšnějšími se stali žabák Kermit, slečna Piggy, Gonzo, případně v Česku asi nejznámější Elmo ze seriálu Sezame, otevři se (jehož postavičky spadají pod Mupety). Mupeti jsou v Americe takovým hitem, že se narážka na ně objevila třeba i ve třetím Rockym.

Nenechte se zlákat oslavnými hodnoceními jako film pro děti i dospělé. Mupeti byli a i teď jsou spíše infantilní záležitost, která však může být v určitém věku přesně to, co divák potřebuje. Ať už jde o příběh nebo o vtípky, cílová skupina je jasná. Banda dětí, která potřebuje barvičky, příběh losera a nějaké to ponaučení navrch.

Na co Elmex, lepší by byl Elmo, Zdroj: distributor filmu

Walter, maňásek, který by jednou chtěl být Mupetem, si vyjede se svým bráchou (Jason Segel) a skoro švagrovou (Amy Adams) do Hollywoodu. Zde odhalí ďábelský plán zlého padoucha, kterému jde jen o peníze – vypadá to, že pokud se Mupeti nedají dohromady a neseženou dostatek peněz, jejich divadlo poslouží jako bohatý ropný důl. A tak co jiného mu zbude, než najít žabáka Kermita a zbytek jeho party?

Parodie na Stmívání ve filmu bohužel není

Už z příběhu je cítit, že se úplně nebere vážně. Přece jen, těžili byste ropu uprostřed Hollywoodu? Jenže zde zábava pro starší končí, v samotném faktu, že děti vezmou příběh za reálný, ale vy budete tušit, že je to z části parodie. Vtípky, které slibovaly povedené plakáty, se nekonají.

Podívejte se na video, kde si Mupeti utahovali z Green Lanterna

Takoví ale byli Mupeti vždycky. To na nich Američani milovali, jejich roztomilost a naivitu (a jistě se najde i několik Čechů, kteří je také kdysi sledovali a nebo mají mozeček sedmiletého děcka). Je to podobné, jako kdyby chystaný film Čtyřlístek byl podařený a ne jen trapný (čehož se určitě nebojím jen já). Češi by byli nadšeni a nostalgicky se smáli, zatímco tam za Pacifikem by nechápali.

Považovali by čtveřici divných polozvířátek za infantilní, zatímco by si pošušňávali na barevných muzikálových číslech svých maňásků. Ano, pro ty, kteří zatím o Mupetech vůbec nic neslyšeli – jde o rodinný muzikál. Písniček je ale naštěstí málo a nedočkáme se zvrhlostí, jako byla třeba šmoulím hláskem nazpívaná árie z Toscy v Happy Feetovi 2. Velkou škodou je pak fakt, že dabing byl neúprosný a v češtině uslyšíte i ony písničky, které často staví na slovíčkaření.

Polívka že není jídlo? Nevěřím!

Podobné je to i s ostatními legráckami ve filmu. Nedá se ale říct, že by se překladatelé na zachování humoru úplně vyflákli. Jenže spíš než zábavně vyzní některé hlášky roztomile. Jako třeba: „Nevěřím televizi. Tvrdí tam, že polívka není jídlo, ale herec.“

[youtube_660]IgSbjGtkCjA[/youtube_660]

Dabing má však v kinech své místo. Distributor počítal s tím, že dospělých fanoušků Mupetů je mnohem více v USA než v Česku. Zatímco děti by mohli zaujmout pestří maňásci a srdceryvný příběh o prorazení jednoho outsidera. Podobně by se dal stručně popsat i zmíněný druhý díl Happy Feeta, jenže Mupeti jsou alespoň inteligentní.

Na scénáři spolupracoval sám Segel neboli Marshall ze seriálu Jak jsem potkal vaši matku. A byl si vědom své cílové skupiny. Nepsal totiž psychologické drama na tři hodiny, ale film pro děti, které už mají dost debilních 3D atrakcí bez příběhu. A minimálně jako pocta milované show z dětství se mu snímek vydařil.

Mupeti (Muppets, The)

Komedie / Rodinný / Loutkový
USA, 2011, 110 min

Režie: James Bobin
Hrají: Jason Segel, Amy Adams, Chris Cooper, Zach Galifianakis, Emily Blunt, Ed Helms, Selena Gomez, John Krasinski, Neil Patrick Harris, Jack Black, Danny Trejo, Rashida Jones, Ricky Gervais, Brian Henson, Whoopi Goldberg, Mila Kunis, Katy Perry, Billy Crystal, Eric Stonestreet, Donald Glover, Alan Arkin, Mickey Rooney, Liza Minnelli, French Stewart, Kathy Griffin, Wanda Sykes, Judd Hirsch, Beth Broderick, Rico Rodriguez, David Grohl, James Carville, Kenneth Hughes, Tonya Kay

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Mupeti. Mahna Mahna si budete zpívat celý den. Ale to je vše