Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Mládeži nepřístupno je tak nechutný film, že vám zničí mysl

Marek Benda

Marek Benda

27. 1. 2013

V kinech se objevilo dílo, pod nímž je podepsána spousta režisérů, scenáristů a zářných hereckých jmen. Zatlačili na pilku a nebrali si servítky. Jak ve výsledku vypadá film pod taktovkou několika ujetých tvůrčích vizí?[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/movie-43/]

Projektu se zapůjčila spousta známých hereckých tváří, které by za jiných okolností do jednoho filmu nedostal ani David Copperfield. Z tohoto pohledu je Mládeži nepřístupno velkým lákadlem a příslibem kvality.

Na projektu se podílelo dvanáct režisérů. Natáčení započalo 15. března 2010. Kvůli obsáhlému štábu a vytíženosti hereckých hvězd se protahovalo. Například se natáčelo jeden týden a posléze se muselo několik měsíců čekat, až budou herci dostupní.

Struktura filmu je na první pohled dokonale promyšlená. Skládá se totiž z jednoduchých příběhů. Každý má svoji pointu, svůj vnitřní řád a nijak spolu nesouvisí. Působí jako vystoupení v estrádách. Jedna scénka střídá druhou. Tvůrci dali této různorodé změti originální zpracování inspirované počítačovou kulturou mladých lidí.

Příběhy jsou dány do rámce. Úvodní vteřiny jsou natáčeny na mobil, aby obraz po chvíli zakotvil v přehrávači na serveru. Dva kamarádi chtějí oplatit mladšímu geniálnímu bratrovi jeho vtípek s počtem zhlédnutí u jejich videa. Namluvili mu, že shání zakázaný a mysl ničící film. Při hledání na internetu ale objevují videa, která spouští.

OBR: Movie 43

Taktika pro dnešní den. Zdroj: H.C.E.

Jednotlivé segmenty testují divákovu hranici vkusu. Každý člověk má své mantinely nastavené různě, prostor ke zvracení či alespoň k pocitu zhnusení by však mohli nalézt všichni. Hned první příběh je silná káva pro spoustu diváků. Nabízí Hugha Jackmana v poloze, v jaké ho už pravděpodobně nikdy neuvidíte. Na druhou stranu není důvod zapírat, že podobné excesy jsou vtipné.

Nela ChristovováOčima Nely Christovové: Tvůrci téhle slátaniny měli pravdu, po zhlédnutí Movie 43 vážně budete chtít umřít. Tedy pokud nejste fanoušci humoru tak fekálního, že by se při něm i Adam Sandler červenal, protože ničeho inteligentnějšího se tu nedočkáte. Normálně by film takto odpadního ražení putoval rovnou na DVD, ale tentokrát mají diváky do kin přitáhnout desítky hollywoodských hvězd a hvězdiček. Možná to bude fungovat, protože herce jako Richard Gere nebo Gerard Butler už asi v ničem trhlejším neuvidíte. A že si pánové tuhle jízdu umí užít.

Hodnocení: 3***

Některá videa si pohrávají se situacemi, které vyhrotí do absurdních rozměrů. Druhý příběh o klukovi, který je vyučován doma rodiči, patří v tomto smyslu k nejpovedenějším. Liev Schreiber a Naomi Watts nechtějí, aby jejich syn byl domácí výukou ošizen o zážitky ze školy. A tak se starají o to, aby měl autentické podmínky jako na střední. Dojde to tak daleko, že jeho matka supluje přítelkyni při prvním polibku.

video
play-sharp-fill

Kromě originálních nápadů užívá film více či méně explicitní narážky na existující nebo chystané snímky. Richard Gere při poradě působí dojmem postavy, kterou si zahrál v Pretty Woman. Aktivní odpůrkyni produktu, který firma vyrábí, nazve Erin Brockovich. Chloë Grace Moretz ztvárnila postavu, která dostala svou první periodu. Stejné trauma prožívala i jako Carrie. Stejnojmenný film, adaptace románu Stephena Kinga, má premiéru na podzim letošního roku. A povídka s komiksovými hrdiny, známými ze samostatných snímků, představuje některé členy Justice League, obdobu Avengers.

Smích a nechutnosti nerovná se výborná komedie

Stále to vypadá na sice kontroverzní, ale povedenou komedii roku. Ostatně trailery slibují slušnou zábavu, kdy budete slzet smíchy. A to budete. Problémem je ale různorodá kvalita dílů. Jsou žánrově, tematicky i zpracováním nevyvážené. A některé jsou příliš ztřeštěné a nezvládnuté, až se řítí do propasti trapnosti.

I samotný rámec ústí do přehnané pointy a ke konci se rozpadá. Stává se samostatnou povídkou. Sledujeme Movie 43, který je sebereflektován vyhledáváním filmu se stejným názvem, až se nakonec stane jeho součástí. Rámec přestává plnit svou funkci a struktura filmu se zbortí.

OBR: Movie 43

Normálni den otce se synem.

Mládeži nepřístupno zaručeně znechutí i pobaví. Roztříštěnost nicméně nedrží pohromadě více či méně povedené části. Mezi nimi si však vyberete své favority, které si později budete moci dokola pouštět na vlastní obrazovce, a podivovat se nad tím, co dokáže lidský mozek vymyslet.

Mládeži nepřístupno (Movie 43), Komedie, USA, 2012, 98. min, Režie: Elizabeth Banks, Steven Brill, Steve Carr, Rusty Cundief, James Duffy, Griffin Dunne, Peter Farelly, Patrick Forsberg, James Gunn, Bob Odenkirk, Brett Ratner, Jonathan van Tulleken, Hrají: Emma Stone, Gerard Butler, Kristen Bell, Elizabeth Banks, Halle Berry, Naomi Watts, Richard Gere, Uma Thurman, Josh Duhamel, Hugh Jackman, Kate Winslet, Chloë Grace Moretz, Liev Schreiber, Seth MacFarlane, Anna Faris, Kate Bosworth, Kieran Culkin, Christopher Mintz-Plasse, Seann William Scott, Johnny Knoxville, Terrence Howard

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Mládeži nepřístupno je tak nechutný film, že vám zničí mysl