Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Lollipop Monster. Dvě emoholčičky bojují se zlým světem

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

29. 10. 2011

Jedna je barevná kočička, druhá drsná a temná umělkyně. Obě žijí v jedné velké póze, kterou ztělesňuje jejich rodina. Jaké je nejlepší řešení? Nezávazný sex nebo pořezat si zápěstí?

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/2011_lollipop_monster/]

Obě dívky žijí v pokryteckých rodinách, které se tváří šťastně, ale ve skutečnosti jsou jen obdobou Potěmkinovy vesnice. Navenek dokonalý nábytek, úsměvy od ucha k uchu, tolerování dětských výstřelků. Realita je však taková, že matka Oony zahýbá manželovi s jeho vlastním bratrem a u Ari doma platí, co řekne psychicky vyšinutý emo-bratr.

Lollipop Monster byl i jeden z filmů na Das FilmFestu neboli Festivalu německy mluvených filmů. Založen byl před pěti lety Goethe-Institutem v Praze, Rakouským kulturním fórem v Praze, Švýcarským velvyslanectvím a dvěma pražskými kiny Aero a Světozor. Tradice od té doby pokračuje každý rok.

Emo je přesně to slovo, které by se na první pohled dalo k filmu Lollipop Monster přiřadit. Hlavní hrdinky se vyrovnávají s hněvem, který se v nich usadil kvůli povrchní společnosti. Vyrovnávají se ale samozřejmě tak, že jsou samy ještě větší pozérky. Jedna souloží s kýmkoli, kdo se nabídne, druhá se řeže a maluje temné obrazy.

Jsme sexy a emo, kdo je víc?, Zdroj: distributor filmu

Nakolik je však celý film režisérky Zisky Riemann upřímný? Všichni hrdinové do jednoho se přetvařují, případně si libují ve svém trápení. Riemann se k tomu snaží přidat ruční kameru super 8, občasné přepálené záběry a časté sexuální scény.

Očima Oldřicha Mánerta: Artový import z Německa na to jde dobře. Čistě umělecky zaměřené sdělení o strastech dvou mladých holek zaobaluje do výrazného a barvami hýřícího vizuálního kabátku. Audiovizuální načančanost ale nepůsobí prvoplánově a ve většině scén vkusně odráží pocity a nálady hlavních hrdinek. V závěru pak zvládne schovat i nepříliš vyvinutý smysl pro tempo a gradaci. Lollipop Monster je tak chutným kompromisem mezi urputně artovými evropskými díly a snesitelně komerční kinematografií.

Hodnocení: 4****

Tím bychom se měli přiblížit rozpolceným hrdinkám. Záměr ale režisérce nevyšel. I když zmíněné záběry můžou působit neotřele a zaujmou, pořád divák netuší, proč právě takovou kameru autorka použila právě v tenhle moment. Nejde tak o nějaký hluboký podtext, jako když třeba záběry Xaviera Dolana na záda hrdinů mají evokovat snahu dostat se do hlavy jeho uzavřeným a také mírně pozérským postavám.

V Lollipop Monster záběry nemají své vysvětlení, a tak se dají odůvodnit leda jako pouhé okouzlení režisérky přepálenými záběry, která je do filmu zakomponovala pouze kvůli osobnímu zaujetí.

Čtěte více: Na Das Filmfestu 2011 jste mohli vidět příběhy o rebelech, smrti a komunismu

Jistý nadhled si však zachovat dokázala, už jen díky drsnému smyslu pro humor. Pomocí něj také absurdně film graduje a přináší s sebou možná i nějakou myšlenku. Pózy rodičů se zde vyhrotí v ještě větší přetvářku, zároveň si však obě emo-hrdinky uvědomí, že bez nich by tu nebyly.

Nakonec ještě krátké upozornění pro všechny, kterým při vyslovení nahlas slova emo naskakuje kopřivka. Lollipop Monster sice má své kvality, je však úplně nevhodný pro diváky (a možná spíš divačky), kteří to mají v hlavě srovnané. Kteří když vidí, jak se někdo řeže do ruky s tím, že takhle se přece on vyrovnává se zlým světem, neváhají dotyčnému vlepit pár facek.

Budeme rozhazovat papíry, je to proti pozérům

Oona i Ari jsou totiž otravná stvoření, která se utápějí ve své rádoby bezmoci něco změnit. Důkazem budiž fakt, že promiskuitní patnáctiletá Ari kope do popelnic, skáče po autech a nenechá se od nikoho buzerovat. Zároveň ale nedokáže říct doktorovi na rovinu, že nespadla ze schodů, ale zmlátil ji její retardovaný bratr.

Lollipop Monster (Lollipop Monster)

Drama
Německo, 2011, 96 min

Režie: Ziska Riemann
Hrají: Jella Haase, Sarah Horvath, Nicolette Krebitz, Sandra Borgmann, Rainer Sellien, Nikeata Thompson

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Lollipop Monster. Dvě emoholčičky bojují se zlým světem