Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Na Das Filmfest 2011 uvidíte příběhy o rebelech, smrti a komunismu

Redakce

Redakce

16. 10. 2011

FOTO: obrázek z filmu Lollipop Monster!Exkluzivně!Již pošesté se filmovým fanouškům představuje Festival německy mluvených filmů. Tento ročník je tematicky rozdělený do čtyř sekcí nazvaných Rebelové, Na Prahu, Die Doku a Zeď.

FOTO: obrázek z filmu Lollipop Monster

Hrdinky filmu Lollipop Monster si o společenských konvencích myslí své, Zdroj: distributor filmu

Festival se uskuteční od 19. do 23. října v pražských kinech Lucerna a Evald a od 24. do 28. října v brněnském Kině Art.

Das Filmfest (Festival německy mluvených filmů) byl založen před pěti lety Goethe-Institutem v Praze, Rakouským kulturním fórem v Praze, Švýcarským velvyslanectvím a dvěma pražskými kiny Aero a Světozor. Tradice od té doby pokračuje každý rok.

Festivalová znělka je letos plná sexu. „Diváci si mohou od letošního zex ročníku slibovat německou přirozenost, autenticitu, individualitu a svobodu projevu,“ vysvětlila magazínu TOPZINE.cz PR manažerka festivalu Barbora Šťastná. Sechs totiž německy znamená šest, což je přesně číslo, po kolikáté se festival koná.

Sekce s výmluvným názvem Rebelové se zabývá osudy postav, které nějakým způsobem šly proti zaběhnutým společenským konvencím. Diváci tak budou mít příležitost zhlédnout například film Lollipop Monster o dvou divokých dospívajících dívkách plný hudebních klipů a komiksové pestrobarevnosti.

RECENZE: Lollipop Monster. Dvě emoholčičky bojují se zlým světem

Nebo film Kdo, když ne my, který letos získal bronzovou německou filmovou cenu. Příběh tohoto snímku se dotýká historických událostí spjatých s teroristickou organizací RAF (Frakce Rudé armády). Mezi další filmy této sekce patří například Bez otce o potomcích jedné hippies komunity.

Festivalová sekce Na Prahu zprostředkovává příběhy lidí, kteří se ocitli na prahu jiného světa a snaží se najít duševní rovnováhu tváří v tvář skličujícímu světu. Film Nemocniční piráti tak vypráví o pětici teenagerů, z nichž čtyři trpí rakovinou a pátý čeká na stanovení své diagnózy. Ve snímku Smrt podle plánu zase sledujeme příběh švýcarského lékaře postiženého psychickou chorobou, který se v jejím důsledku rozhodne pro asistovanou sebevraždu.

Berlínská zeď není jen depresivní téma

V sekci Zeď pohlédneme zpět do minulosti na události spjaté s legendární Berlínskou zdí, která mezi lety 1961 až 1989 rozdělovala západní Spolkovou republiku Německo a východní Německou demokratickou republiku. Film režiséra Gerharda Kleina Sváteční řidiči z roku 1963 pak celou tuto událost sleduje z netradičně ironického pohledu jako road movie čtyř rodin prchajících trabantem, wartburgem a mercedesem z východního Německa na Západ.

Poslední festivalová sekce nazvaná Die Doku přináší dokumentární snímky – například švýcarský Naše rajská zahrádka, ve kterém dvacet zahrádkářů a zahrádkářek různých národností obhospodařuje 148 parcel a jejich kolonie je tak odrazem jakéhosi multikulturního soužití, nebo dokument nazvaný Tinguely, sledující osudy známého švýcarského umělce Jeana Tinguelyho.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na Das Filmfest 2011 uvidíte příběhy o rebelech, smrti a komunismu