Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Indická banka. Morávková a Carda otestovali netradiční humor

Anna Kottová

Anna Kottová

16. 11. 2011

Foto: Indická bankaDivadlo Bez zábradlí sáhlo po moderní hře ze současného prostředí. Žijící autor Sébastien Thiéry se dokonce přijel na premiéru podívat. Zvrácená komedie dokázala diváky zaujmout i pobavit.

Foto: Indická banka

„Nevěřím, že Bůh je mladej indickej šmoula.“  Zdroj: Divadlo Bez zábradlí

Pro diváka poměrně neznámý žánr absurdní komedie rozhodně nepatří mezi ty přežité. V neuvěřitelných situacích dokáže francouzský autor Sébastien Thiéry vykouzlit zvláštní typ humoru, který vás osloví ať už kladně, nebo záporně. Podobně vtipná absurdita se na českých jevištích moc často nevidí.

Čtěte také: Komedie Jakub a jeho pán je trefou do černého

Obchodník s nemovitostmi Alan Kraft (Zdeněk Žák) si do banky přijde vybrat peníze. Nic neobvyklého. Banku ale začala řídit neviditelná Společnost se sídlem v Indii, kterou na pobočce zastupuje vševidoucí kamera.

Motiv připomíná Orwellův román 1984 nebo seriál Ztraceni. Znáte několik indicií, ale celkové vyznění se odhaluje postupně.

Indická banka se kvůli absurdním situacím přirovnává k hlavnímu představiteli absurdního dramatu Eugenu Ionescovi. Po obsahové stránce se v českém prostředí jeví jako upgradované dílo Franze Kafky. Akorát je vtipnější, srozumitelnější a modernější. Thiéry ale Kafku před napsáním nečetl.

Ve zvrácené komedii se po chvilce začnete orientovat.  Absurdita se už nabývá logických rysů. Společně s hrdinou si přestanete klást racionální otázky a zapadnete do absurdního děje jako plaňka do plotu.

FOTO: Indická banka Dana Morávková

Vymazlený kostým finální scény vyrazil dech

Úřednice za přepážkou (Dana Morávková) začne zákazníkovi klást nevinné dotazy: „Na co ty peníze potřebujete?“. Alan zpočátku na osobní otázky odpovídat nechce, ale nakonec na absurdní hru přistoupí.

Komedie se dál odvíjí od přenesení indických zvyklostí do středoevropského prostoru, zvláště pak zakázané změny kasty (majetkové vrstvy).

Nepřehlédněte: Britský choreograf Bruce je v Praze

Úředníkovi s vymytým mozkem dodal Josef Carda (ano, komik z pořadu Tele Tele) ten správný výraz za pomoci ujetého úsměvu. Jako správný zaměstnanec nepřemýšlí, ale bezmyšlenkovitě a bez pocitů vykonává příkazy Společnosti.

Očima Báry Nachtmanové: Svižná a originální komedie Divadla Bez zábradlí mě velmi pobavila. Herci byli přesvědčiví, vtipní, prostě nuda vás na této hře nepotká. Doporučuji všem, kteří se chtějí pobavit, kteří mají rádi kafkovské absurdity a kterým nevadí dát za představení trochu víc peněz.

Hodnocení: 5*****

Dana Morávková v roli šéfky Brigitte vytáhne na pana K. devítiocasou kočku. Vždy milá a hodná Dana Morávková odhodila výraz raněné laně, jaký známe ze seriálu Ordinace v Růžové zahradě, a přesvědčivě zahrála sexuchtivou, náruživou dominu.

FOTO: Indická banka Josef Carda

Ležet na hřebících asi není pro herce moc příjemný zážitek

Zdeněk Žák jako pan K. začíná v obleku a kravatě. Zanedlouho už po scéně ale pobíhá pouze v trenkách a tílku. Žákovy pohledy do publika připomínají stylem komika Petra Novotného v nejlepších letech a podporují vtipnou absurditu situací.

Francouzský komik a dramatik Sébastien Thiéry (1970) psal dva roky provokativní scénáře a byl i jedním z interpretů pořadu se skrytou kamerou Chez Maman (U maminky) společnosti Canal+. Svou první aktovku Bez výtahu dopsal v roce 2005. O čtyři roky později byla uvedena hra Indická banka a autor si v ní zahrál roli bankovního úředníka. Za nejlepší komedii a hlavní herecký výkon získala cenu kritiky Moliére za rok 2009.

Scénu postavil Tomáš Rusín ve stylu obyčejné bankovní pobočky. Bílý nábytek však připomíná celu blázince a polstrované sedačky tomuto pohledu jenom nahrávají.

FOTO: Indická banka - Dana Morávková a Zdeněk Žák

„K jaké patříte kastě?“

Na scéně se neustále něco děje a trojice žene akci svižně kupředu. Příběh se až na malé výjimky nikde nezadrhává, ale finále, které má celou hru vypíchnout, ve mně zanechalo rozpačité dojmy.

Indická banka zaujala originalitou a netradičním humorem, ale konec byl příliš přeplácaný a za hranicí konzervativního vkusu. Finální taneček oživil vzpomínku na Cardovu předělávku Kotvaldova Mumulandu. Škoda.

Indická banka

Divadlo Bez Zábradlí

Autor: Sébastien Thiéry
Režie: Karel Heřmánek
Hrají: Josef Carda, Dana Morávková, Zdeněk Žák, Johanna Tesařová a Karel Heřmánek ml.
Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Indická banka. Morávková a Carda otestovali netradiční humor