Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Recenze: Jakub a jeho pán aneb Když Bartoška slouží Heřmánkovi

jakub5Už pět let pražské Divadlo Bez zábradlí baví své diváky komediální činohrou Jakub a jeho pán. Právě tato Kunderova pocta Diderotovi byla od produkce trefou do černého. Kromě pobavení se dočkáme i filosofické myšlenky.

Pán (K. Heřmánek), Jakub (J. Bartoška) a hostinská (V. Freimanová)

Pán (K. Heřmánek), Jakub (J. Bartoška) a hostinská (V. Freimanová) Zdroj: bezzabradli.cz

První premiéra Jakuba a jeho pána se konala v ústeckém Činoherním klubu roku 1975 v režii Ivana Rajmonta. Do roku 1989 se odehrálo 223 repríz. Divadlo Bez zábradlí uvedlo hru v roce 1993. O 12 let později ji pražské divadlo opět zařadilo do svého repertoáru.

Setkání Diderota a Kundery

Dokonalá kompozice dvou děl, setkání dvou autorů, dvou epoch a dvou žánrů. Je to putování za tím, čím jsme a co určuje naše kroky. Hned první hláška jednoho z hlavních protagonistů, Jiřího Bartošky jako drzého a věrného sluhy Jakuba: „Proč ty lidi tak čumí?“ dokáže publikum náležitě pobavit. Za ní následuje další plejáda neméně originálních a zábavných hlášek, vtipů a také veselých scének.

Drzý Jakub v podání Jiřího Bartošky. Zdroj: www.kulturniportal.cz

Drzý Jakub v podání Jiřího Bartošky Zdroj: bezzabradli.cz

Jakub oddaně putuje se svým pánem (Karel Heřmánek) a vypráví si navzájem příběhy, zkušenosti. Především milostné. Když se mihnou v jedné místní knajpě, okouzlí je oba hostinská (Veronika Freimanová). Trojice si začne rozumět. A paní hostinská vloží do již dvou milostných zápletek další, o markýze La Pommeray.

Karel Heřmánek v roli pána. Zdroj: www.kulturniportal.cz

Karel Heřmánek v roli pána Zdroj: bezzabradli.cz

Ví někdo, kam jde?

Kromě zábavných slovních hříček diváky čeká i nejedna otázka filosoficky zaměřená. Copak někdo ví, kam jde? Ptá se sluha svého pána. Pouhá věta, otázka, dokáže člověka donutit se k zamyšlení. Chceme někam, ale skončíme někde úplně jinde. Tudíž víme vůbec, kam jdeme?  Nevěděl to ani chudák Jakub, který byl ve špatný čas na špatném místě a nechtíc se dostal do vězení. Co by ale pro svého pána neudělal?

Do úspěšného Kunderova díla byli obsazeni samí kvalitní herci. Hlavní protagonisté Heřmánek s Bartoškou nemají chybu, oplývají vtipem, skvělým hereckým výkonem. Stejně tak další herecké eso Veronika Freimanová. Do menších, přesto neméně důležitých rolí, byla obsazena zvučná jména jako Dana Morávková, Josef Carda, Kateřina Janečková či Zdeněk Žák.

Jakub a jeho pán

Divadlo Bez zábradlí

Režie: Ivan Rajmont

Hrají: Jiří Bartoška, Karel Heřmánek, Veronika Freimanová, Zdeněk Žák, Josef Carda, Dana Morávková, Petr Pospíchal, Kateřina Janečková, Martin Kubačák

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Jakub a jeho pán aneb Když Bartoška slouží Heřmánkovi