Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Hamlet rozesmál publikum. V Olomouci se tragédie změnila v komedii

Redakce

Redakce

10. 5. 2014

Divadelní soubor olomouckého Moravského divadla pod vedením režiséra  Michaela Taranta představil publiku Hamleta. Přes tři hodiny dlouhá inscenace dokáže vtáhnout do děje i rozesmát.

FOTO: Hamlet princ danský

Hamlet se snaží usvědčit Claudia z vraždy svého otce. Zdroj: MDO

Jedna z nejznámějších Shakespearových tragédiích vypráví o mladém dánském princi Hamletovi, kterému se zjeví duch jeho mrtvého otce a prozradí mu, že byl zavražděn vlastním bratrem. Hamlet je schopen zříct se všeho, co miluje, aby pomstil smrt otce a prokázal vinu svého strýce.

Hamlet je často hranou inscenací a mnoho návštěvníků divadla zná některé pasáže nazpaměť. Přesto představení dokázalo zaujmout pozornost diváka po celou dobu představení.

FOTO: Ofélie ztratila Hamleta

Ofélie se nedokáže vyrovnat s Hamletovou nevšímavostí.

Jeviště bylo neustále v pohybu, a to nejen díky otočnému schodišti uprostřed. Herci využívali z pódia každý metr čtvereční. Do díla vložil režisér mnoho komických prvků. Především Polonius se proměnil ze starostlivého otce na legračního dědouška. Více  smíchu hře prospělo. Častý patetický herecký projev se změnil na svižnou akci.

Vyhrocené souboje a slovní přestřelky střídaly Hamletovy vtípky a Poloniovo brebentění. Divák si mohl vychutnat od každého kousek a ničeho se mu nedostávalo příliš, aby ho to neotrávilo. Herci podali vynikající výkony, ale bohužel standing ovation se nedočkali, i když si ho zasloužili.

FOTO: Claudius Hamletův strýc

Claudius zavraždil svého bratra, aby se zmocnil trůnu a jeho manželky.

Každá divadelní inscenace má však i svá negativa. Ať už bodová světla namířená do publika měla vyjadřovat cokoli, nebyla pro oči vůbec příjemná. První, druhé chvilkové oslepení se dala přijmout s tím, že mají hlubší smysl.

Na konci inscenace však reflektory mířily do hlediště v několikaminutových intervalech a divákovi nezbývalo nic jiného, než se schovávat za sedadlo, nebo si zrak bránit rukou. Takové rozptýlení rozhodně nikomu nepomůže více se ponořit do děje. Naopak jej rozhodí a místo toho, aby sledoval jeviště, osleple mžourá, vyčkává na další světelný útok a vymýšlí, jak se před ním schovat.

Hamlet, Moravské divadlo Olomouc, autor: William Shakespeare, režie: Michael Tarant, hrají: Petr Kubes, Josef  Vrána, Anna Stropnická, Vojtěch Lipina, Stanislav Šárský, Naděžda Chroboková-Tomicová a další

 Hodnocení:  90 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Hamlet rozesmál publikum. V Olomouci se tragédie změnila v komedii