Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Fimfárum se dočkalo skvělé inovace. Vytvořil ji spolek Ty-já-tr

Jana Kumherová

Jana Kumherová

24. 5. 2012

FOTO: FimfárumSpolek Ty-já-tr přinesl do pražského Divadla Radar novou verzi Werichovy pohádky Fimfárum. Představení zajišťuje skvělou zábavu nejen pro ty nejmenší diváky, i dospělí si přijdou na své. Především díky vtipům a skvělé hudbě.

FOTO: Fimfárum

Ve Fimfáru opráší spolek Ty-já-tr hudební nástroje Zdroj: Divadlo Radar

Werichovy příběhy pojal Ty-já-tr po svém. Původní texty obohatil vlastními nápady a známé náměty se tak zalíbí i těm, kteří je již dobře znají v jiném provedení.

Čtěte také: Tři mušketýři se vzbouřili proti Dumasovi

Fimfáru předchází nepohádka Tři sestry a jeden prsten. Tato krátká hra rozvíjí poměrně jednoduché téma, je ale velmi roztomilou předehrou, která diváky dobře naladí.

Rozverné dívky se vsadí, která dokáže ze svého manžela udělat většího hlupáka. Nejvíce diváky rozesměje vtipné kulisní a rekvizitní provedení. A když zazvoní zvonec, nastane veselý a nenadálý konec.

FOTO: Fimfárum

S kulisami i kostýmy si tvůrci opět vyhráli

Po přestávce se přeneseme do kovárny k dobrosrdečnému manželovi a jeho nevěrné družce. Od předchozí scénky se tvorba ve Fimfáru do jisté míry liší, v mnohém si ale zůstávají podobné. I v této hře je velikým přínosem právě scéna.

Prostředí se často proměňuje a někdy až vyráží dech, jak pečlivého propracování se dočkalo. Z kulis, které se objevují na prknech malého Divadla Radar, by si mohlo brát příklad mnoho velkých jevišť.

K tématu: Podle Terryho Pracheta vznikla divadelní hra

Přesuny kulis nedoprovázejí žádná hluchá místa. Během změn přicházejí hudební výstupy pasáčka s jeho stádem ovcí a husopasky s hejnem.

Právě zvěřinci se v představení dostalo mnoho prostoru pro herecké výkony. Houser a jeho dvě husičky pobavili diváky žertovnými choreografiemi, ale i místy velmi dramatickým provedením.

FOTO: Fimfárum

Když měl kovář namále, přišly ho oplakat i ovečky

Ztvárnění této trojice považuji za jeden z největších přínosů celé pohádky. I ostatní představitelé ale prokázali, že nepotřebují být vystudovanými herci, aby se profesionálům vyrovnali.

Fimfárum do hlediště nalákalo diváky všech generací a rozhodně neodcházely spokojené jenom děti. Inovace klasické pohádky je další povedenou tvorbou z dílny spolku Ty-já-tr.

Fimfárum

Divadlo Radar (Spolek Ty-já-tr)

Text: Jan Werich

Režie: Luděk Horký

Hrají: Martin Holzknecht, Lucie Špitálská, Veronika Bártová, Eliška Holzknechtová, Oliver Cox, Vojtěch Chalupa a další

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Fimfárum se dočkalo skvělé inovace. Vytvořil ji spolek Ty-já-tr