Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze filmu Ošetřovatel. Retardovaný Dr. Zoolittle si povídá se zvířátky

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

31. 8. 2011

Před třinácti lety přišel na svět Dr. Dolittle. Děti byly u vytržení – ta zvířátka mluvila! V současnosti, i když to někomu může připadat horší než třikrát převařená ryba, se na svět dostal Ošetřovatel, věrná kopie svého předchůdce.

No co, Jackson měl u King Konga víc peněz, Zdroj: distributor filmu

Ošetřovatel, v originále The Zookeeper, je tradiční příběh o outsiderovi, který se postupně stane králem světa, uloví pořádnou samici a všichni jeho nepřátelé se mu klaní. Ať už jde o Pána prstenů (kde teda Frodo ulovil spíš Sam-ici), Forresta Gumpa nebo třeba Matrix, snad všichni diváci milují takovou jednoduchou dějovou linku. Jakmile jim však nenabídnete něco víc, film se do historie nezapíše.

Kevina Jamese můžou diváci znát snad jen ze samých komedií. Navíc je velkým kamarádem Adama Sandlera a pravděpodobně nebudete znát jediný film, kde by James spolu s ním nehrál. Když si Chuck bral Larryho, 50x a stále poprvé, Machři. Tentokrát je ale James poprvé tím hlavním hrdinou.

Stejně jako Ošetřovatel. Pán prstenů obsahuje mytologii, Forrest Gump krevety a Matrix vizuálno. Plus mnohem, mnohem víc. Dokážou nabalit na triviální příběh spoustu originální omáčky, a tak nejen že se divák slastně vcítí do outsidera (každý se tak někdy cítíme), taky uvidí něco, co nikde jinde.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/2011_osetrovatel_the_zookeeper/]

Ošetřovatel je ale esence opakování. Někdy to může být matka moudrosti, jindy zabiják. Stručně by se dalo o filmu říct, že jde o novodobou verzi Dr. Dolittla, ovšem nadmíru retardovanější.

Stejně božské jako E. T.!

Tady se totiž režisér Frank Coraci rozhodl zapojit i lásku, boj s vlastním osudem a animatronickou gorilu. Jeden z tvůrců tohoto kostýmu dokonce neskromně prohlásil: „Neuvědomuji si snad kromě snímku E. T. – Mimozemšťan žádný jiný film, kde by animatronika hrála tak zásadní roli.“

Jedna z vyjmenovaných věcí je horší než druhá. Lásku zde hlavní hrdina hodlá získat právě tím, že mu pomáhají mluvící zvířátka ze zoo, kde pracuje. Zároveň kolem něj neustále prochází jeho kamarádka Rosario Dawson, aby divákovi trochu násilím naznačila, že přece ona je ta pravá.

Boj s vlastním osudem je jakési východisko pro idiota, jakým hlavní hrdina ve skutečnosti je. Asociál, neschopný mluvit, nezábavný a navíc s IQ nižším než právě ta animatronická gorila. Tento ňouma v podání Kevina Jamese má být tím sympaťákem, jemuž držíme palce. V zoufalství si nechává radit od svých zvířecích kamarádů, jak ulovit samičku. Označkovat si teritorium, hodit po ní lejno nebo mručet jako medvěd. Horší na tom všem je, že on to skutečně dělá.

Lejno. Zadek!

Sledujete tak cvoka, co si škrábe záda o strom, vy chcete utéct z kina a děti, kterým často stačí opravdu málo, se smějí na celé kolo. Kdo by jim pouštěl animovanou Knihu džunglí, když tam žádný opičák neříká s gustem „lejno“ a žádný medvěd „zadek“.

Osobně mi rozhodně nevadí nějaké vulgarismy, pokud jsou ale někde, kde dávají smysl a nesnaží se vás agresivně dotlačit do tupého smíchu (viz všemožné české komedie nebo sandlerovky).

A pak pomočíš ten strom, tím ji na sto pro získáš!

Adam Sandler je také jedna z věcí, která se Ošetřovatele přímo týká. Překvapivě ho totiž natočil člověk, který má s ním na kontě už Vodonoše nebo výjimečně podařený Klik – život na dálkové ovládání. Sandler se nakonec objevuje i v Ošetřovateli, ovšem pouze jako hlas malé, vulgární, ale roztomiloučké opičky. Podobně i Sylvester Stallone nadaboval lva, Cher zase lvici (nikdy mě nenapadlo, jak se tihle dva k sobě vlastně hodí) a třeba Nick Nolte onoho goriláka.

To by mohlo znít jako největší výhoda snímku, což jistě je, ovšem už kvůli tomu, že svou infantilitou je film zacílený na dětské publikum, českému divákovi nezbývá než dabing bez titulků.

Zvířátka paradoxně v hlavní roli

Zbývají už tak pouze ta zvířátka. Pořád musím uznat, že onen debilní hlavní hrdina je stokrát otravnější než mluvící opice. Navíc je neskutečně těžké to, k čemu je ve filmu donutili. Kromě gorily jde totiž o opravdové lvy, vlka, žirafu (proto pozor na zasvěcená hodnocení typu „triky jsou tu vážně super“). Gorila je pak vyřešena sice elegantním způsobem, kdo ovšem viděl Zrození Planety opic, nemůže přece věřit, že tahle je realistická.

Nejlepší kamarádka je ve VŠECH filmech osudová láska

Snad kdyby tu nebyl odporný product placement (ošetřovatel vezme gorilu do T.G.I. Friday’s a užijí si tam supr čupr večer s lahodným jídlem a krásnými servírkami), byla bych ochotná být smířlivější. Přece jen je možné, že to všechno zachraňují Rambo a Cher. Protože český divák ale stejně nemá moc legálních možností vidět Ošetřovatele s originálním zvukem, posílám ho na odpadiště trapných filmových dějin.

Ošetřovatel (The Zookeeper)

Komedie / Rodinný / Romantický
USA, 2011, 104 min

Režie: Frank Coraci
Hrají: Kevin James, Adam Sandler, Sylvester Stallone, Nick Nolte, Jon Favreau, Rosario Dawson, Ken Jeong, Leslie Bibb, Donnie Wahlberg, Faizon Love, Judd Apatow, Cher, Thomas Gottschalk, Joe Rogan, Billy Silvia, Americo Presciutti, Dan Marshall

Hodnocení: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze filmu Ošetřovatel. Retardovaný Dr. Zoolittle si povídá se zvířátky