Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Divadelní hra se spojila s komiksem. V hlavní roli internet

Aneta Filipová

Aneta Filipová

26. 11. 2011

FOTO: Pirat07&QueenOfLove, Divadlo Alfa a Teatro O Bando

Plzeňské Divadlo Alfa přivezlo do Pardubic koprodukční komiksovou teen romanci o lásce z internetu Pirat 07 & Queen Of Love.

FOTO: Pirat07&QueenOfLove, Divadlo Alfa a Teatro O Bando

Není jednoduché vyznat se sám v sobě, natož ve virtuálním světě Zdroj: divadloalfa.cz

Plzeňská Alfa vytvořila inscenaci ve spolupráci s portugalským divadlem Teatro O Bando v rámci projektu Platform 11+, který se zaměřuje především na publikum ve věku 11–15 let.

Platform 11+ je umělecká síť, v níž třináct divadel z dvanácti evropských zemí společně vytváří nová díla pro mládež ve věku 11 až 15 let v oboru jevištního a výtvarného umění. Výkon profesionálních umělců má povzbudit mladé lidi k tomu, aby se sami umělecky vyjadřovali. Zároveň se snaží představit mnohovrstevnatý (auto)portrét mladé evropské generace.

Na pardubickou Malou scénu ve dvoře přijel soubor oproti původnímu česko-portugalskému obsazení pouze s plzeňskými herci Petrem Borovským, Milanem Hajnem, Blankou Luňákovou a Lenkou Válkovou Lupínkovou.

Původně trojjazyčné představení se tak smrsklo na česko-anglickou rovinu, kde basic english slouží jako dorozumívací prostředek světa internetu. Ten je v současné době oblíbeným námětem k divadelnímu zpracování (Googling & Fucking nebo Ksichtbook: Čekání na Zuckerberga).

Inscenace se snaží na první pohled uchopit povrchnost vztahů ve virtuálním světě. Zároveň se v ní odráží i záměr celého projektu podat portrét mladé generace.

Příběhová linie je poměrně jednoduchá, ale vzhledem k cílovému publiku přehledně vystavěná, aniž by do očí bila prvoplánovost nebo přílišná jednoduchost.

Čtěte také: Vánoční speciál. Ježíšek se skrývá v divadle

Téma ale nabízí mnohem více hozených parodovatelných rukavic, které koprodukční projekt nesebral. Na některých místech je inscenace vtipně generačně parodická, naopak na konci vyznívá zbytečně pateticky a černobíle.

Tenhle se mi děsně líbí. Ale ne, vlastně ne, dloube se v nose.

Závěr s poučením (na internetu je to jinak než ve skutečnosti, ale jsme dál kamarádi) je pro cílové publikum přínosný a čitelný, na druhé straně by neuškodilo ponořit se do větší významové hloubky a víc si pohrát s pointou.

FOTO: Milan Hajn při představení Pirat07&QueenOfLove

„Máma mi říká Kájínku, vona snad nečte noviny nebo co.“

Nejlépe zpracovaný je režijní záměr Petra Vodičky, který zachovává linii komiksového vyprávění i na jevišti. Komiksový střih a hravost jsou vytvářené především výpravou Jana Bažanta a animací Vojtěcha Marka, na kterých je inscenace do značné míry postavená.

Výtvarná složka poskytuje významový přesah oldschoolovou počítačovou grafikou skloubenou s klasickým černobílým komiksovým rukopisem, principy stínohry a místy abstraktními projekčními sety. Nejen grafika pak byla dobře doplněná hudbou Tomáše Vychytila a Dalibora Muchy.

Praskne ti péro, u postele, ty matrace jsou hrozně drahý.

Hravost příběhu místy brzdila dámská část souboru, která oproti pánské stylizované bezprostřednosti působila příliš umírněně. Dynamiku hereckých projevů ale obě herečky dohnaly ve chvíli, kdy se obě neúplné rodiny vydávají na cestu do Francie.

Rodinný road trip za láskou nabídl příhody na cestách, kde se rozehrává i jinak civilní, ne příliš výrazné herectví.

FOTO: Divadlo Alfa, Teatro O Bando

Internet je jediné místo, kde je možné všechno

Celá inscenace se nese v duchu lapálií vztahů virtuálního i reálného světa a místy v duchu milé dvojsmyslnosti. I když se pohybuje na hranici dobře zvládnuté parodie a černobílé jednoduchosti, nakonec vše vyznívá v kontextu představení zacílených na mladé publikum poměrně povedeně.

Pirat 07 & Queen of Love

Divadlo Alfa v Plzni

Režie: Petr Vodička

Hrají: Petr Borovský, Milan Hajn, Blanka Luňáková a Lenka Válková Lupínková

Hodnocení: 50 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Divadelní hra se spojila s komiksem. V hlavní roli internet