Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2022

RECENZE: Dealer’s Choice na Festivalu smíchu. Kdo neblufuje, nežije

Aneta Filipová

Aneta Filipová

9. 3. 2012

FOTO: Dealer´s Choice, Dejvické divadloPardubický Festival smíchu zná své vítěze. Zatímco výsledky najdete na stránkách divadla, TOPZINE.cz vám přináší do třetice festivalovou recenzi. Pánové z Dejvického divadla předvedli skvělou partičku pokeru. Dealer’s Choice.

Máte rádi poker? Máte rádi život? Co všechno jsme ochotni vsadit a prohrát? „Kdo neblufuje, nežije,“ říká k inscenaci režisér Jiří Pokorný.

Dejvická tragikomedie Dealer’s Choice vznikla podle divadelního debutu britského dramatika Patricka Marbera z 90. let. Od začátku sbírala Marberova hra prestižní ocenění a není se čemu divit. Dynamika a napětí pokerové hry, tíživé osobní příběhy a suchý britský humor je báječná kombinace.

Biftek byl studený a nebyl propečený. A jaký jste si objednal? Tatarský…

Ale nejen to skýtá předloha a nejen to převedl režisér Jiří Pokorný s dramaturgyní Evou Sukovou na české jeviště. Překlad Dany Hábové i režijní koncepce pracuje decentně snad se všemi prvky humoru. Konverzační a situační komiku střídá černý humor a nadsázka.

Jel do Boltonu, jeho otec spáchal sebevraždu. Proč? Protože žije v Boltonu.

FOTO: Dealer´s Choice, Dejvické divadlo

Raise, nebo fold? Zdroj: dejvickedivadlo.cz

Pokorný dobře propracoval temporytmus inscenace, pracuje s kontrastní dynamikou jednotlivých scén, ve kterých nechává vyznít klíčové momenty a dává divákovi zažít pocit katarze.

Jako rámec zvolil známý hit California Dreamin, který na konci doznívá do prázdného jeviště s bodově osvíceným obrazem Cardsharps od Caravaggia.

GRAND Festival smíchu: Přečtěte si, co sliboval pan ministr v Kmínovicích

Dramaturgie se neuchýlila k prvoplánové interpretaci, že všechno je jenom hra. Pustila se ale do mnohovrstevnatého výkladu, který pokládá bezpočet sugestivních otázek. Jak moc je skrze nás vidět? Víme, kdy dostáváme lekci a umíme se z ní poučit? Věříme v uskutečnění svých snů, i kdyby to měl bejt hajzl přestavěnej na restaurant?

K tomu se navíc přidala ukázka přesného hereckého umění šestice dejvických pokerových hráčů. A stejně jako hlásá pokerové poselství celé inscenace Nehraj s kartama, hraj s tím druhým, hráli i herci jeden s druhým a vytvořili barvité, propracované charaktery.

Nepřehlédněte: Morávkovi Světáci se ukázali v nejlepším světle

Nejlépe dokázal vystavět svou postavu Ivan Trojan. Jeho Ash se proměňuje od nezvaného hosta, který na první pohled vypadá, že neumí do pěti počítat, přes zoufalého člověka, který dluží deset tisíc liber, po ďáblova advokáta, který si místo pro duši přišel pro svoji výhru. Ocenění za nejlepší mužský herecký výkon získal na Festivalu smíchu Václav Neužil za roli Mugsyho. Za stejnou roli je Neužil také nominovaný na Cenu Thálie.

Snažil jste se vypadat jako detektiv Columbo, ale vyšel vám z toho inspektor Clouseau.

FOTO: Dealer´s Choice

Poker je tvrdá hra, kde bodují peníze

Atmosféru a vyznění inscenace invenčně podporuje také scéna Martina Chocholouška, která odkazuje jak na Ameriku coby kolébku pokeru, tak na aktuálnost příběhu.

Pro dokreslení zvolil zmiňovaný Carravagiův obraz The Cardsharps, na kterém jsou tři postavy, z nichž jedna se dívá do karet druhé a třetí má svůj karetní vějíř za zády, symbolicky tím odkazuje k podstatě pokerového i životního umění, k umění blufovat.

Poker bez hazardu je jako sex bez orgasmu.

Dealer’s Choice je inscenace plná významotvorných odkazů, jejichž detailní propracovanost a tvůrčí souhra dává ve výsledku dohromady skvělou podívanou, která vystihuje Marberovo sebepojetí: „Mě zajímá právě ten druh divadla, který je o skutečném životě. Myslím si, že jsem dost konvenční autor, nesnažím se šokovat, ale psát pravdivě, jak jen to jde.“

Kdo rozdává, rozhodne, co se bude hrát a jaká budou pravidla. Tak to v životě chodí.

Dejvické divadlo Praha

Dealer’s Choice (kdo rozdává, rozhodne)

Režie: Jiří Pokorný

Hrají: David Novotný, Jaroslav Plesl, Hynek Čermák, Martin Myšička, Václav Neužil, Ivan Trojan

Hodnocení 100 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Dealer’s Choice na Festivalu smíchu. Kdo neblufuje, nežije