Menu
TOPZINE.cz
Literatura

RECENZE: Dan Rhodes: Antropologie. Zasmějme se krutým podobám lásky

Tereza Tlachová

Tereza Tlachová

22. 9. 2014

Krátké, vypointované a sarkastické, přesto zábavné a tak trochu mimo. To jsou povídky zařazené do souboru Antropologie z pera Dana Rhodese, které vydalo nakladatelství Argo. Také si občas nevíte rady s krutou podobou lásky? Britský spisovatel vám možná pomůže.

FOTO: Láska

Láska nneí jen něžná, ale někdy i krutá a vtipná. Zdroj: Sxc.hu

Křiklavá modrá obálka s piktogramem pro muže a ženu. Tak na sebe poutá pozornost útloučká kniha britského spisovatele Dana Rhodese. Úsporné mikropovídky připomínají svou délkou a názvem deníkové zápisy zhrzeného muže. Téma je všem společné: láska mezi dvěma pohlavími.

Dan Rhodes (1972) je britský spisovatel, který v roce 2000 vstoupil do povědomí čtenářů a čtenářek knihou Antropologie. V nakladatelství Argo už vyšel také jeho humorný román o lásce Zlato (2007). V současné době chystá nakladatelství další sbírku povídek Vezmi si mě, jež bude v mnohém na Antropologii navazovat.

Každá z povídek obsahuje 101 slov, což tento žánr (připomínající svým tvarem japonské haiku s přesně určeným počtem slabik) činí velmi náročným pro překladatele do jiných jazyků. Sám určený počet slov nutí autora k preciznímu výběru výrazových prostředků.

Láska jako zdroj humoru

Na první čtení vyznívají Rhodesovy povídky jako zahořklé, možná až trochu posměšné vůči lásce jako takové. Ale pohled na ženu i muže je spíše úsměvný, sarkastický, možná trochu zlomyslný, ale přesto vtipný, zábavný a v neposlední řadě reálný.

OBR: AntropologiePostavy muže a ženy jsou charakterizovány jen několika úspornými výrazy, což je dáno samotnou formou literárního útvaru, který omezuje počet slov. Přesto se za zkratkovitou pointou ukrývá mnoho palčivých témat k zamyšlení: nevěra, hluboká láska, která vše překoná, marnivost, nestálost, neúcta i hýření.

Při čtení Rhodesova deníkového zápisu není tak nesnadné s postavami soucítit. Koho by někdy v životě neopustila přítelkyně? Kdo nezažil vypočítavost ze strany své druhé drahé polovičky? Kdo někdy někoho nemiloval až za hrob a nechtěl se smířit s jeho ztrátou?

Zatímco ženy mají ve většině povídek jména, ač trochu zvláštní a neobvyklá (Opal, Sněhová královna, Rajka, Bystrá voda, Babočka, Xanthe, Azura, Talula, Zazi, Čemeřice), muž jako vypravěč v ich-formě žádné přízvisko nemá. On je tak trochu anonymní, ona má mnoho různých podob, pochází z různých kontinentů, k nimž odkazují její jména.

Nudný muž?

Muž zůstává v kontextu celé knihy trochu statickým – ten, který ženu miluje až za hrob. V některých povídkách se však z této pasivní role vymaňuje a podobá se postavám žen: chce si užívat, je nezávislý a nechce se vázat. Ženy by se skoro daly charakterizovat jednotně: holky, které vědí, co chtějí, a není to „ten muž“.

Po prvním přečtení kniha trochu vyznívá jako hysterická stížnost na ženy, údajně ji Rhodes napsal poté, co ho opustila přítelkyně a on se snažil z melancholie vypsat, ale i tak neztrácí nic na svém svěžím sarkastickém humoru. Všechny ženy nejsou jen vypočítavé zlatokopky a všichni muži jen ublížení chudáčkové, co doma brečí do polštáře. Ale můžeme se tomu všichni aspoň zasmát, ne?

Otevřený

Melodie navrhla, že bychom mohli mít otevřený vztah. K smrti mě vyděsilo, že bych ji mohl ztratit, a tak jsem nadšeně souhlasil. Trávím teď většinu nocí o samotě na pohovce, a ona v naší ložnici oblažuje své nové milence a milenky latexem, bondáží, koprofilií a rukodělným exhibicionismem. Občas se mě zeptá, jak se mi zamlouvá náš nový přístup k životu a k lásce, a já odpovídám, že moc. Neodvážím se říct, že občas, když se z ložnice nese sténání švédské trojky, se přistihnu, že si přeju, aby bylo všechno aspoň trošku zase jako za starých časů.

Název: Antropologie. Název originálu: Anthropology. Autor: Dan Rhodes. Přeložil: Vít Penkala. Vydalo nakladatelství Argo, Praha 2014, 112 stran. Doporučená cena: 198 korun.

Hodnocení: 75 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Dan Rhodes: Antropologie. Zasmějme se krutým podobám lásky