Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Alvin a Chipmunkové 3. Veverky se mstí! A nejen na dětech

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

21. 12. 2011

Alvin a Chipmunkové, poloanimovaná vymejvárna pro děti, se vrací na plátna kin vždycky o Vánocích. Letos jde dokonce už o třetí díl, který se snaží tvářit, že má třeba i nějaký příběh a není to ztráta času.

Chipmunkové kdysi vznikli přibližně jako šmoulí písničky v Česku. Vydávali jedno album nazpívané pisklavými hlásky za druhým a děti si je blaženě kupovaly. Nebudu si nic nalhávat, i já milovala Šmoulympiádu. Jenže Chipmunkové měli skončit u písniček. Každý rok kolem Vánoc se totiž jako na běžícím pásu dostane do kin jeden film, který vůbec nemá děj nebo nějaké ambice být originálním. Jen se těší na obsahy peněženek.

Alvin a Chipmunkové byly animované veverky, které zpívaly jednoduše tak, že normální hlasy byly akorát zrychlené. Později ale následovaly dva filmy a nyní je doplňuje třetí, kde trojice Alvin, Simon a Theodor jsou jediní animovaní, zatímco zbytek se odehrává ve skutečném světě. Ve dvojce přibyla i trojka Chipettek. Všichni jsou ve svém fiktivním světě hvězdy showbyznysu a milují je i třicetiletí holohlaví drsňáci.

Michael Bay možná taky touží svými filmy po penězích, ale aspoň to nedává tak okatě najevo. Alvin a Chipmunkové 3 totiž nemají žádný pořádný příběh a staví jen na jednoduché frázi, která byla už v předchozích dvou snímcích: „Alvin je zlobivý, a tak se během filmu naučí, čeho si má vážit.“ Klasický příběh o ponaučení poslepovaný během pár dní, aby mohlo začít co nejdříve natáčení a premiéra se stihla zase do Vánoc.

Haló, honem všechny nevinné děti do kina!, Zdroj: distributor filmu

Že dětské příběhy stavěné pouze na ponaučení jsou klišé a nikoho neohromí, věděli v South Parku i před deseti lety, když Stan a Kyle na konci dílu pronesli: „A co jsme se dnes naučili?“ Jako by tvůrci Chipmunků o něčem takovém nikdy neslyšeli. Možná ale ani nechtějí.

Očima Oldřicha Mánerta: Mluvící chlupaté věci mě děsí. A děsí mě o to více, že tato trilogie mě zatím naštěstí míjela. Úvodní šok ze zpívajících veverek vystřídala šeď a nuda bez nápadu bezostyšně sázející jen na roztomilost ústředních syslů.

Jo a taky se tady hraje na pískací prznění všech možných i nemožných hitů od předních popových hvězdiček současnosti. Dokonce ani dětské osazenstvo v kinosále se nebavilo. Ve výsledku jsem tak na film reagoval podobně, jako kdyby mimozemšťané z planety zeleného slizu viděli Kmotra. Výtvor z jiného, mně nesympatického a nepochopitelného světa.

Hodnocení: 1*

V kinosále bylo totiž i pár dětí. Jediné se nezasmálo, nekomentovalo dění na plátně, pár jich možná i usnulo. Jenže děti si mezi sebou neřeknou na Facebooku: „Třetí Chipmunkové jsou kravina, nechoďte na to.“ Možná budou zklamané, ale za rok to jejich rodiče zkusí znovu. A o to především jde, na tom tahle zřejmě nekonečná série vydělává. Investice jsou minimální, výdělky ve srovnání s nimi obrovské.

[youtube_660]GNaJzsYoTqY[/youtube_660]

Že peněžní vklad do filmu je opravdu nízký, může potvrdit i animace. Především je animovaná jen šestice veverek. Zbytek je hraný film, navíc s herci, které nikdo nezná, případně jsou na plátně už odepsaní (Jason Lee už maximálně hraje jenom ve Jmenuju se Earl). A pokud se veverky namočí, lze vidět, že navíc ani ta animace není zrovna perfektní.

V současné době naštěstí tohle nestačí. Děti odrostlé na filmovém Harry Potterovi nebo Pánovi prstenů tuší, že můžou dostat víc než pár kvíkajících Chipmunků. Je tak možné, že už žádný čtvrtý díl nebude. V to jsem ale doufala i loni a jak je vidět, tvůrce jsem podcenila.

Čtěte více: U druhých Chipmunků jsme naivně doufali, že to je naposledy

I tentokrát dokázali vymyslet jakous takous zápletku. Chipmunkové plují na lodi na udílení hudebních cen (proč neletí letadlem, není jasné), jenže vinou Alvina ztroskotají na skoro opuštěném ostrově. Jejich lidský otec David se je vydá zachránit spolu se záporákem ze druhého dílu (taková náhoda), který je převlečený za pelikána. Během pobytu na ostrově si ale všichni uvědomí, co skutečně v životě chtějí.

No nejsou roztomilí? Ne, nejsou

Pokud jste alespoň ochotní přijmout trochu dementní příběh, pořád vás můžou odrovnat písničky. Naši Šmoulové měli aspoň docela zábavné texty (kdo by si nevzpomněl na Jája je v koutku žumpy), tady jde jen o prosté zrychlení zpěvu. Kdo si myslel, že Lady Gaga nemůže znít hůř, má tu malé překvapení. Kdyby v Chipmuncích nebyl i zmiňovaný pelikán, asi bych tyhle Vánoce nepřežila.

Alvin a Chipmunkové 3 (Alvin and the Chipmunks: Chip-Wrecked)

Animovaný / Komedie / Rodinný / Hudební
USA, 2011, 87 min

Režie: Mike Mitchell
Hrají: Jason Lee, Matthew Gray Gubler, Amy Poehler, Jesse McCartney, Anna Faris, Christina Applegate, Alyssa Milano, Justin Long, Luisa D´Oliveira, David Cross, Jenny Slate

Hodnocení: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Alvin a Chipmunkové 3. Veverky se mstí! A nejen na dětech