Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Radek Malý rýmoval a vznikly z toho knihy pro děti. Listonoš vítr je nejnovější

Redakce

Redakce

22. 3. 2011

FOTO: Radek Malý!Reportáž!Proplést se do Kulturního sálu olomouckého Vlastivědného muzea, kde se konala beseda s básníkem, autorem dětských knih a překladatelem Radkem Malým, byl skoro úkol hodný Thésea. Nicméně i bez nitky-pomocnice se mi podařilo být ve správný čas na správném místě. Přesně dne 17. března v 17 hodin.

FOTO: Radek Malý

Autor melancholické, někdy až ponuré poezie Radek Malý, Zdroj: commons.wikimedia.org

Radek Malý, kterého moderátorka mimo jiné představila jako olomouckého patriota, nepřišel na besedu sám. Jako doprovod (či posilu) si přivedl spisovatelku a překladatelku Markétu Pilátovou. Spolu, nejen v Olomouci, vystupovali již několikrát (například v olomouckém Divadle hudby).

První dětská kniha vznikla na objednávku

Přestože je Malý znám především svými knihami pro dětské čtenáře, první dětskou knihu vytvořil prý na zakázku. Když pracoval v jednom nakladatelství jako editor, všimli si, že píše básničky. A dokonce takové, které se rýmují. To podle slov autora dnes již není tolik běžné, a proto přišla nabídka na knihu pro děti.

Foto: Listonoš vítrNejnovější, v pořadí pátá, dětská kniha Listonoš vítr vyšla letos v nakladatelství Albatros a je, jak tvrdí autor, jako první poznamenána dětmi. Vznikala totiž při vození kočárku. Krásnou předmluvou ji opatřila spisovatelka Bohumila Grögerová.

„Poezie je v knize poměrně melancholická, místy až ponurá,“ prozradil Radek Malý. A hned po tomto soudu se v sále ozvala jedna babička, jestli to nebude až moc. Nechce rozesmutnit svá vnoučata. Přichází uklidnění ze strany autora, doplněna výmluvnou ukázkou lehce mravoučné básně s názvem Patálie s dýní. Markéta Pilátová poté předčítá svou oblíbenou báseň ze sbírky Lesoples (variaci na lidové téma). Opravdu to nebylo tak temné, a když, tak možná jen trošku.

Přesto, nebo možná právě pro tyto nejen veselé a hravé nálady, si jeho knihy nacházejí cestu k lidem všeho věku. Vždyť i v publiku seděli jen dva kloučci s maminkou a zbytek tvořil chumel postarších a dávno dospělých. Podle Pilátové, která knihu recenzovala, je to poezie, která přesahuje české luhy a háje.

Listonoš pro celou rodinu

Žádnou knihu netvoří jen slova, natožpak ty knihy, které jsou určeny především menším a nejmenším čtenářům. Ilustrace k Listonoši větru zhotovil na požádání autora Petr Čech. Podle Radka Malého se jedná o nejpřitažlivějšího ilustrátora pro děti s lyrickým potenciálem. Autor také dodává, že Listonoš je kniha určena pro celou rodinu.

Spisovatelka Markéta Pilátová

V Olomouci Radka Malého okrášlila spisovatelka Markéta Pilátová, Zdroj: marketapilatova.cz

Malý krůček od poezie pro děti jsou pohádky. Zda autor neuvažuje o psaní pohádek, byl pochopitelný dotaz. Překvapivá ovšem byla následná odpověď.  „Lidovou tvorbu považuji skoro za nepřekonatelnou, velice si ji cením a nemám představu, že bych ji chtěl psát. Spíš než vlastní tvorba pohádek mě láká překlad téměř nevyčerpatelné a mnohdy překvapivé studnice pohádek bratří Grimmů,“ prozradil autor.

Po besedě byly v sále také k nahlédnutí knihy Radka Malého. Ať už ty pro děti, překladové práce či čítanky, které sestavil s Hanou Mikulenkovou, specialistkou na didaktiku českého jazyka a elementární čtení a psaní.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Radek Malý rýmoval a vznikly z toho knihy pro děti. Listonoš vítr je nejnovější