Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Radek Lang doporučuje: Občan Kane a Obchod na korze

Radek Lang

Radek Lang

15. 6. 2009

Hledáte tipy na opravdové skvosty kinematografie napříč celou její historií? Dokážete rozeznat kvalitu od plevelu a náležitě ocenit výborné nebo zásadní snímky z pokladnice světového i českého filmového umění? Nechte si doporučit pár takových editorem rubriky Film!

Občan Kane / Citizen Kane

Drama / Mysteriózní; USA, 1941, 119 min.

Režie: Orson Welles

Hrají: Joseph Cotten, Dorothy Comingore, Agnes Moorehead, Ruth Warrick, Erskine Sanford, Orson Welles, Louis Natheaux, Alan Ladd, Arthur O’Connell, Richard Wilson

Neposlušné dítě Hollywoodu Orson Welles natáčel toto legendární drama, které se stalo milníkem ve vývoji filmové řeči i vypravěčských postupů, již ve svých pětadvaceti letech. Welles svou režijní prvotinu pojal jako rekonstrukci osudů fiktivního magnáta Kanea, sestavovanou novinářem – využívá k tomu filmové týdeníky, rozmluvy s pamětníky atd. Postupně upřesňovaný obraz titulního hrdiny ztrácí svou původní gloriolu – ukazuje se, že peníze a moc ještě nezaručují štěstí. Občan Kane vzbudil v době svého uvedení skandál, protože tiskový magnát miliardář William Randolph Hearst vztáhl vyprávěný příběh na sebe… Z devíti nominací na Oscara v roce 1941 získal film sice jen jednu (za scénář, na němž spolupracoval sám Welles s Hermanem J. Mankiewiczem), ale od té doby suverénně vítězí v mnoha prestižních anketách nejrespektovanějších světových kritiků. (oficiální text distributora)

Radek Lang: Síla mediokracie zobrazená před sedmdesáti lety je takřka dokonalým obrazem současné nadvlády hromadných sdělovacích prostředků nad společností. Z formálního hlediska skvěle natočený film plný kvalitní práce se světlem, časovými pásmy a stylem vyprávění, kamerou, herci i výpravou. Klasika.

Obchod na korze

Drama / Komedie; Československo, 1965, 128 min.

Režie: Ján Kadár, Elmar Klos

Hrají: Ida Kamińska, Jozef Kroner, František Zvarík, Hana Slivková, Martin Hollý st., Elena Pappová – Zvaríková, Martin Gregor ad.

Film Jána Kadára a Elmara Klose je adaptací novely Ladislava Grosmana. Děj, zkonstruovaný na podkladě skutečné události, se odehrává v malém slovenském městě za druhé světové války. Vypráví tragikomický příběh staré židovské obchodnice a jejího nepovedeného „arizátora“ truhláře Brtka, slušného člověka, z něhož poměry nakonec udělaly něco, čím nikdy nechtěl být. Obchod na korze i představitelé hlavních rolí, Jozef Króner a Ida Kamińska, získali řadu ocenění.

Radek Lang: Dokonalá sonda do všednosti obyčejných lidí za specifické a velmi složité doby. Perfektní herecký koncert. A ještě lépe načrtnuté charaktery, ve kterých se snoubí strach se statečností, nezájmem, vlastním prospěchářstvím i zbabělostí. Ale i obraz silného zvláštního přátelství, který dokáže v jedinci i přes drtivou nepřízeň osudu a doby zažehnout jiskru hrdinství. Velkolepý souboj malosti s hrdinstvím uvnitř jednoho „Nikoho“.

Na druhé straně židovská stařena, jejíž maska nevědomosti je v perfektním kontrastu k okolnostem, které se kolem dějí. O to víc je vyzdvižena absurdita všech těchto dějinných událostí a nesmyslnost jistých myšlenek. K tomu dokonalá forma: kamera, režie, hudba, střih atd. Neuvěřitelné, jeden z nejlepších československých snímků, který v roce 1966 vyhrál jako vůbec první československý titul Oscara za nejlepší zahraniční film (v roce 1968 ho pak vyhrál snímek Ostře sledované vlaky). O rok později, v roce 1967, byla navíc Ida Kamińska nominována na Oscara za nejlepší hlavní ženskou roli (tu nevyhrála) za film Obchod na korze.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Radek Lang doporučuje: Občan Kane a Obchod na korze