Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Pyromanie a fotbal v jednom. V Indonésii hrají s míčem žhnoucím plameny

"Sepak Bola Api se hraje s hořícím míčem"Myslíte si, že Messi, Iniesta nebo Petr Čech jsou zapálení pro fotbal? To jste ještě neviděli indonéské fotbalisty. Doslova hoří pro fotbal, protože hrají ohnivou hru s plápolajícím míčem.

"Sepak Bola Api se hraje s hořícím míčem"

Sepak Bola Api se hraje s hořícím míčem, zdroj: youtube.com

Sepak Bola Api neboli hra s ohnivým míčem je jedinečná verze fotbalu, kterou hrají Indonésané na začátku posvátného měsíce ramadánu. Pravidla jsou stejná jako u fotbalu, pouze kopete do zapáleného balónu.

Normální kopaná už poněkud nudí. Nasvědčují tomu nové neobvyklé alternativy fotbalu jako třeba cycle ball (kolobal nebo cyklobal), kde hráči jedou na kolech a místo kopání do míče se snaží vstřelit gól šťouchnutím do míče předním kolem bicyklu. V anglickém městečku zase místo fotbalového hřiště hrají fotbalisté v korytě mělké říčky. Kromě neúmyslných kopanců tak můžou schytat i pěknou spršku vody.

Hrajete si rádi s ohněm?

Ohnivý fotbal si můžete zahrát v indonéských provinciích Yogyakarta, oblastech Bogor, Tasikmalaya a papuánských regionech. Stejně jako u běžné kopané proti sobě hrají dva týmy o jedenácti hráčích.

Ale drahé kopačky, které jste si koupili, protože se na vás v reklamě usmál David Beckham a tvrdil, že nic není nemožné, vám budou úplně k ničemu. Indonésané totiž hrají naboso.

Utíkejte za kokosovým ořechem

Samozřejmě ani míč na hru nemůžete koupit od známých sportovních značek, protože by zakrátko shořel. Sepak Bola Api se hraje s míčem ze skořápek kokosových ořechů.

Jak se takový míč vyrábí? Nejlepší jsou staré a suché kokosové ořechy. Pomocí nožem vydlabané stružky vyprázdníte kokosové mléko a potom míč ponoříte do benzínu nebo petroleje. Podle některých by si měl míč hovět v benzínové lázni sedm dní, jiní říkají, že stačí půl hodiny, aby míč vydržel plápolat celou hru.

Se hrou jsou spojeny také rituály, které musí hráči podstoupit před účastí v zápase. Ty mají hráčům pomoci získat žáruvzdorné schopnosti. Tři týdny před fotbalovým utkáním drží půst, recitují modlitby a vyhýbají se jídlu, které bylo upraveno pomocí ohně. V tomto období také drží půst jeden den a noc, aniž by ulehli ke spánku.

Poctivého fotbalistu oheň nepálí

Poté, co nadejde chvíle pro ohnivou hru, hráči již nemají strach z ohně a kromě holých nohou používají i hruď nebo hlavu, aby přehráli své soupeře.

The YouTube ID of EsV3B5cQldo&feature=related is invalid.

Indonéští kluci ve městech někdy vynechají rituály, recitování modliteb, nazují si normální boty a Sepak Bola Api hrají jen tak pro zábavu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pyromanie a fotbal v jednom. V Indonésii hrají s míčem žhnoucím plameny