Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Prezenční, kombinované a distanční studium: Vyberte si program na míru

Redakce

Redakce

6. 1. 2012

FOTO: Studenti

Chcete studovat na vysoké škole a nemůžete se spoléhat na podporu rodičů, máte zdravotní handicap, narodilo se vám dítě? I pro vás existuje řešení. Zapište se do distančního studia.

FOTO: Studenti

Prezenčně, distančně nebo kombinovaně? Vyberte si podle svých potřeb, Zdroj: sxc.hu

Nejčastější bývá prezenční neboli denní forma studia. Studenti  dojíždí nebo dochází do školy každý den od pondělí do pátku. Nemusí to být pravidlem, výuka může být omezena i na méně dní. Až do dovršení 26 let věku máte nárok na řadu výhod, slevy na dopravu, na dani, na vstupy, stipendia a stát za vás hradí zdravotní pojištění.

Čtěte také: Jaké výhody přináší status studenta

Ani tato forma studia nevylučuje možnost přivýdělku. Povinné jsou pro vás pouze semináře, účast na přednáškách bývá volitelná. Některé obory vám tedy umožní, abyste si rozvrhli výuku jen na dopoledne nebo odpoledne. Výhodou je i větší volnost ve výběru seminářů a přednášek, snáze si  také přerušíte studium, ať už za účelem zahraniční stáže nebo z jiných důvodů.

Distanční studium není synonymem pro dřívější dálkovou formu vzdělávání

Co dělat, pokud vám přesto tato forma z nějaké příčiny nevyhovuje? Máte na výběr mezi dalšími dvěma formami studia, kombinovanou (dálkovou) a distanční. Vzhledem k tomu, že označení těchto dvou variant se často zaměňuje, se v každém případě při výběru školy dobře informujte, o který typ studia se vlastně jedná.

Distanční studium s počítačem i učebnicí
Při distančním studiu se do školy podíváte jen opravdu zřídka. Místo učitelů na vás dohlíží takzvaný tutor, který vám pomáhá s problémy, ale nevyučuje v klasickém slova smyslu. Komunikace s tutory probíhá pomocí mailu, telefonu, mobilu, faxu, skypu apod. Základem by ale přesto měla být speciálně strukturovaná učebnice.

Kromě klasických studijních materiálů se využívá i moderních metod výuky (chat, multimediální vzdělávací programy, videokonference).  Studenti se setkávají jen zřídka, na nepovinných tutoriálech. Povinně se ale účastní soustředění, kde získávají praktické zkušenosti.

Kombinované, dříve dálkové, studium od vás bude vyžadovat pouze občasnou docházku, obvykle jednou za 14 dní nebo za měsíc, nejčastěji v pátek a sobotu. Vysoké školy vám u této formy více či méně přiznávají různé výhody náležející k statusu studenta. Omezující je i přesně stanovený studijní řád s malou možností výběru předmětů.

Studenti si často stěžují na svou vlastní lenost

U obou dvou alternativ k prezenčnímu studiu je jistě příjemná úspora času a financí. Musíte ovšem počítat s tím, že zároveň budou klást velké nároky na vaši pevnou vůli. Zatímco přítomnost spolužáků a profesorů zvyšuje motivaci učit se, možnost studia doma, v kavárně, v knihovně nebo třeba v parku je jistě lákavá, ale přítomnost rušivých vlivů je určitě větší.

Čtěte také: Kombinované studium přináší výhody i nevýhody

Kombinované a distanční vzdělávání vám bude vyhovovat, pokud jste typ studenta, který se spíše než poslechem učí lépe čtením a vizuálními pomůckami. V žádném případě se však nevyplatí považovat tyto způsoby studia za podřadné vůči denní formě. Právě naopak, někdy například musí student za jeden semestr zvládnout to, co prezenční studenti ve dvou.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Prezenční, kombinované a distanční studium: Vyberte si program na míru