Menu
TOPZINE.cz
Studium

Kombinované studium přináší výhody i nevýhody

Redakce

Redakce

19. 4. 2011

FOTO: UčeníŘíká se, že studentská léta jsou tou nejlepší částí života, na kterou člověk rád vzpomíná. Řada mladých lidí přesto musí řešit otázku, zdali dát přednost práci, nebo dalšímu vzdělávání, a někteří by rádi skloubili obojí. Pokud také patříte mezi ně, je tu pro vás kombinované studium. Co obnáší a jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

FOTO: Student

Připravte se hlavně na samostudium, Foto: Michal Sojka, Topzine.cz

Kombinované studium vzniklo propojením dálkového a prezenčního studia. Výuka většinou probíhá jednou za čtrnáct dní v pátek a v sobotu, na některých školách je spojena do takzvaných třídenních bloků, které se konají jednou za měsíc. Důraz je kladen hlavně na samostudium, při výukových dnech můžete využít konzultací s vyučujícími, a ujasnit si tak věci, nad nimiž jste doma marně dumali.

Co se týče studijních povinností, kombinované studium je stejně náročné jako studium prezenční. Čekají vás stejné předměty jako studenty prezenční formy a za jejich splnění musíte získat stejný počet kreditů. Ani délka studia se obvykle neliší.

Také byste neměli věřit tomu, že se na kombinované studium snáze dostanete. Právě o tento typ studia je v současnosti veliký zájem, protože si stále více lidí potřebuje zvýšit kvalifikaci.

Je kombinované studium přesně pro vás?

V kombinované formě nejčastěji studují již zaměstnaní lidé ve věku nad 26 let. Najdou se ale i studenti, kteří navštěvují jednu školu v prezenční formě a zároveň studují druhou v kombinované. Zvládat dvě školy najednou není jednoduché, ale jste-li pro studium nadšení a umíte dobře hospodařit s časem, i to se dá zvládnout. Abyste předešli nepříjemným překvapením, vždy se o podmínkách studia konkrétního oboru podrobně informujte.

Kombinované studium je definované vysokoškolským zákonem a platí pro ně v plné míře všechna jeho ustanovení!

Pokud patříte mezi čerstvé maturanty a uvažujete o kombinovaném studiu, zvažte, zdali budete zvládat pracovní i studijní nápor současně. Po počátečním nadšení se totiž může snadno stát, že při pracovním vytížení velmi rychle ztratíte chuť trávit volné chvilky nad učebnicemi, a školu opustíte s nástupem prvního zkouškového. Je-li pro vás tedy vysokoškolský titul opravdu důležitým cílem a netíží vás finanční situace, zvolte raději prezenční formu studia.

Výhody a nevýhody kombinovaného studia

Nemálo studentů se rádo pochlubí tím, že si vydělají spoustu peněz a zároveň získají titul. Zdravotní pojištění je také obstaráno školou, alespoň do dovršení 26. roku.

Nevýhodou je naopak fakt, že student nemůže obdržet ubytovací stipendium. Pro někoho může být problémem i to, že kombinované studium vyžaduje více disciplíny. Mnoho budoucích studentů věří, že jednou za semestr složí zkoušky a má hotovo. Tak tomu ale není. Vyučující vám může zadat různé úkoly a pak je jen na vás, zda tomu věnujete své úsilí.

S jakými problémy se mohou studenti potýkat?

Podle Nikol Beňákové je prezenční studium lepší v tom, že se člověk nemusí starat o nic jiného než o školu. Rodiče ho většinou finančně podpoří nebo může chodit na brigády. Pro ni samotnou je ale výhodnější kombinované studium. „Já jsem s touto formou studia spokojená, už kvůli tomu, že jsem na mateřské dovolené. S malým se dá učit akorát, když spí, ale doufám, že to zvládnu. Nemusím se hrozit toho, že budu druhý den psát test. Určitě mám hodně času, abych se vše v klidu naučila.“

Studentka Zuzka Krátká říká, že kombinované studium může být překážkou, pokud zrovna hledáte práci. Zaměstnavatelé nejsou ochotní tolerovat studium a propustky z práce. A jak zvládá školu a práci najednou? „Studium mi vyhovovalo spíše na začátku. Jak je učiva čím dál víc, tím víc mám práce doma. Učitelé nás berou úplně stejně jako studenty prezenčního studia.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kombinované studium přináší výhody i nevýhody