Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Pretty Lights oživuje klasické nástroje v duchu hip hopu i elektroniky

Jakub Jarolímek

Jakub Jarolímek

27. 6. 2013

Americký producent elektronické taneční muziky Pretty Lights představil dokumentární snímek o tvorbě nové desky s názvem A Color Map of the Sun, ve které se vrací ke kořenům moderní hudby a využívá nástroje, jež existovaly již před čtyřiceti lety.

FOTO: Trumpeta

Producent Pretty Lights dokazuje, že klasické jazzové nástroje žijí i v moderním hip hopu a elektronice. Zdroj: sxc.hu

Čtyřiatřicetiletý Derek Vincent Smith, původem z města Fort Collins v Coloradu, je muž stojící za projektem Pretty Lights a také za stejnojmenným hudebním vydavatelstvím. Svou kariéru nastartoval roku 2006 debutovým albem Taking Up Your Precious Time, na kterém prvně v žánru hip hopu předvedl svou zručnost a cit pro výběr těch správných samplů.

A právě o samplování je i dokument, ve kterém Smith popisuje dva a půl roku svého života stráveného v nahrávacích studiích za účelem naprosto originálního pojetí tvorby skladeb pro nové album. Zatímco doposud dle vlastních slov pouze přebíral stovky existujících nahrávek, nyní se rozhodl nahrát vlastní originální skladby, ze kterých následně používá vhodné samply.

V hlavní roli klasické hudební nástroje

Úryvky skladeb v dokumentu, stejně jako zatím poslední vydaný singl s názvem Around the Block, naznačují, že by se nová deska mohla nést v duchu moderního glitch hopu. Přestože se jedná o elektronickou muziku, její základy stojí na klasickém funku a jazzu, který Smith nahrával se zkušenými hudebníky za použití desítek nejrůznějších hudebních nástrojů.

Nejen producenti jako Goldfish si střílejí z moderní produkce, ale i legendární duo Daft Punk nedávno v rozhovoru uvedlo, že současným producentům elektronické muziky chybí práce se skutečnými hudebními nástroji. Smith na svém facebookovém profilu posměšně reagoval slovy, že Daft Punk o Pretty Lights a jeho novém albu nejspíš ještě neslyšeli.

Dokument je dostupný zdarma ke zhlédnutí na Youtube. Samotné album A Color Map of the Sun, společně s celou škálou reklamních předmětů a doplňků, je možné již nyní předem objednávat, přičemž k dispozici bude od 2. července, a to nejen v digitální podobě, ale i na CD nosiči či klasickém vinylu. Zajímavostí je, že album bude možné zároveň legálně stáhnout zdarma, stejně jako celou produkci Pretty Lights.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pretty Lights oživuje klasické nástroje v duchu hip hopu i elektroniky