Menu
TOPZINE.cz
Hudba

5 nejlepších glitch hopových songů. Seznamte se s novým elektronickým žánrem

Jakub Jarolímek

Jakub Jarolímek

16. 6. 2013

Elektronická taneční muzika své příznivce nikdy nepřestane překvapovat rozmanitostí žánrů, které nabízí. Některé styly bez zásadnějších změn přetrvávají již po celá desetiletí, rozmach elektroniky s sebou však přináší stále větší možnosti experimentů, a tedy i nové styly či variace stávajících.

party

Glitch hop se stává jedním z nejzajímavějších odvětví současné taneční hudby. Zdroj: sxc.hu

Jednou z variací stávajících stylů je právě glitch hop. Jedná se o relativně mladý hudební žánr, který se začal formovat do své stávající podoby teprve před pár lety, přibližně po roce 2000, na základech klasického hip hopu a nepříliš známého hudebního stylu, hraničícího s inteligentní taneční muzikou, glitche. Odtud tedy plyne i samotný název.

Jako zřejmě každý nový žánr ani glitch hop nemá zatím pevné hranice, proto je těžko popsatelný. Za hlavní rysy lze považovat tempo, které připomíná právě hip hop, nejrůznější elektronické a skřípavé zvuky podobné těm, jaké jsou charakteristické například pro moderní dubstep a elektro, dále jsou pak v neposlední řadě samozřejmostí výrazné basy.

Glitch hop bývá doplněn o vokály či rap, stejně jako o hudební nástroje; trumpety, saxofony či kytary, které dodají hudbě šmrnc a lehce funkový nádech. Přestože by se mohlo zdát, že všechny vyjmenované charakteristiky k sobě neladí či si dokonce odporují, následujících pět ukázek je důkazem naprostého opaku.

K+Lab feat. The Mic Smith – The Mothership

Hudebník z Nového Zélendu vystupující jako K+Lab je ikonou tohoto stylu. Ve Wellingtonu založil nezávislý label s názvem Junkfood, který charakterizuje jako domov glitch hopu. Sám umělec svou tvorbu popisuje jako obscénní basy v kombinaci s breakbeatem hip hopu osmdesátých let, to celé okořeněno svěžím elektrem.

Právě tento popis lze uplatnit na úspěšný single The Mothership, ve kterém se o rap postaral novozélandský MC The Mic Smith. Více podobných skladeb již brzy vyjde na připravovaném debutovém albu s názvem Space Dirt, jehož ukázky lze nalézt na Soundcloud profilu interpreta.

Pretty Lights feat. Talib Kweli – Around The Block

Derek Vincent Smith je hudebník stojící za projektem Pretty Lights a také za stejnojmenným vydavatelstvím. Již od střední školy působil jako producent hip hopu a díky svým experimentům s elektronickými a funk’n’soulovými samply je považován za jednoho z průkopníků současného glitch hopu.

V úspěšném singlu Around The Block, který se dočkal i svého videoklipu, se o vokály postaral známý americký rapper Talib Kweli a celý singl je zdarma ke stažení na prettylightsmusic.com. Posluchače jistě potěší zpráva o tom, že i celé připravované album A Color Map of the Sun bude zdarma, navíc jej bude doprovázet dokumentární snímek o jeho tvorbě.

GRiZ – Rock N Roll

Jedenadvacetiletý producent z Detroitu GRiZ začíná být na poli glitch hopu a podobných stylů významnou osobností, a to zejména díky svému osobitému zvuku, který charakterizuje použití dobových funkových samplů v kombinaci s moderním elektrem, podobně jako tomu je u zmiňovaného Pretty Lights.

Ještě většího úspěchu od loňského roku dosahuje díky spojení s podobně smýšlejícím producentem, který si říká Gramatik. Společně pak vystupují pod jménem Grizmatik. Oba zmiňovaní interpreti svou produkci nabízí převážně zdarma, a stejně tak tomu je i v případě celého alba Mad Liberation, ze kterého pochází i singl Rock N Roll, které posluchačům nabízí ke stažení na svém webu mynameisgriz.com.

Koan Sound – Meanwhile In The Future

Duo britských hudebníků Will Weeks a Jim Bastow již není žádným nováčkem. Na poli dubstepu a glitch hopu působí pět let a za tu dobu si získali opravdové uznání. Doposud největšího úspěchu se jim podařilo dosáhnou se svým přelomovým Funk Blaster EP, ze kterého pochází i skladba Meanwhile In The Future.

Přestože se vzhledem k datu vydání 2011 dá singl považovat již za starší, své místo si donedávna držel na příčce nejprodávanějších glitch hopových skladeb na Beatportu. Nutno také zmínit, že celé EP pochází ze Skrillexova vydavatelství OWSLA, které sdružuje opravdové talenty.

Rocket Pimp feat. Marie L – Stop The Rain

Britský producent Mike Stonebank rozhodně nepatří mezi typické producenty tohoto žánru. Pod různými uměleckými jmény je mnohem známější například na poli electro houseu jako BRUK, na poli hardcoru jako Modulate či dubstepu právě jako Rocket Pimp.

Ovšem s rostoucí oblibou glitch hopu ani Stonebank nezůstal pozadu a vydal několik singlů, přičemž v žebříčku nejpopulárnějších skladeb tohoto stylu na serveru Beatport se jeho novinka Stop The Rain s vokály od Marie L již delší dobu drží poblíž úplného vrcholu.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

5 nejlepších glitch hopových songů. Seznamte se s novým elektronickým žánrem