Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Překvapí Upíří deníky Návrat od L. J. Smithové?

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

30. 12. 2010

L. J. Smith Upíří deníky Návrat perex (výřez obálka)Upíří deníky se dočkaly dalšího pokračování. Složitý milostný trojúhelník, který provázel předchozími čtyřmi knihami, bude řešit své problémy také v pátém díle slavné upírské ságy, v Návratu. Otázkou však zůstává, zda oblíbená kalifornská spisovatelka Lisa Jane Smithová dokáže udržet tempo a znovu zaujmout své fanoušky?

L. J. Smith Upíří deníky Návrat 640x300

Ilustrace na obálce knihy Upíří deníky - Návrat

Mladá dívka Elena prožila v životě hodně věcí, soupeření dvou bratrů Stefana a Damona, touhu ulovit Stefana, lásku se Stefanem, boj s temnými silami, ztrátu své smrtelnosti a nakonec i smrt. To poslední naštěstí nebylo definitivní, a tak se krásná hrdinka ocitne znovu v říši smrtelných. Cesta k normálnímu životu není jednoduchá, Elenino tělo si musí zvykat na to, že se stala znovu člověkem; síla, která ji přivedla zpět, změnila její auru, a tak si ze začátku nic nepamatuje. Její přátelé se snaží pomáhat, jak se dá. Stejně tak i přítel Stefan, který se Elenu snaží bránit zejména před svým bratrem Damonem, který se nevzdává bez boje. Příchod nového zla, které posedne část obyvatel městečka, ještě všechno zkomplikuje. Je třeba se mít na pozoru, dokáže Elena a její přátelé uniknout?

Obliba knih s upírskou tématikou vrcholí. Americká autorka L. J. Smithová ráda využívá ve svých knihách dvojznačnost, především dobro a zlo, světlo a tmu, kladného a záporného hrdinu. Tyto projevy jsou znát, jak v sérii Upíří deníky, tak v Night World, což je další sága o nadpřirozených bytostech ukrývajících se mezi lidmi.

Díly Probuzení, Souboj a Zášť měly být původně trilogií, ale protože Upíří deníky vyvolaly velký zájem u fanoušků, přiměly spisovatelku L. J. Smithovou napsat další knihu, v které pokračuje příběh o Eleně, Stefanovi a jeho bratrovi, a to Temné shledání. Kniha Návrat je první částí druhé trilogie, ve které se dostává do popředí Damon. Před nedávnem autorka podepsala ještě poslední smlouvu pro napsání třetí trilogie, která by měla pojednávat o Elenině studiu na vysoké škole.

L. J. Smith Upíří deníky Návrat (obálka)

Při neznalosti předchozích dílů, není nutno zoufat, základní fakta jsou zmíněna už na začátku a do příběhu lze tak lehce zapadnout Sága Upíří deníky je určena pro čtenáře od patnácti let, což ukazuje směr, kterým se autorka L. J. Smithová ubírá. Láska, trápení, snaha dosáhnout úspěchu u milované osoby, to všechno jsou témata, která nejvíce zaujmou mladší věkovou skupinu, protože jsou jim blízká.

Na tom rozhodně není nic špatného, nelze však očekávat něco navíc. S větší propracovaností se zde nesetkáte, příběh je napsán zajímavě, hlavní hrdinka Elena se pomalu probouzí ze hry se smrtí, její přátelé také zažijí dobrodružství. Přesto zde chybí větší napětí, které by dokázalo člověka upoutat. Je sice pravda, že Návrat je jen jednou součástí celku, přesto však mohl být víc napínavý, aby navnadil čtenáře na další díl.

Upíří deníky se často považují za zkopírované dílo kvůli existenci Twilight ságy, to ale není pravda, protože americká spisovatelka napsala ságu už v roce 1991. Existuje dokonce i seriál The Vampire Diaries, který měl premiéru v roce 2009 na americké stanici The CW. Televize Nova v letošním roce také koupila práva, takže je jen otázkou času, kdy ho začne vysílat.

Pokud si chcete zavzpomínat na dospívání, problémy s prvními láskami, nebo si chcete jen chvilku oddechnout, kniha Návrat tak je pro vás ta pravá.

Název originálu: Vampire Diaries – Return
Český název: Upíří deníky – Návrat
Autor: L. J. Smithová
Překlad: Lucie Schürerová
Obálka:
Počet stran: 224
Vazba: brožovaná
Rozměry: 115 x 183 mm
Vydal: Fragment, 2010
Doporučená cena: 199 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Překvapí Upíří deníky Návrat od L. J. Smithové?