×
TOPZINE.cz

Přehlídka netradičního filmu promítla Balkán svlečený donaha

FOTO: 7 seX 7
Přehlídka netradičního filmu se nahoty nebojí, naopak. Zdroj: Artizana Film

Tři dny plné sexu a nahoty. To je Přehlídka netradičního filmu, která se uskutečnila minulý týden už počtvrté v Mladé Boleslavi. Vedle filmových projekcí nabídla i přednášku, autorské čtení a koncerty.

FOTO: Klip
Jedním ze současných promítaných filmů byl srbský Klip. Zdroj: Artcam

Nahotu vnímáme všude kolem nás, ale jen málo lidí si ji spojí s poezií nebo kvalitní kinematografií. Tak hovoří pořadatelé mladoboleslavské Přehlídky netradičního filmu. Festival má za své téma nahotu v umění a médiích, přičemž se vymezuje proti jejímu bezduchému zobrazování v dnešním světě. Jeho cílem je prostřednictvím filmových projekcí, ale i přednášek nebo autorských čtení, uvést návštěvníky do dané problematiky a zasadit jednotlivá díla do kontextu.

Během tří dnů, po které letošní přehlídka trvala, se na plátně stihlo vystřídat dvanáct snímků. Všechny filmy spojoval jejich původ, pořadatelé se totiž letos zaměřili na balkánskou kinematografii.

Přesto byly jednotlivé filmy velmi odlišné a nabízely různorodé zážitky. Mezi nejstarší promítané patřila dvojice snímků chorvatského režiséra Dušana Makavejeva ze sedmdesátých let. W. R. – Mysteria organismu pojednává o sexuální revoluci a staví ji do kontrastu s upjatostí politického režimu, Sladký film zase šokuje svou zvráceností.

Na druhé straně nechyběly ani současné snímky. Mezi nejzajímavější patřil Klip debutující režisérky Maji Miloš, jenž se zabývá současnou srbskou mládeží a jejím dospíváním v době digitální revoluce. Mezi novodobou tvorbu patřily také třeba krátkometrážní Balkánský erotický epos nebo Slušné mrtvé dívky pojednávající o lesbickém páru.

Vedle filmových projekcí nabídla přehlídka i doprovodný program. Zájemci se mohli dovzdělat na přednášce Jana Hrdiny o levém freudismu nebo na autorském čtení Daniela Ďurecha. Zábavnou složku zastoupily koncerty kapel Wolftrap a Lightning Glove.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..