Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Představujeme nejkrásnější místa jara: Vulkány v Chile nebo parky ve Walesu

Linda Svobodová

Linda Svobodová

18. 5. 2012

Mnohá místa jsou krásná po celý rok.  Některá jsou nejkrásnější na jaře. Túry po odlehlých pobřežních cestách a vulkánech nebo jarní květinové festivaly rozhodně stojí za návštěvu.

FOTO: Anglie

Ve Velké Británii se nachází mnoho zajímavých přírodních parků, které jsou naprosto nedotčené lidmi. Foto: Eva Chytková, TOPZINE.cz

Jaro se nese ve znamení probouzející se přírody. Nejkrásnější místa světa se probouzejí po zimním spánku a lidé na jejich počest pořádají oslavy. Přinášíme tipy na sedm míst, která jsou na jaře nejpůvabnější.

Coast Path, Wales, Velká Británie

Waleský národní park Pembrokeshire Coast National Park je jediným britským parkem, který se táhne podél pobřeží. Stezky mají zhruba 870 mil a vedou přes skalní útesy, písčité pláže, nepoužívané železniční tratě i středověké cesty. V parku žije množství vodního ptactva.

Podívejte se také na přírodu jihozápadní Anglie, která se stala inspirací filmařům

Populární je šedesátikilometrová stezka North Wales Path vedoucí kolem rezervace Coedydd Aber National Nature Reserve. Ta se vyznačuje především říčními kaskádami, které se řítí přes vulkanický šelf. Za návštěvu stojí i hrad Conwy ze 13. století a další okolní památky z této doby.

Barma

Po zhruba padesáti letech izolace a vojenské vlády se Barma v roce 2011 znovu otevřela světu. Na mapě jihovýchodní Asie ji najdete i pod oficiálním názvem Svazová republika Myanmar.

Díky velmi špatné infrastruktuře zůstávají mnohá místa této kouzelné země stále neobjevená. Nezapomenutelným zážitkem je návštěva ruin budhistického chrámu v Baganu nebo kláštera Amarapura ve stejnojmenném dřívějším hlavním městě. Na spisovatele a básníka Rudyarda Kiplinga zase udělala dojem plavba po řece Iravádí, kterou zvěčnil v básni Cesta do Mandalay.

Istanbul, Turecko

Istanbul byl po staletí centrem byzantské, římské a otomanské kultury. Oblíbeným jarním turistickým cílem je mezinárodní festival tulipánů.

Čtěte také: Istanbul: Ztraťte se v labyrintu s poklady i tretkami

K ranní modlitbě se mohou turisté vydat do nějvětší istanbulské mešity Sultan Ahmed, která leží v samém centru města. Kvůli obložení modrými dlaždicemi se jí přezdívá Modrá mešita.

FOTO: galatská věž

Galatská věž je jednou z dominant města. Foto: Kamila Hamalčíková, TOPZINE.cz

Odtud je to jen kousek k nejznámějším památkám, byzantskému chrámu Hagia Sofia, muzeu umění se sbírkami starobylých seldžuckých koberců nebo na velký městský trh. Ten patříval k poslední zastávce na proslulé Hedvábné stezce.

Jezera a Vulkány v Chile

Chile se vyznačuje velmi rozmanitým povrchem. V oblastech jižní Patagonie a severní pouštní oblasti Atacama ve středu země se nachází smaragdově zelená jezera, čisté řeky, starodávné lesy a horké parní prameny.

V národním parku Villarica je možno chodit na túry po vulkánech, horách a kolem jezer. Atraktivní je rafting a koupání v horkých pramenech. Pravděpodobně nejfotogeničtější vulkán Osorno leží u největšího chilského jezera Llanquihue.

Poznejte Jižní Ameriku očima Evy Palátové

V rezervaci Huilo-Huilo se nachází uniktání dvojitý vulkán. Kromě celoročního lyžování zde lze pozorovat zvířátko zvané pudu, což je nejmenší jelen na světě.

Národní park Smoky Mountains, USA

Nejoblíbenější americký park Great Smoky Mountains National Park se nachází na pomezí Tennessee a Severní Karolíny. Smoky Mountains v Appalačském pohoří patří k nejstarším horám na světě. Národní park nabízí více než 800 mil stezek, takže je možno hory prochodit doslova křížem krážem.

Na jaře zde vykvétají různé divoké květiny a spatříte i krocany, jeleny, losy nebo medvědy. V dubnu se za účasti botaniků a přírodovědců každoročně pořádá putování za divokými květinami.

Voss, Norsko

Voss se nachází v oblasti Hordaland na jihozápadě Norska. Je to kraj vhodný pro dobrodruhy a sportovce. Každý rok se zde pořádá extrémní outdoorový adrenalinový festival, kde si odvážlivci mohou vyzkoušet snowboarding, rafting a horolezectví.

Celoročně nejnavštěvovanější jsou především fjordy. Zajímavá je cesta na fjordy vlakem s nejvyšším stoupáním na světě. Během hodiny vystoupáte z nádražní stanice ve městečku Flåm, které leží pouhé dva metry nad mořem, o zhruba 880 metrů.

Květinový festival v Gironě, Španělsko

Jaro v Katalánsku překypuje barvami. Proto se zde každý květem pořádá festival Temps de Flors. Ve strmých uličkách starého města se nachází množství kouzelných rozkvetlých zahrádek.

FOTO: girona

Girona je pověstná svými barevnými domky. Zdroj: youtube.com

Kromě toho se ve městě dochovaly i římské zdi nebo židovská čtvrť. V blízkém Figueres se narodil surrealistický malíř Salvador Dalí a právě tam je umístěno muzeum, kterému paří největší sbírka mistrových děl.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Představujeme nejkrásnější místa jara: Vulkány v Chile nebo parky ve Walesu