Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Jihozápadní Anglie. Exeter a Dartmoor: Nechte se fascinovat krajinou Psa baskervillského (3.část)

Eva Chytková

Eva Chytková

26. 3. 2010

dartmoor-10Celá oblast Devonu nabízí rozmanité využití volného času od historie až po zábavu na pláži. Pro největší odreagování však poslouží Národní park Dartmoor s nedalekým centrem Devonu, městem Exeter.

Dartmoor, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Dartmoor, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Park Dartmoor se rozkládá přímo v srdci kraje Devon. Jde o místo plné mokřadů, bažin a planin, které zahaluje hustá mlha a tmavé oblaky. V minulosti zde vznikla velká žulová náhorní plošina, po které zde dnes zbyly žulové skály velkých rozměrů. Nejvyšším bodem parku je High Willhays, ale podobně to vypadá v Haytor Granite Tramway, na nějž je volný přístup, ale pouze na vlastní nebezpečí. Strany žulové skály jsou totiž velmi oblé, kluzké a hladké, ale konečný výhled určitě stojí za to.

Rozhled přímo odtud charakterizuje celý Dartmoor. Ponurá krajina poskytující domov divoké zvěři, žádný vysoký porost a hlavně skupinky dartmoorských malých poníků. Není divu, že se park svou ojedinělou temnotou a tajuplností stal inspirací Siru Arthuru Conanu Doylovi při psaní detektivky Pes baskervillský.Nedaleko Haytoru můžeme sejít do blízkého kaňonu, který se svým prostředím od zbytku parku liší. Nacházejí se zde suché křoviny, kamenné břehy a průzračně čistá tyrkysová voda.

Park Dartmoor je plný malých roztomilých městeček. Nejbližším od Haytor je Widecombe in the Moor. Tato kouzelná vesnička, jejímž centrem je starý kostel s fascinujícím starým hřbitovem, nabízí občerstvení v místní malé restauraci ve formě typického devonského jídla Cream Tea.

exeter-3

Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

A co nabízí Exeter?

Několik málo kilometrů na východ od parku leží hlavní město hrabství Devon. Exeter dostal své jméno po řece Exe, která jím protíká. Toto město pamatuje již římské osídlení, obsazení Sasy i tudorovskou, stuartovskou a viktoriánskou dobu. Z každého období si tu můžeme najít stavbu, která každou éru reprezentuje. Nejvýznamnější památkou je exeterská katedrála z 11. století a dokonce se zde nachází i nejužší ulice na světě.

Historie města je spojena i s čarodějnictvím a mnoha pověrami a pověstmi. Pravosti příběhům dodávájí četné stavby a věže stavěné z červených cihel a celková atmosféra města.

Související články:

Jihozápadní Anglie: Torbay
Jihozápadní Anglie: Přístav Plymouth

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jihozápadní Anglie. Exeter a Dartmoor: Nechte se fascinovat krajinou Psa baskervillského (3.část)