Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Kniha Jižní Amerikou od rovníku k tučňákům nabízí jedinečný cestopisný zážitek

Redakce

Redakce

13. 2. 2011

Na samotném počátku stála jedna nebojácná žena čelící neodolatelnému cestovatelskému snu. Poznat nepoznané. Objevit neobjevené. A vydat se na cestu, která má skromný cíl – procestovat celý svět. Nakladatelství Jota vydává již v pořadí druhou knihu cestovatelky Evy Palátové.

FOTO: Jižní Amerikou na vrcholky nejvyšších hor

Jižní Amerikou na vrcholky nejvyšších hor

Cesta je příběh – krajiny, emocí a lidí, s nimiž ji sdílíte. Právě takový je pohled mladé cestovatelky Evy Palátové na objevování světa. Chcete-li se projít cestou respektive příběhem plným odvahy, strastiplných překážek, pohostinnosti, radosti i nečekaných zvratů, kniha OLA LAMA – Jižní Amerikou od rovníku k tučňákům čeká právě na vás.

Eva Palátová

Vystudovala ekonomii a cestovní ruch. Její cestovatelský sen se probudil po ukončení vysokoškolského studia na pracovních prázdninách v USA a proměnil se v nezkrotnou touhu k dalším objevným cestám. Během dvou let procestovala téměř celý svět. Od Kostariky přes Nový Zéland, Austrálii, Indonésii a mnohem dál.

Z jejího prvního projektu vznikla stejnojmenná kniha ATA MUA – Kolem světa za 800 dní, která si u čtenářů získala velké sympatie, a stala se tak jednou z nejčtenějších cestopisných knih. V roce 2009 vyhrála kniha anketu Nejlepší cestopis na českém trhu portálu Hedvabnastezka.cz a třetí místo získala také v mezinárodní kartografické soutěži Tourmap.

Kniha OLA LAMA je členěna do dvou jedinečných sekcí. První vám přináší pohled do dávných civilizací, hluboko do Amazonského deštného pralesa, na vrcholky nejvyšších hor Jižní Ameriky. Druhá část nabízí ojedinělý pohled na specifický styl cestování, tak zvané batůžkaření, v podobě malého průvodce pro batůžkáře. Ačkoliv tato část není zacílena pouze na Jižní Ameriku, obě části spojuje nevšední humor a inspirativní zkušenosti z cest.

Jak již sám název napovídá, jedná se o cestopis, který však svým pojetím trumfne kdejakého ostříleného autora cestopisných knih i průvodců. Plynulost, nenucený vtip, rozmanitost, to jsou hlavní znaky knihy. Zažijete Jižní Ameriku na moravský způsob – rovník v Ekvádor, létající leguány a obří želvy na Galapágách, jezero Titicaca v Apolobamba v Peru, kuriózní vlaky v Bolívii, allye Paříž-Dakar po argentinsku nebo nejvyšší trek světa, Sendero de Chile.

FOTO: Lama

Lama, Zdroj: sxc.hu

V šesti se to lépe táhne

Dílo je směsicí zážitků šestice mladých cestovatelů a cestovatelek: Evy Palátové, Hany Martincové, Petra Přemyslovského, Jiřího Valáška, Tomáše Palečka a Víta Kulhánka. Šestice protikladů, kterým se téměř vždy podařilo vytvořit z chaosu harmonii a stmelit se v dokonalý tým.

„Ostatně je milé mít tolik brášků a zažít i v dnešní moderní době velkou rodinu! To je totiž to slovo! Máte ty pitomé bráchy a ségry prostě rádi. A cestovat s nimi znamená mít vždycky s sebou i malý kousek domova,“  říká v knize Eva Palátová.

Pohostinná nebo nevlídná?

Listování touto knihou vám nejednou vykouzlí úsměv na tváři, překvapení, údiv i hrůzu v očích.  Uznejte sami. Představte si údolí, kde díky blahodárným klimatickým podmínkám lidé neumírají. Zkuste se oddat léčebným metodám šamanů. Uvěřili byste v jejich ozdravnou moc? Jak asi chutná morče na špejli nebo sušená lama?

Jak byste chápali ono jihoamerické označení pro bělochy gringos vy? Hanlivá urážka nebo milé přivítání? Věřili byste, jaký problém je sehnat obyčejný jogurt v centru metropole La Paz? Pro odpovědi můžete odcestovat na tisíce kilometrů daleko nebo otevřít tuto knihu a nechat se unášet legračními historkami partičky batůžkářů.

Úryvek I

Porod v autobuse

Autobusová jízda v Bolívii má svá specifika a naprosto se odlišuje od všech ostatních států Jižní Ameriky, které jsme měli to štěstí navštívit. Troufám si dokonce tvrdit, že autobus patří v Bolívii vlastně k hlavním kulturním zážitkům a často spíš i k hrdinským činům.

Dvě ženy na přednějším sedadle se nějak podivně hemží, z nichž ta jedna má bříško na jasný devátý měsíc. S každým dalším výmolem u cesty, s každým dalším otřesem autobusu začíná mladší žena víc a víc zatínat zuby až už vlastně soustavně jenom sedí v křeči jen nezakřičet. Autobus nezastavil! Ostatně šest hodin ještě neuběhlo. To je přece potřeba vydržet… A najednou se kus sedadla odhodil a z velkých sukní vypadlo během minutky novorozeně jako andělíček. Žádná krev, žádný řev, mrně se smotalo do dvou šátků a paní na konečné vystupovala se zavazadlem navíc.

Jisté je, že na jakoukoliv potřebu si v bolivijském busu vzpomenete, nezastavujeme! I kdybyste chtěli umřít, máte smůlu, jede se dál!

Orvaný batůžek, kvalitní základ pro každého dobrodruha

Mít vše vždy po ruce je nesmírnou výhodou batůžkářů, cestovatelů, kteří se nebojí vyrazit jen tak na vlastní pěst do míst, jež jsou pro většinu z nás nedosažitelná. Místa daleko od veškerých známek moderní civilizace.

Malý průvodce pro batůžkáře přináší rady a typy, jak přežít nástrahy nehostinného světa, ve kterém si zákony určuje příroda. Z jakého materiálu vybudovat kvalitní tým? Jak přežít ponorkovou nemoc? Kde sehnat krém proti dešti? Existuje chodící batoh a ponožky, které nesmrdí? Co takhle místo rezervní müsli tyčinky rezervní klobásu?

Na kvalitní otázky, kvalitní odpovědi. Je samozřejmostí nahlížet na tohoto průvodce s dostatečným nadhledem. Jedno je však jisté. Autorčin osobitý vtip vás ani v této části nezklame.

Úryvek II

Fotograf ve skupině aneb Jak stmelit skupinu?

Jestliže jste rozvinuli teorii, že „společný cíl“ stmeluje skupinu, stejně poslouží i „společný nepřítel“! Ne a ne ho najít? Vemte do skupiny uměleckého fotografa! Výsledek zaručen! Dřív nebo později si na něj všichni zafrflají! Proč? Furt zdržuje! Když svítí slunce, prosím. Když leje jak z konve, také prosím, ale zcela marně. Fotograf se nehne. Protože přece každá další kapka se o ten list nějak jinak umělecky roztřískne! Je tudíž záhodno vyfotit ji alespoň padesátkrát! To dá rozum ne? „Tak nepros a drž deštník!“

Kniha pro ty, co rádi bádají, ty, co mají rádi dobrodružství, ty, co se chtějí dozvědět pikantnosti o Jižní Americe, nebo třeba jen ty, co se rádi u knihy zasmějí. Sama za sebe říkám: „Pochopit a plně poznat vzdálenou kulturu můžete, jen když ji sami navštívíte.  S knihou OLA LAMA – Jižní Amerikou od rovníku k tučňákům je to ale, jako byste tam sami byli.“ Nechybí ani na dvě stě barevných fotografií.

Úryvek III

Jednou jsem si položila nelehkou otázku: „Jak ohraničit batůžkářskou cestu bez cíle?“ Myslím, že už to mám: „Cesta je matice proměnných o většině neznámých a jednom dobrém známém někde za Uralem, kterého máte navštívit, když se ty ostatní neznámé nezvrtnou.“

Název: OLA LAMA – Jižní Amerikou od rovníku k tučňákům
Autorka: Eva Palátová
Počet stran: 240
Rok vydání: Brno 2011
Vydalo: nakladatelství JOTA, s. r. o
Doporučená cena: 398,- Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kniha Jižní Amerikou od rovníku k tučňákům nabízí jedinečný cestopisný zážitek