Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Přečíst jednu knihu každý týden. Nereálné? Zkuste to s TOPZINE.cz

Redakce

Redakce

18. 7. 2014

Každý týden přečtu jednu knihu, usmyslel si jednou jeden mladý nadějný spisovatel v New Yorku. A ve svém předsevzetí nepolevil po celý rok. Ani jednou se neopozdil a nevzdal to, vždy byl o krok před svým plánem. Alespoň to o sobě tvrdí Julien Smith na svém blogu.

FOTO: Jedna kniha každý týden

Je nutno využívat každého momentu. FOTO: Eliška Olšáková, TOPZINE.cz

„Cítíte se pak úžasně. Přivádí vás to k ohromným myšlenkám. Nutí vás to myslet více do detailů, je to lepší než televize nebo internet. Pomáhá vám to porozumět světu, “ odpovídá si Julien na otázku, proč proboha s takovým projektem začínal.

Připadal jsem si čím dál hloupější

Před začátkem svého knižního roku Julien Smith pravidelně pročítal blogy, přispíval na ně i do diskuzí a internet kontroloval několikrát denně. I přesto, že trávil čas nad různými příručkami o byznysu nebo sebezdokonalování, začínal si připadat hloupější než kdy dřív. A tak se rozhodl vrátit se k beletrii. To stejné doporučuje i všem ostatním.

„Nějakému byznysmanovi v New Yorku se to lehce řekne, přečti knihu každý týden, ale obyčejní lidé na to nemají čas.“

To byla moje první myšlenka, kterou okamžitě vystřídalo nadšení. Když to zvládne spisovatel, podnikatel a moderátor, musím se o to pokusit taky. Začnu víc číst! Ale dneska už se mi chce tak spát, ještě zkontroluju facebook… No znáte to!

Žádná anarchie

A přesně takovým jako já dává Julien Smith několik rad, jak projekt zdárně dokončit. Důležité je neklást si přemrštěné cíle, proto jedna kniha týdně, nikoli pět knih měsíčně, a zařadit čtení do denní rutiny. On sám si dal za cíl přečíst okolo čtyřiceti stránek denně a každé ráno pil kávu tak dlouho, dokud jej nesplnil.

Je nutné zkrátka využívat každého momentu. Číst v obědové pauze, číst v tramvaji. Naučit se vytáhnout knihu jen kvůli dvěma stránkám považuje Julien za umění, které člověka v životě učiní úspěšným.

Nejpodstatnější je, aby si člověk zachoval morálku a řád. Žádná anarchie. O víkendu si vyberu knížku a od pondělí začnu. A pokud se vám nechce se do projektu se mnou zapojit, můžete si aspoň každé úterý na Topzine.cz přečíst, jak se mi daří. Snad mě pravidelné psaní reportáží donutí se v mém snažení neflákat.

Pravidelné zápisky Elišky Olšákové z jejího knižního maratonu můžete sledovat na TOPZINE.cz!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Přečíst jednu knihu každý týden. Nereálné? Zkuste to s TOPZINE.cz