Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Poslední Hrachovka: Na pódiu se objevily i polonahé roštěnky!

Ivana Goláňová

Ivana Goláňová

26. 7. 2009

IMG_8408Pořadatelé prohlásili, že letošní Hrachovka bude poslední. Ani tímto se jim však nepodařilo přilákat dostatečné množství návštěvníků. Festivalovými branami letos prošlo asi tisíc hudebních nadšenců, a tak nedostatek financí donutil organizátory zrušit některé sobotní kapely a snížit jednodenní vstupné na 200 korun. Úroveň hudebních akcí na Valašsku tím utržila několik šrámů na své pověsti, možná vlivem finanční krize, která se odrazila i v hudebním průmyslu.

hrachovka-09
Foto: Daniel Husek

I přes uvedené problémy se z hlediska atmosféry festival povedl. Když propuklo páteční odpoledne, Hrachovka byla silně rozpálená. Holky v plavkách bloudily všude okolo a chlapi s pivem slintali. Příjemná nálada se v návštěvnících rozlila ještě více vystoupením skupiny Gaia Mesiah na hlavním pódiu. Později tradiční valmezáci Electrïck mann sprostě a narkoticky pokračovali v rozjetém tempu tak, že pod nimi málem spadlo Lubrikačním gelem potřené pódium. Na pomoc si k tomu přizvali i dvě polonahé roštěnky.

„Na Ewičku Farnou se těším úplně nejvíc,“ prohlásil osmnáctiletý Láďa, když si kreslil na obnaženou hruď obrovské srdce a její jméno. Tím dokázal, že tahle hudba není jen pro holky. S úspěchem se setkal i Xindl X na vedlejší scéně.

Prodrat se publikem bylo vcelku těžké, sledovat otevírající se ústa notující slova písniček zajímavé. Valmezácké pódium ovládli němečtí Jerx a čeští HC3. HáCétrojky z Fulneku na fanoušcích nešetřili, když po nich házeli rotující cédéčka. Dohromady se na Hrachovce postavila čtyři pódia. To poslední tradičně patřilo DJům.

Jugy z UDG opět vyběhl v trenkách, Foto: Daniel Husek
Jugy z UDG opět vyběhl v trenkách, Foto: Daniel Husek

Největší dav během produkce celého prvního dne přitáhli UDG. „Říkáme to už čtvrtým rokem, že Hrachovka je nejlepší,“ rozjížděl fanoušky saxofonista a vokalista Adam Kupera. Kapelu sice doprovázely lehčí technické problémy, ale koncert odehráli za bouřlivého jásotu davu. Dokonce se jim i na chvíli podařilo jejich Zpěvy deště zastrašit blížící se nepříjemnou změnu počasí. Bubeník Jugy si nemohl pomoci. Viděl, že neprší a tak začal lidi pod pódiem zkrápět vodou z pet láhve, prý určeným následujícím Skyline. Ti bez vody nehrají, ale pokračovali v dobře rozbouřeném rytmu. Povedlo se jim, jako ostatně pokaždé, roztančit lidi před pódiem.

A  pak se mohlo jít domů! Případně tedy do stanového městečka za areálem. Tou dobou začalo skutečně nepříjemně pršet.

Z prosluněné rozdováděné louky plné lidí se přes noc stalo bahnité kluziště s poloviční dávkou hudby. Euforie některých účastníků sice neustávala, klouzali se radostně v mlaskající hnědě travnaté hmotě, pařili na poslední kapely, dál vesele popíjeli, ale stejně byl ten pohled spíš smutným odrazem šedivé oblohy.

Hrachovka 09
Foto: Daniel Husek

Dvě stage pořadatelé neodvratně rozmontovali a zůstala tedy jen scéna Pradědafest pro DJs a hlavní LoveMusic, na které to začali rozjíždět skupiny Psycho Radio a místní PUNKHART, kapela, která už je po rozpadu. Začali dynamicky kumulovat dav do nepravidelného tvaru a alkoholové, či jiné, opojení pokračovalo, jako na běžném povedeném festivalu. I přes tvrzení pořadatelů dorazili němečtí pop-punkoví Green Frog Feet a bavili účastníky se slovníkem a pivem v ruce. Po nich následovali vymodlení Horkýže Slíže. Všechny ruce se zvedly nahoru a dlouho své oblíbence nechtěly nechat odejít. Završením celého festivalu byl anglický DJ Aphrodite a MC JUNIOR RED. Nechali zhypnotizovaný, omámený kotel válet se a pařit v bahně. Později poskytli rozhovor pro Topzine.cz, abyste i vy měli možnost nahlédnout do světa této hudební kultury.

Poslední drumy se Hrachovcem rozléhaly ještě kolem páté hodiny ranní. Snad znamenaly umírající tlukot srdce tohoto festivalu… Jisté však je, že pokud se zde příštím rokem pódia postaví, určitě už to nebude v takovém rozsahu, jako posledních šestnáct let. Pořadatelé, i přes dlouholetou tradici, nezvládli finanční situaci a nenalákali dostatečné množství lidí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Poslední Hrachovka: Na pódiu se objevily i polonahé roštěnky!