Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Pomáhat a chránit na DVD: Pošuk Moody navlékl policejní uniformu

Rasistický irský polda musí spojit síly s černošským agentem FBI při pátrání po pašerácích drog. Nová gangsterská komedie baví humorem černějším než krém na boty.

FOTO: Brendon Gleeson The Guard

Po pořádné policejní práci pořádná lechtivá odměna. Zdroj: distributor filmu

Film

Seržant Gerry Boyle (Brendan Gleeson) je poněkud svérázný policajt na irském venkově, kterému v pracovní době nedělá problém hrát na automatech a chlemtat pivo v hospodě. Volnější pracovní tempo mu však naruší vražda parťáka a gangsteři pašující drogy z Irska do Británie.

John Michael McDonagh je irský scenárista a režisér a komedie Pomáhat a chránit je jeho prvním celovečerním snímkem. Z McDonaghova pera vzešel však již v roce 2003 dobrodružný snímek Ned Kelly s Heathem Ledgerem a Orlandem Bloomem.

S bojem proti pašerákům má Gerrymu pomoci afroamerický federální agent Wendell (Don Cheadle), jejich spolupráce ale naráží na Gerryho neustálé xenofobní poznámky. I přesto však tato nesourodá dvojice vyráží hájit zákon v prostředí nemluvných venkovanů, zkorumpovaných nadřízených a nezletilých prodejců zbraní.

Ačkoliv je režisér John Michael McDonagh debutantem, jeho příjmení vám může znít povědomě. Jde o bratra proslulého irského dramatika Martina McDonagha, jehož kousky pravidelně uvádí pražský Činoherní klub a který už také má na kontě jednu filmovou položku, gangsterku V Bruggách.

Stejnou krev obou tvůrců navíc prokazuje záliba v černém humoru. Scénář je prošpikovaný absurdními kamennými dialogy („To víš, že je nezákonný si to rozdat s lamou. Co by tomu řekli její rodiče?“), které rozhýbají smíchové svaly nejen otrlým divákům. Za spoustu hlášek by většina současných autorů buranských komedií prodala babičku.

Ani režisérův bratr Martin nezahálí a natáčí vlastní komedii s Colinem Farrellem.

Černou nadsázku však bohužel sám autor shazuje pokusy o vážnější tóny ve scénách s Gerryho umírající matkou nebo s vdovou po jeho zastřeleném kolegovi. Těchto momentů vyznívajících zbytečně uměle se měl režisér buď úplně vzdát, nebo se o nich poradit s bratrem, kterému střídání vážnějších chvilek s temným humorem nedělá problémy.

FOTO: Brendan Gleeson Don Cheadle Guard

Zrzavý a černý. Zdroj: distributor filmu

Přestože Pomáhat a chránit pobaví i díky spolehlivým hercům ve vedlejších rolích pašeráků (Liam CunnighamMark Strong), ve výsledku se jedná pouze o další epigon krimikomedií Quentina TarantinaGuye Ritchieho zasazený na bizarní irský venkov.

DVD

Jak je v poslední době bohužel stále častější, disk nepřináší žádné bonusy v podobě pohledu do zákulisí natáčení. V tomto případě bych navíc nedoporučoval sledovat snímek s českým dabingem, který (kromě nevhodného obsazení dabérů) filmu, v němž nadávky létají jako vlaštovky, značně ubral politickým zkorektněním dialogů.

Pomáhat a chránit (The Guard)

Komedie / Krimi / Thriller
Irsko, 2011, 92 min

Režie: John Michael McDonagh
Hrají: Brendan Gleeson, Don Cheadle, Liam Cunningham, David Wilmot, Mark Strong, Fionnula Flanagan

Zvuk: český, anglický
Titulky: české, české pro neslyšící
Bonusy:

Hodnocení filmu: 3*
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pomáhat a chránit na DVD: Pošuk Moody navlékl policejní uniformu