Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Poezie se objeví v divadle. Večer s Josefem Kainarem připravuje Dlouhá

Anna Kottová

Anna Kottová

25. 11. 2012

FOTO: Miroslav Hanuš v Kabaretu Kainar – KainarKabaret Kainar – Kainar, který připomene básníka Josefa Kainara, režíruje dvojice Jan Borna a Miroslav Hanuš. Kabaret uvedlo pražské Divadlo v Dlouhé poprvé v sobotu 24. listopadu a hrálo se v divadelní kavárně.

Zdroj: Martin Špelda, Divadlo v Dlouhé

Josef Kainar patřil ke generaci československých poválečných básníků. Inscenace Kainar – Kainar nemá za cíl vykreslit básníkův složitý životní příběh, ale připomenout jeho literární i hudební tvorbu.

Básně a písně doplní také Kainarova hra s názvem Ubu se vrací. Kainar – Kainar navazuje na předchozí kabarety, které v uplynulých sezonách Dlouhá uvedla (Kabaret Weiner, Kabaret Vian – Cami a Kabaret Prévert – Bulis).

Recenzujeme: Unesou diváci Polední úděl?

Jeden z autorů a režisérů Jan Borna k projektu řekl: „Celý život mám rád poezii a hledal jsem způsob, jak by se poezie dala pojmout jako kabaret. Cítím to tak, že básně jsou vlastně kabaretní čísla, a tak jsme se s Mirkem Hanušem a Ilonou Smejkalovou pokusili dát dohromady scénář, ve kterém je na roveň poezie, píseň a drama.“

Básník Josef Kainar (1917–1971) studoval rok češtinu a francouzštinu na Univerzitě Karlově. Po uzavření vysokých škol v roce 1939 musel studium přerušit a nikdy se k němu nevrátil. Po válce pracoval jako dramaturg a novinář, ale jeho život záhy splynul s poezií. K nejznámějším básním patří Stříhali dohola malého chlapečka, kterou zhudebnil Vladimír Mišík.

Ilona Smejkalová, dramaturgyně a spoluautorka scénáře, dodává: „Poměrně dlouho jsme vybírali konkrétní básně a nakonec jsme se rozhodli, že zcela záměrně pomineme básně z prvního období a samozřejmě také básně, které v sobě mají nějaký budovatelský podtón, a že co nejvíc básní vybereme z posledního období Kainarovy tvorby.“

Podobný projekt, ve kterém divadlo připomíná básníkovu tvorbu, uvedlo v říjnu letošního roku Divadlo v Celetné. V recitačním koncertu s názvem Hledám tě v tomto městě recitoval herec Jan Potměšil básně Václava Hraběte.

Kainar Kainar

Divadlo v Dlouhé

Autoři: Jan Borna, Ilona Smejkalová, Miroslav Hanuš, Jaroslav Milfajt a kolektiv

Režie: Jan Borna, Miroslav Hanuš

Hrají: Michaela Doležalová, Ivana Lokajová, Lenka Veliká, Martin Veliký, Peter Varga, Martin Matejka, Pavel Tesař, Čeněk Koliáš, Jan Meduna a další

Premiéra: sobota 24. listopadu (do konce roku šest repríz)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Poezie se objeví v divadle. Večer s Josefem Kainarem připravuje Dlouhá