Podzimní knižní veletrh 2013. Havlíčkův Brod se chystá na 23. ročník

Havlíčkův Brod se připravuje už na 23. Podzimní knižní veletrh, který se bude konat ve dnech 18. a 19. října 2013. Letošním mottem jsou Knihy a čísla. Začněme tedy čísly.

FOTO: Podzimní knižní veletrh
Podzimní knižní veletrh 2013. Havlíčkův Brod se chystá na 23. ročník. Foto: Aneta Štěpánková

Veletrhu se zúčastní více než 160 vystavovatelů. V doprovodném programu se představí téměř sto spisovatelů, překladatelů a ilustrátorů. Havlíčkův Brod se tak na dva dny opět stane městem s největší hustotou spisovatelů na jednoho obyvatele na světě.

Součástí Podzimního knižního veletrhu bude už potřetí festival Free the Word!, pořádaný českým a světovým PEN klubem a Krajskou knihovnou Vysočiny. Jeho hlavním hostem bude čínský básník Yang Lian žijící v exilu. O situaci v současné čínské kultuře a literatuře budou hovořit překladatelé Zuzana Li a Denis Molčanov.

Čtyři ceny za nejkrásnější knihy

K číslům patří i praktické informace: 23. ročník Podzimního knižního veletrhu se koná v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě a trvá 17 hodin. V pátek 18. října je otevřen od 10 do 19 hodin, v sobotu 19. října od 9 do 17 hodin.

Na veletrhu budou uděleny čtyři ceny za nejkrásnější knihy, a to cena Kraje Vysočina za nejkrásnější knihu Vysočiny, cena Havlíčkova Brodu za nejkrásnější knihu veletrhu, cena hlavního sponzora veletrhu Tiskáren Havlíčkův Brod za nejkrásnější dětskou knihu a cena posluchačů Českého rozhlasu Region a čtenářů Krajské knihovny Vysočiny. Kromě toho bude předána i jedna cena Littera Astronomica, jméno jejího laureáta je však dosud tajemstvím.

V pátek 18. října odpoledne se uskuteční vernisáže dvou výstav. V Galerii výtvarného umění budou zahájeny výstavy současné české a rakouské ilustrace, na které se představí třináct českých a pět rakouských ilustrátorů, a výstava ilustrací Martina Velíška ke knize Knuda Rasmussena Grónské mýty a pověsti v překladu Violy a Zdeňka Lyčkových.

A dost bylo čísel …

Podzimní knižní veletrh ale není jen o číslech. Veletrh už tradičně představuje velké i malé, renomované i začínající nakladatele všech žánrů. Stejně pestrý je i doprovodný program. Věnuje se odborným tématům (nákup knih do knihoven, ilustrace dětských knih), nabízí setkání se slavnými osobnostmi ze světa umění i politiky, přináší programy pro děti, literaturu faktu, poezii a především současnou českou prózu, která je největší a nejdůležitější součástí doprovodného programu. Veletrh nabídne i setkání s autory, kteří na jiné české veletrhy téměř nejezdí.

Poprvé po několika měsících zde bude číst Michal Viewegh, svou novou knihu Alfa Centauri představí jeden z nejpřekládanějších českých spisovatelů Jiří Kratochvil a nový román Levhartice uvede i Iva Pekárková.

Podzimní knižní veletrh 2013. Havlíčkův Brod se chystá na 23. ročník
Ohodnoťte tento článek


Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*