Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Podzimní knižní veletrh 2013. Havlíčkův Brod se chystá na 23. ročník

Redakce

Redakce

9. 10. 2013

Havlíčkův Brod se připravuje už na 23. Podzimní knižní veletrh, který se bude konat ve dnech 18. a 19. října 2013. Letošním mottem jsou Knihy a čísla. Začněme tedy čísly.

FOTO: Podzimní knižní veletrh

Podzimní knižní veletrh 2013. Havlíčkův Brod se chystá na 23. ročník. Foto: Aneta Štěpánková

Veletrhu se zúčastní více než 160 vystavovatelů. V doprovodném programu se představí téměř sto spisovatelů, překladatelů a ilustrátorů. Havlíčkův Brod se tak na dva dny opět stane městem s největší hustotou spisovatelů na jednoho obyvatele na světě.

Součástí Podzimního knižního veletrhu bude už potřetí festival Free the Word!, pořádaný českým a světovým PEN klubem a Krajskou knihovnou Vysočiny. Jeho hlavním hostem bude čínský básník Yang Lian žijící v exilu. O situaci v současné čínské kultuře a literatuře budou hovořit překladatelé Zuzana Li a Denis Molčanov.

Čtyři ceny za nejkrásnější knihy

K číslům patří i praktické informace: 23. ročník Podzimního knižního veletrhu se koná v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě a trvá 17 hodin. V pátek 18. října je otevřen od 10 do 19 hodin, v sobotu 19. října od 9 do 17 hodin.

Na veletrhu budou uděleny čtyři ceny za nejkrásnější knihy, a to cena Kraje Vysočina za nejkrásnější knihu Vysočiny, cena Havlíčkova Brodu za nejkrásnější knihu veletrhu, cena hlavního sponzora veletrhu Tiskáren Havlíčkův Brod za nejkrásnější dětskou knihu a cena posluchačů Českého rozhlasu Region a čtenářů Krajské knihovny Vysočiny. Kromě toho bude předána i jedna cena Littera Astronomica, jméno jejího laureáta je však dosud tajemstvím.

V pátek 18. října odpoledne se uskuteční vernisáže dvou výstav. V Galerii výtvarného umění budou zahájeny výstavy současné české a rakouské ilustrace, na které se představí třináct českých a pět rakouských ilustrátorů, a výstava ilustrací Martina Velíška ke knize Knuda Rasmussena Grónské mýty a pověsti v překladu Violy a Zdeňka Lyčkových.

A dost bylo čísel …

Podzimní knižní veletrh ale není jen o číslech. Veletrh už tradičně představuje velké i malé, renomované i začínající nakladatele všech žánrů. Stejně pestrý je i doprovodný program. Věnuje se odborným tématům (nákup knih do knihoven, ilustrace dětských knih), nabízí setkání se slavnými osobnostmi ze světa umění i politiky, přináší programy pro děti, literaturu faktu, poezii a především současnou českou prózu, která je největší a nejdůležitější součástí doprovodného programu. Veletrh nabídne i setkání s autory, kteří na jiné české veletrhy téměř nejezdí.

Poprvé po několika měsících zde bude číst Michal Viewegh, svou novou knihu Alfa Centauri představí jeden z nejpřekládanějších českých spisovatelů Jiří Kratochvil a nový román Levhartice uvede i Iva Pekárková.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Podzimní knižní veletrh 2013. Havlíčkův Brod se chystá na 23. ročník