Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Podívejte se na 5 filmových politiků, které byste rozhodně nevolili

Redakce

Redakce

5. 2. 2012

Do kin míří politické drama Den zrady, které poukazuje na to, že politika není vždy o zájmu občanů. Podívejte se na ty nejneschopnější či nejzkaženější filmové politiky.

Charlie-Chaplin-der-Diktator

Demokracie? Apríl!, Zdroj: distributor filmu

Když ve filmu Demolition Man v roce 1993 zazněla zmínka o knihovně prezidenta Schwarzeneggera, bral to každý jako povedený vtip narážející na přátelské rivalství velikánů Stallonea a Arnieho. Když však o deset let později muž, který je nyní znám pod přezdívkou guvernátor, nastoupil do guvernérského úřadu státu Kalifornie, spadla mnoha posměváčkům čelist.

Když se hvězda hollywoodských akčňáků stane jednou z nejvlivnějších politických osobností současnosti, vypovídá to o tom, že filmová fikce a skutečnost jsou propleteny víc, než bychom si chtěli připustit. Arnie je zosobněním amerického snu a to, co dokázal, inspirovalo spoustu lidí. Jeho úřadování nenadělalo zas tolik škod jako Terminátor. Že bychom zkusili dosadit na hrad třeba Zdeňka Srstku?

Zde máme pár lidí, které bychom si tam ale určitě nepřáli:

Prezident Dwayne Elizondo Mountain Dew Herbert Camacho (Terry Crews, Absurdistán)

Ve světě, kde se zemědělská půda zalévá energetickými nápoji a kde reklamní bloky jedou nonstop, byste asi ve vedení velkého intelektuála nečekali.

Černošský prezident Camacho ve společenské satiře Absurdistán (2006) je však v očích svých občanů tím nejpovolanějším, protože s nimi samotnými – pokud jde o důvtip – to zrovna moc dobře také nevypadá. Pokud trpíte méněcenností co se týče vzdělání, zkuste se na půl milénia zakonzervovat jako Luke Wilson a budete pro ostatní Einstein.

Thomas Reynolds (Jon Voight, Nepřítel státu)

V tomto případě se nejedná přímo o politika, ale o vysoce postaveného úředníka Národní bezpečností agentury (NSA) Thomase Reynoldse (Jon Voight), který z politických důvodů zabije nepohodlného kongresmana.

Nepřítel státu (1998) je rozhodně jedním z nejlepších politických thrillerů a někdy až nahání hrůzu, jak reálně působí. Jak kdysi trefně poznamenal Kurt Cobain „To, že jste paranoidní, ještě neznamená, že po vás nejdou.“


Generál Admiral Alladeen (Sacha Baron Cohen, Diktátor)

Pokud chcete někoho zesměšnit, pošlete na něj Sachu Barona Cohena. Král hry se stereotypy si vzal tentokrát do hledáčku Blízký východ a jeho diktátorské režimy.

Podívejte se na trailer filmu Diktátor. Nejdřív byl Borat, teď Arab

Jako generál Admiral Alladeen se nám představí ve snímku Diktátor, který paroduje například bývalého libyjského vůdce Kaddáfího a jeho ochranku tvořenou výhradně  z panen. Opět můžete očekávat pořádnou nálož kontroverze a ataku na bránici.

Kancléř Adam Sutler (John Hurt, V jako Vendeta)

John Hurt si již dříve v jedné dystopické vizi zahrál, a to v té vůbec nejslavnější. V adaptaci Orwellova románu 1984, která byla symbolicky natočena v ten samý rok, si zahrál hlavního hrdinu Winstona Smithe, člena strany, na kterého přijdou pochybnosti.

John Hurt bojoval nejprve bojoval proti režimu, později byl i jeho vůdcem

Poté to ale vzal z druhé strany a ztvárnil samotného velkého bratra ve filmu podle komiksu V jako Vendeta (2006). Kancléř Adam Sutler je zde vůdce fiktivní britské fašistické strany Norsefire.

Senátor/císař Palpatine (Ian McDiarmid, Star Wars)

A to by bylo, abychom nezmínili tu vůbec největší známou diktaturu, která existovala kdysi dávno ve vzdálené galaxii.

Politik Palpatine a jeho temné alter ego Darth Sidious je typickým příkladem toho, jak se za pěknými prázdnými řečmi o službě lidu a demokracii může skrývat zkažený záměr a ne zrovna růžové budoucí následky. Nechť nás síla provází.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Podívejte se na 5 filmových politiků, které byste rozhodně nevolili