Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Na Férové snídani se pochlubíte svou buchtou. Ve více než 40 městech ČR

Snídaňový happening s názvem Férová snídaně ve vašem městě se uskuteční v sobotu 12. května. V řadě českých i moravských měst a obcí se můžete připojit k desetitisícům lidí na celém světě a společným posnídáním oslavit Světový den pro Fair Trade.

V minulém roce se v druhou květnovou sobotu u ranní kávy a férových dobrot sešlo více než 2 500 lidí ve 41 městech České republiky.

Nejde o ochutnávku

Férová snídaně není ochutnávkou ani propagací jednotlivých značek potravin, ale společným setkáním lidí, kteří chtějí podpořit myšlenku spravedlivého obchodu.

Piknik na veřejném prostranství v jednotlivých městech organizují dobrovolníci a svou snídani si každý musí přinést sám.

Férová buchta

Fair trade potraviny se skvěle doplňují s těmi lokálními. Na snídani tak můžete upéct buchtu z vajíček od souseda a medu od místního včelaře, do termosky uvařit fair trade kávu nebo kakao a podělit se s ostatními o kousek sýra z místní farmy. Pokud se vám nechce nic připravovat, stačí vzít skleničku marmelády z jahod ze zahrádky.

Fair trade (spravedlivý obchod) je způsob obchodu dávající drobným pěstitelům, řemeslníkům i zaměstnancům z rozvojových zemí příležitost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Pokud si český spotřebitel koupí fairtradový výrobek, má jistotu, že za ním nestojí například zneužívání dětské práce, nelidské pracovní podmínky, či devastace životního prostředí.

Snídani letos, stejně jako její loňský premiérový ročník, organizují jednotlivci. Koordinátorem celé akce je nevládní organizace NaZemi, která se zabývá vzděláváním a vedením kampaní v oblasti aktuálních globálních a rozvojových témat.

Čtěte také: Fair trade potraviny jsou dražší, ale férovější. Proč?

Fotky z minulého ročníku a informace o přesných místech konání v jednotlivých městech najdete na www.ferovasnidane.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na Férové snídani se pochlubíte svou buchtou. Ve více než 40 městech ČR