Menu
TOPZINE.cz
Alkoholické nápoje a koktejly

Plzeňský Prazdroj nechal ke 170. výročí razit zlaté a stříbrné medaile

Martin Peška

Martin Peška

28. 5. 2012

Plzeňská dvanáctka oslaví letos 5. října 170 let od zrodu pivovaru Plzeňský Prazdroj a prémiového ležáku Pilsner Urquell. K této příležitosti byla připravena limitovaná edice zlatých a stříbrných pamětních medailí.

FOTO: Pamětní medaile Pilsner Urquell k 170. výročí

Cenná medaile má věrným příznivcům připomínat dlouhou a zajímavou historii jejich oblíbeného piva. Zdroj: AMI Communications

„Nejvyšší kvalitu garantuje dvorní mincovna České národní banky a jméno profesora Jiřího Harcuby, který stojí za návrhem,“ uvedl za pivovar pro TOPZINE.cz Petr Vorlíček.

Zlatých medailí, které nechal Plzeňský Prazdroj razit ve vyhlášené České mincovně v Jablonci nad Nisou, je údajně jen 170 kusů, takže má jít skutečně o výjimečný sběratelský kousek. Každá z 3,49 g vážících medailí je označena unikátním číslem od 1 do 170.

Pamětní medaile nese kromě pečeti s Pivovarskou bránou a letopočtem 1842 – 2012 také podobiznu Václava Mirwalda, jednoho ze zakladatelů plzeňského pivovaru. Za návrhem stojí designér Jiří Harcuba a rytec Lubomír Lietava.

Akademický sochař profesor Jiří Harcuba
je žijícím klasikem a legendou československé a české mincovní tvorby. Na rozdíl od svých kolegů mince nemodeluje a nedolévá přes negativní formu do sádrového pozitivu, ale návrhy do kotouče ztvrdlé sádry ryje, jak je tomu zvyklý i při práci se sklem. Ve srovnání s ostatními návrhy je specifický stavbou reliéfu i provedením detailů.

„K této limitované edici vydává Plzeňský Prazdroj i 500 kusů stříbrné medaile o průměru 34 mm a váze 16 g čistého stříbra,“ dodal Vorlíček.

Cena zlaté medaile je 9 500 korun, stříbrná sběratele vyjde na 1 500 korun. Jednomu člověku by ale měly být prodány maximálně tři kusy. Objednat si je je možné osobně v Dárkové prodejně Plzeňského Prazdroje v Plzni, v Pilsner Urquell Experience Shop v Praze, U Lužického semináře 11 nebo přes e-mail darkovaprodejna@pilsner.sabmiller.com.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Plzeňský Prazdroj nechal ke 170. výročí razit zlaté a stříbrné medaile