Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Pixar točí skvělé filmy a pohádky. Mrkněte na 5 nejlepších a hlasujte

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

13. 3. 2012

!Anketa!Dvanáct celovečerních filmů, na dvacet krátkometrážních a dvacet čtyři Oscarů, taková je statistika společnosti Pixar. Společnosti, která dala animovaným filmům nový rozměr (a nemyslíme nutně 3D).

FOTO: Vzhuru do oblak

Dům poháněný balónky a mluvící pes? I to je Pixar. Zdroj: distributor filmu

Pixar nemá na poli animovaných filmů téměř žádnou konkurenci. Pomyslným soupeřem může být leda společnost Dreamworks, která se však utápí v pokračováních Shreků a Madagaskarů, zatímco Pixar přichází stále s něčím novým. Úspěch společnosti, před jejímž každým filmem přiskáče na obrazovku bílá lampička, tkví především v tom, že se nezaměřuje jen na dětského diváka, ale ve svých dílech přináší zábavu pro každého.

5. Vzhůru do oblak

Snímek z roku 2009 je hodně netradičním animovaným filmem, a to i pro Pixar. Přestože si i děti přijdou na své, opravdovou hloubku v příběhu o dědečkovi , který se na stará kolena rozhodl splnit si svůj sen, spatří až dospělí. A to odletí do divočiny pomocí balónků přivázaných na dům.

Vzhůru do oblak ocenili i akademici, film získal pět oscarových nominací, z nichž jedna byla i v kategorii Nejlepší film. Teprve podruhé v historii se tak stalo, že by se animák ucházel o cenu i v hlavní kategorii. V ní sice snímek od režiséra Peta Doctera bojoval neúspěšně, zato si však odnesl Oscary za nejlepší animovaný film a hudbu.

4. Hledá se Nemo

Píše se rok 2003, do kin vstupuje nový animovaný film studia Pixar a diváci jsou nadšeni. Společnost opět posunuje hranice a ukazuje, jak krásné prostředí lze za pomoci animace vytvořit. Dospělí návštěvníci kinosálů jsou okouzleni snad ještě víc než jejich potomci. A Hledá se Nemo postupně utrží přes 340 miliónů a sesadí z pomyslného trůnu úspěšných animáků legendárního Lvího krále.

Přestože snímek vzbuzoval ve své době obrovské ovace za všechnu svou inovativnost, i po téměř deseti letech má stále co nabídnou a fanoušci ho obdivují. Prostý příběh o malém klaunu očkatém jménem Nemo, který se ztratí, a jeho otec se tak musí vydat na dobrodružnou pouť za nalezením svého syna, získal, stejně jako spousta jeho kolegů, Oscara pro nejlepší animovaný film.

3. Ratatouille

Krysák jménem Remy se touží stát vyhlášeným pařížským kuchařem. Svůj sen si pokusí splnit prostřednictvím zoufalého Linguiniho, pod jehož čepici se schová a vede ho k fantastickým kulinářským výtvorům. Jak ale každý dobře ví, krysa nemá v kuchyni co dělat.

Na Ratatouillovi z roku 2007 se režisérsky podílel i tvůrce českého původu Jan Pinkava. Ve spolupráci s Bradem Birdem, který se podepsal například i pod Úžasňákovy, namíchal skvělou směs zábavy, lásky a přátelství, okořeněnou jak jinak než výbornou animací. Zlatá soška pro nejlepší animovaný film pak není žádným překvapením.

2. VALL-I

Celosvětové tržby přesahující 532 milionů dolarů, šest oscarových nominací a jedna z nich proměněná. Co na tom, že se v pixarovském kousku z roku 2008 téměř nemluví, pro studio není ani toto problém, spíše naopak.

Do téměř nemluvného stroje VALL-I se fanoušci zamilovali skoro stejně rychle jako on do létající robotky Eve. A většina filmů tvářících se jako romantická komedie může jen závidět.

FOTO: Toy Story: Pribeh hracek

Dnes již legendární Woody v počátcích své kariéry.

1. Toy Story: Příběh hraček

Pixar si nijak nelibuje v pokračováních svých filmů, jednomu animáku ale natočil rovnou dvě. Už to cosi o vztahu Pixaru k Toy Story trilogii vypovídá. Všechny tři snímky dohromady posbíraly úctyhodných sedm oscarových nominací a vydělaly téměř dvě miliardy dolarů.

Navzdory nepochybné kvalitě obou pokračování je ale první díl Příběhu hraček jasnou volbou na vítěze. Nejen že byl prvním filmem série, je navíc i prvním celovečerním pixarovským výtvorem vůbec. A nutno uznat, že na debut, který byl navíc natočen před 17 lety, je opravdu na co koukat.

[poll id=“149″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pixar točí skvělé filmy a pohádky. Mrkněte na 5 nejlepších a hlasujte