Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Toy Story 3: Příběh hraček. Naposledy do nekonečna a ještě dál!

Redakce

Redakce

24. 6. 2010

Kovboj Woody, Buzz Rakeťák, Jessie, Slinky a další hračky z Andyho pokoje po jedenácti letech znovu ožívají na stříbrném plátně a opět s sebou přináší pixarovsky koňskou dávku inteligentního humoru pro malé i velké diváky.

Toy Story 3: Příběh hraček. Zdroj: distributor filmu

Andy vyrostl. Je mu už sedmnáct a chystá se odjet na vysokou. Na své hračky už nemá čas. Tento jednoduchý fakt uvádí do pohybu kola příběhu, který by se nemusel stydět za nálepku existenční drama. Skončit na půdě, být darován školce nebo dokonce vyhozen na smetiště. Žádná z vyhlídek není pro hračky zrovna dvakrát příznivá.

Očima Radka Langa: Výborné obnovení série. Tenhle animák funguje ve všech vrstvách – budete se smát, budete napjatí, dojatí, budete se bavit! Určitě lepší než Shrek 4 nebo Jak vycvičit draka (záporák je tu zápornější ve své podlosti a manipulativních praktikách v čele s přetvářkou, nefunguje tedy na první pohled tak jednoznačně jako v jiných animácích)!

Hodnocení: 5*****

Nebyla by to ale klasická pixarovka, kdyby se během peripetií, do kterých se hračky postupně dostávají, na diváka nevalil jeden humorný moment za druhým.

Na vlně nostalgie

Na rozdíl od předchozích dílů je tentokát znát citelný posun k temnější a napínavější atmosféře. Lidský faktor je odsunut na úplné pozadí dění a hrdinové stojí proti velice záludnému (a růžovému) nepříteli. Už od úvodních titulků je jasné, že se povezeme na vlně nostalgie. Musím uznat, že to je jedině dobře a filmu to sluší. Příběh se sice rozjíždí velice pomalu, ale od příjezdu hraček do školky (která má k idylce daleko) se dají události rychle do pohybu.

Co považuji za mírné negativum, je příběhové schéma, které je takřka totožné s prvním i druhým dílem. Hračky se omylem dostanou tam, kam nemají a snaží se vrátit zpět. Naštěstí jsme  aspoň ušetřeni hudebních vsuvek během filmu.

Humor především

Podezřívám tvůrce z Pixaru, že Andyho stárnutí už od začátku ztotožnili s aktuálním divákem. V prvním díle jsme byli ty malé rozjuchané děti a smáli se každému skeči. V druhém díle přibylo narážek a kontextů (vzpomeňte třeba na Star Wars scénu). Třetí díl přináší humor, který ocení dle mého názoru až odrostlejší mládež. To ale neznamená, že malé děti film nebude bavit, naopak. Pixar se rozhodně umí zavděčit všem.

Upřímně musím říct, že na trojku jsem šel do kina s absolutní neznalostí předchozích dílů a musím uznat, že jsem se ani na chvilku neztrácel a často jsem se přistihl s upřímným úsměvem na rtech. Scény s resetováním Buzze, nebo dinosauřím chatováním jsou k nezaplacení. Fakt, že jsem hned posléze zkouknul první i druhý díl, mluví sám za sebe.

Hablas español? Zdroj: distributor filmu

Obávám se ale, že některé scény budou pro malé děti až příliš intenzivní. Šášovy vzpomínky na minulost (efektně stylizované do klasické sépiové barvy) a Mazlův poskok, v podobě rozbité panenky, by mě v útlém dětství pěkně vyděsili. Nemluvě o scéně ze spalovny odpadků.
Naštěstí konec je krásným happy-endem a zároveň ukončením jednoho velkého příběhu. I když nemám příliš v lásce sladkobol, tady působil zcela patřičně a tak trochu dojemně. Možná i ta slza by mohla leckomu ukápnout.

Předfilm nesmí chybět

Na závěr musím ještě zmínit jednu věc, která je u novějších pixarovek již tradiční. Předfilmy. U Toy Story 3 nás čeká šestiminutový kraťas Den & Noc. Popravdě řečeno, moc mne nezaujal. Námět byl pěkný, ale zpracovaní na mne působilo příliš stroze. Na rozdíl od takového Polojasna, které bylo uváděno před Vzhůru do oblak, působí Den & Noc prázdně a bez hlubší myšlenky.

Toy Story 3: Příběh hraček. Zdroj: distributor filmu

Co říct na závěr? Toy Story 3: Příběh hraček splňuje veškerá očekávání a každý si v něm najde to své. I přes své infantilnější ústupky se jedná o vskutku zábavný film pro celou rodinu. Osobně se neztotožním s názorem, že se jedná o nejlepší animák tohoto roku nebo snad všech dob (tuto pozici pro mne zatím neohroženě obhajuje Jak vycvičit draka), přesto se nevyhnu hodnocení absolutnímu. Když se totiž člověk u filmu baví, není co řesit. Pixar prostě znovu dokazuje, že stále umí.

Toy Story 3: Příběh Hraček  (Toy Story 3)

Animovaný/Komedie/Rodinný
USA, 2010, 103 min

Režie: Lee Unkrich
Hrají (hlasy v originále): Tom Hanks, Tim Allen, Joan Cusack, Ned Beatty, Wallace Shawn, Don Rickles a další

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Toy Story 3: Příběh hraček. Naposledy do nekonečna a ještě dál!