Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Pití tequily: Věda, nebo omyl?

Dagmar Čechová

Dagmar Čechová

18. 4. 2010

TequilaKaždý má nějakou tequilovou historku. To asi proto, že je tento alkoholický nápoj v poslední době tak oblíbený. Není tedy nic neobvyklého, když u baru narazíte na dvojici, jak do sebe obrací jednoho panáka zlaté tekutiny za druhým a následně ho zajídá pomerančem se skořicí. A nikdo se neptá proč.

Tequila, Zdroj: seductionmeals.com

Tequila, Zdroj: seductionmeals.com

Nebudu tvrdit, že pití tequily je výstřelek poslední módy a každý, kdo už přešel onu posvátnou hranici 18 let, ji pije jako luxusní závěr každé párty (kdybyste si totiž chtěli připadat jako klasa, pili byste nějakou hodně drahou whiskey). Nicméně každý, kdo ji u nás pije, ji doplňuje citronem a solí – v případě stříbrné tequily, nebo pomerančem a skořicí – pokud jde o tequilu zlatou. Ale je to tak správně?

Ano, Mexičané tyto propriety nepotřebují. Jak si můžete přečíst kdekoliv jinde, trend citrusů a koření zavedli Američané, protože tequila se bez nich pít nedala. A to, co se podává v evropských barech (cenově dostupných většině lidí), taky ne. S citronem a solí se v Mexiku ale asi setkáte – citron odbourává rychleji alkohol a sůl zadržuje vodu. Těžko říct, jestli to tady oceníme také.

Tequila se skořicí a pomerančem, Zdroj: matchvideozine.com

Tequila se skořicí a pomerančem, Zdroj: matchvideozine.com

Čímž se dostáváme k barvám tequily. U nás notoricky známá (a oblíbená) tequila gold není nic jiného než dvakrát destilovaná tequila blanco dobarvená karamelem s dodanými aromatickými látkami. Tento druh tequily tak navozuje dojem kvalitního pití, které zrálo v sudech, čímž se zaměňuje s tequilou reposado, u které je předešlé tvrzení pravdivé. Tequila blanco je základem většiny ostatních druhů tohoto nápoje, avšak drsnější než ony.

Posledním pomyslným vykřičníkem může být mezcal – není to tequila s červem. Jde o jakousi domácí pálenku, která se jiným způsobem vyrábí z jiného druhu agáve. Kromě červa se na dně láhve může nacházet i škorpión nebo kus cukrové třtiny.

Nemyslím si, že by tento článek někoho přesvědčil k pití čisté tequily, či dokonce ke koupi pravé mexické, a ne polovičatých pokusů, které najdeme na našich barech. Nikdy ale neuškodí vědět něco navíc a třeba tím i své kamarády v baru překvapíte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pití tequily: Věda, nebo omyl?