Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Piráti na vlnách: „Kdyby bůh byl dýdžej, vysílal by na Rádiu Rock!“

photo029Drogy, alkohol, sex a sranda. To vše spolu na jedné lodi. Na lodi Rádia Rock, které i přes nelibost britské vlády v roce 1966 vysílá dvacet čtyři hodin denně rockovou hudbu a které poslouchají tisíce dětí, teenagerů i pracujících po celé zemi a paří. Sem, do kolébky neřesti, byl poslán na převýchovu svou matkou Carl (Tom Sturridge), mladičký experimentátor.

Znáte IT Crowd? Znáte Black Books? Baví vás britský humor? Potom vám Piráty na vlnách srdečně doporučuji. Režii si vzal pod svá křídla Novozélanďan Richard Curtis, jenž se podílel na přípravě filmů jako Čtyři svatby a jeden pohřeb, Notting Hill, Deník Bridget Jonesové a v roce 2003 dokonce sám režíroval romantickou komedii Láska nebeská. Má na co být pyšný.

Zdroj: Bontonfilm, a.s.

Zdroj: Bontonfilm, a. s.

Stejně jako u Lásky nebeské, i zde malé připitomělé scénky doprovází vynikající soundtrack. Vybavuji si, když jsem byla maličká a hrála jsem si na koberci s legem. The Turtles, Leonard Cohen, Jimi Hendrix, The Who, The Hollies a v podobném duchu bych mohla pokračovat ještě tři odstavce. Nostalgie. Jednoduše hudba, kterou si v mládí na elpíčkách pouštěli moji rodiče a posléze jsem na nich pasivně vyrostla nejen já, ale i rocková muzika dnešní doby. „Všichni z mojí generace mají stejné vzpomínky,” říká Curtis. „Šli jsme si večer lehnout, pod polštář dali rádio a poslouchali skvělou hudbu, kterou jste nemohli slyšet nikde jinde. A rodiče křičeli z obýváku ‚Jdi do postele! Zhasnout světlo a spát!’ Pocit, že děláme něco nekalého, tomu dodával ještě větší kouzlo.”

Hudební komedie Piráti na vlnách rozhodně není žádným duchaplným snímkem. Například líčení Carlovy neustále neúspěšné snahy přijít o svou sexuální nedotčenost, jsou vtipné možná ještě podruhé. Ale potřetí už si říkáte, že byste snad raději koukali na nějaký přírodovědný dokument na National Geographic. Vaše srdíčko zaplesá, když na podesáté Carl přece jen o panictví přijde (což je ale ve snímku rozpitváno až příliš).

Anebo Gavin (Rhys Ifans), jehož příjmení by mohlo být Největší rocker, který si uprostřed oceánu (měla bych upozornit na to, že ten oceán je mokrý) zapálí (suchou) cigaretu.

Zdroj: Bontonfilm, a.s.

Zdroj: Bontonfilm, a. s.

I přesto je ale ve filmu něco, co vás zaujme. Něco jiného než hudba. Něco, kvůli čemu si říkáte, že jste na to rádi šli. Je to radost, která z plátna přímo tryská a pohltí snad každého v kinosále. Chtě nechtě se musíte smát stupidním vtipům vášnivého Davea (Nick Frost), dvojsmyslům vulgárního Hraběte (Philip Seymour Hoffman) i hudební genialitě nočního dýdžeje Boba (Ralph Brown). Piráti na vlnách jsou plni života, který se doopravdy ŽIJE. To Curtis umí. A tím si své diváky určitě získá.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Piráti na vlnách: „Kdyby bůh byl dýdžej, vysílal by na Rádiu Rock!“