Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Piercing obočí a úst. Co vše je dobré vědět?

Redakce

Redakce

1. 2. 2010

V dalším díle našeho seriálu ještě zůstaneme u obličejových piercingů. Mrkneme se, jak lze zkrášlit obočí, ústa a jejich okolí, a zmíníme i méně obvyklá místa pro piercing, jako například tváře.

Začneme piercingem obočí, který se sice hojí poměrně rychle, ale i přesto dokáže svou nositelku či nositele pěkně pozlobit. Snadno se o něj zatrhne při svlékání svetrů a triček přes hlavu, takže je namístě velká opatrnost. Pokud jste rváči, piercing obočí raději nezkoušejte vůbec. Nebo jen do pravého obočí. Statisticky vzato tvoří většinu populace praváci, takže je větší pravděpodobnost, že to schytáte právě na levou stranu. Ale teď zase chvíli vážně. Obočí patří mezi méně bolestivé piercingy, ale pokud nositel nezanedbá péči, velice snadno se přihodí to, že tělo piercing vyloučí, což se projevuje vyrůstáním šperku.

Dutina ústní a její okolí nabízejí spoustu míst, kam lze umístit šperk, ať už v podobě kroužku, či kuličky. Ústní piercingy lze, podobně jako tomu bylo u uší, rozdělit na tři skupiny.

Piercing už není symbolem bohatství ani odvahy. Rizika ale má

První skupinou jsou rty a jejich okolí. Piercing ve stružce uprostřed nad horním rtem se jmenuje medusa. K ní se váže zajímavá fáma, která praví, že v tomto místě je možné zasáhnout bod smrti a opiercovaný ihned po propíchnutí zemře (a když ne okamžitě, tak rozhodně do několika hodin, dní či týdnů…). Na tomto tvrzení není ani trocha pravdy. V našem salonu HELL.cz z mnoha stovek propíchnutých medus na následky piercingu samozřejmě nikdo nezemřel. Přesto by však tento piercing měl píchat zkušený piercer či piercerka, aby v tomto místě nedošlo k porušení inervace. V případě, že se tak stane, dochází k mírnému poklesu horního rtu.

Nad horním rtem je možné propíchnout tkáň i po stranách jako tzv. madonnu či madonku. Madonka je, podobně jako nostril zmiňovaný v minulém díle našeho seriálu, považována především za dekorativní piercing. Historickou inspirací pro madonku byla rokoková piha krásy. Tu si slečny z vyšší společnosti tohoto období lepily na místo, kam dnešní pierceři a piercerky umisťují šperk, většinou ozdobený kamínkem. Stejně jako medusa vyžaduje i madonka opatrný a zkušený vpich. Tímto místem také probíhá nerv a ten, pokud je narušený, vede opět k mírnému ochrnutí části horního rtu.

„Vertical labret a dvě moniky doplněné smiley piercingem.“ Zdroj: painart.cz

Vertical labret a dvě moniky doplněné smiley piercingem. Zdroj: painart.cz

Piercing ve středu pod spodním rtem se jmenuje labret. Šperky umístěné pod spodním rtem, ale po stranách bývají označovány různými názvy. V zahraničí se i těmto piercingům říká souhrnně labret, ovšem aby nedocházelo k záměnám, zavedl jsem vlastní názvosloví a tomuto piercingu říkáme Monika. Často totiž přicházely náctileté dívky s fotkou stejnojmenné krasavice z televizní reality show a s přáním, že chtějí stejný piercing jako ona. Název Monika se původně vztahoval pouze na piercing na pravé straně úst a je třeba mít na paměti, že toto označení je ryze české a spíše lokálního charakteru.

HELL Party překračuje hranice tetování a piercingu

Kroužek obepínající ret v kterékoli části je nazýván lip-ring. Dva lip-ringy umístěné symetricky na obou stranách úst tvoří dohromady tzv. snakebites. Ret lze propíchnout i vertikálně a tak vzniká tzv. vertical labret.

Rty jsou poměrně velkým prostorem, což umožňuje některým nadšencům vytvářet zajímavé piercingové kreace. Pro piercing rtů a jejich okolí se dnes již téměř nepoužívají kovové šperky (vyjma kroužků) a jsou nahrazeny šperky bioplastovými. Používání tohoto materiálu by mělo být standardem všech solidních studií. Důvodem pro masové rozšíření bioplastu je hlavně to, že kovové šperky často poškozují zubní sklovinu a dásně, což je samozřejmě nežádoucí.

Druhá skupina ústních piercingů jsou uzdičky v puse, přesněji řečeno horní uzdička a uzdička pod jazykem. Vpichy v těchto místech jsou téměř bezbolestné a extrémně rychle se hojí. Piercing horní uzdičky (frenulum) je také někdy nazýván smiley, protože ho všem ukážete právě při úsměvu. Hlavní nevýhodou tohoto piercingu je poškození zubů způsobené kovovým šperkem a také vyrůstání šperků, které zapřičiňuje jeho hmotnost. Toho se lze částečně vyvarovat užitím extralehkých materiálů (např. bioplast), který také minimalizuje poškození zubů. Ale i tak málokomu vydrží tato paráda déle než dva roky.

Piercing i bez jehel aneb jak ho ještě neznáte

Poslední skupinou piercingu ústní dutiny je jazyk, který je nejčastěji propichovaným místem na těle. Ozdobit jej lze hned několika způsoby. Všichni jsme už určitě někdy viděli vertikální piercing uprostřed jazyka, přesně řečeno v oblasti mezijazykového septa. Tato osamocená kulička tvoří asi 99 % propíchnutých jazyků. Jazyk se zcela zahojí do měsíce. V té době už budete moci zcela bez problémů jíst i vyslovovat, pokud by vám kulička v jazyku ze začátku artikulaci ztěžovala. O něco komplikovanější verzí je venom piercing. Dva vpichy jsou umístěny vertikálně po stranách jazyka. Doba hojení se oproti klasickému piercingu jazyka o něco prodlužuje. Nejnáročnější je horizontální piercing jazyka, který je velice obtížný na provedení i na hojení a neskutečně nepraktický pro nošení.

„Jazyk s klasickým i horizontálním piercingem a venomy.“ Zdroj: Hell.cz

Jazyk s klasickým i horizontálním piercingem a venomy. Zdroj: Hell.cz

Piercing jazyka si jako nejčastější piercing zaslouží i pár informací navíc. Je to jeden z nejméně bolestivých piercingů (ve většině případů skoro bezbolestný). Nicméně vzápětí po aplikaci nateče, což může trochu znepříjemňovat první dny. Proto doporučujeme nechat si tento piercing aplikovat nejlépe v pátek, kdy následující dny nemusíte do školy či do práce. S piercingem jazyka se pojí také některé fámy.

První praví, že jazyk po propíchnutí ztratí schopnost vnímat chuť, což je samozřejmě naprostý nesmysl. Rozmístění i počet chuťových pohárků na jazyku tento efekt znemožňuje, což se dozví každý, kdo dával aspoň trošku pozor při hodinách biologie ve škole nebo umí hledat na Wikipedii. Druhá nejčastější fáma vychází z reálných základů, jen ji média trochu přikrášlila. Mnohé rádobyodborné články děsí nositele poškozením zubní skloviny čí dokonce ztrátou chrupu. Tomuto riziku se poměrně snadno vyhneme (či přesněji minimalizujeme jej), když kovové kuličky šperku nahradíme kuličkami plastovými. Ty vám nabídne každé solidní piercingové studio a v těch kvalitnějších dostanete plastové kuličky k piercingu dokonce zdarma.

 

K obličejovým piercingům patří také piercing tváří, tzv. cheeky. Tento piercing se vyskytuje téměř vždy párově a při hojení často zlobí. Ačkoli se většina piercingů v oblasti dutiny ústní hojí snadno a poměrně rychle, zahojit cheeky trvá obvykle několik měsíců a vzhledem k možným otokům nedoporučujeme tento piercing provádět přes léto. Dlouhá doba hojení je zapříčiněna zejména tlustší tkání, kterou je třeba propíchnout, ale i tím, že tváře se při jídle a mluvení pohybují výrazně více než oblast kolem rtů. K cheeky piercingům se váže i jedna specialitka a tou jsou dolíčky ve tvářích, které se nositelům a nositelkám tohoto piercingu v místě vpichu samovolně vytvoří. Není bez zajímavosti, že někteří se pro tento piercing rozhodli právě kvůli zmíněným dolíčkům a poté, co se jim dolíčky vytvořily, již nepotřebné piercingy vyndali.

 

Mezi obličejové piercingy patří i mikrodermály a některé surface piercingy. Ty si ale zaslouží v našem seriálu svůj samostatný díl.

Míla Bugtcher, Hell.cz

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Piercing obočí a úst. Co vše je dobré vědět?