Menu
TOPZINE.cz
Krása

Piercing už není symbolem bohatství ani odvahy. Rizika ale má

Redakce

Redakce

1. 10. 2011

Kde se píchání do těla vlastně vzalo, jak moc bolí nechat si ho udělat, jak se potom budete cítit a jak moc škodí zdraví? To vše pro vás Topzine.cz zjistil.

Piercing byl v dávných dobách brán jako symbol bohatství. Pokud jste měli propíchnutý nos nebo uši, znamenalo to, že máte vysoké společenské postavení. Naopak na propíchnutí pupíku byste v dobách faraonů mohli zapomenout, protože ho směl nosit pouze faraon nebo jeho rodinní příslušníci.

Piercing jako spojení s bohy

Propíchnuté bradavky měli bojovníci jako důkaz odvahy, v Řecku by vás piercing prozradil jako špiony. I Mayové a Aztékové používali propíchnutí těla jako symbol. Píchali si ho hlavně šamani kmenů, a to do jazyka – tento piercing je totiž brán jako největší oběť. A proč vlastně? Měl jim dopomoci ke spojení s bohy.

V době příchodu křesťanství nebyl piercing uznáván. Bylo v něm prý moc pohanství. Vrátil se až v 17. století a byl označován za symbol mužství.

Bolest a hojení
Nos – téměř nebolestivé píchnutí, hojení 4 – 6 týdnů
Pupík – nebolestivé píchnutí s nepatrnými záškuby v místě vpichu, než si tělo zvykne, doba hojení 6 – 10 měsíců
Jazyk – bolestivé, zvlášť poté, co jazyk přijde k sobě a oteče, špatně se vám mluví, nemůžete jíst, uvnitř jazyku bolest a škubání, hojení 2 – 3 týdny
Obočí – nebolestivé píchnutí s nepatrnými záškuby v místě vpichu, než si tělo zvykne, doba hojení 4 – 7 týdnů
Ret – bolestivé, možnost otoku, hojení 4 – 7 týdnů

Samozřejmě každý člověk je jiný a bolest i hojení může probíhat jinak. Toto jsou pouze průměrná zjištění a hodnoty. Záleží hodně na vaší fyzické i psychické kondici a hlavě péči.

Čtěte také: Piercing bez jehel, znáte tuto vychytávku?

Zásady péče jsou důležité. Prvních 12 hodin na piercing nesahejte ani ho neomývejte. Po uplynutí této doby ho můžete jemně omýt od sekretů či krve, ale pouze vodou. Pak už se piercing ošetřuje dvakrát denně. Důkladně namydlete šperk i jeho okolí (nevyndávejte), nechte působit 1 – 2 minuty a smyjte. Na piercing jazyka můžete pít nebo kloktat zelený čaj.

Po zahojení (poznáte podle toho, že kolem šperku není sekret) můžete už dezinfikovat podle potřeby. Stačí obyčejná dezinfekce. Šperk vyndáte, vhodíte do roztoku a necháte libovolně dlouho působit.

FOTO: Piercing pupíku

Piercing pupíku vám může být v těhotenství na obtíž

Nejvíce rizikovým je piercing jazyka. Může vyvolat zánět, a to v nejhorším případě i v srdci nebo mozku. Také můžete mít alergickou reakci na kov, která se projevuje afty, zvětšením jazyka, bolestmi v krku nebo například dušením.

Piercing může být nebezpečný

I zhoršení mluvení patří k propíchnutí jazyka, které může nebo také nemusí odeznít se splasknutím jazyka. U tohoto typu je také možné vdechnutí některých částí náušnice. Piercingem v jazyku nejsou nadšení ani zubaři. Kuličky totiž narážejí na sklovinu, a tím ji porušují.

Čtěte také: Zjistěte, co je dobré vědět před píchnutím úst a obočí

Méně rizikovými jsou ostatní piercingy (krom genitálního). Hrozí vám pouze infekce, velká bolestivost nebo otok. U piercingu pupíku se uvádí, že vadí při těhotenství.

A závěrem. Piercing si nechte vždy dělat od odborníka či lékaře. Nikdy ne od kamaráda nebo laika s nesterilizovaným a špatným vybavením! Vystavujete se rizikům, jako je hepatitida, vir HIV nebo pozdější velké problémy s hojením.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Piercing už není symbolem bohatství ani odvahy. Rizika ale má