Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Petra Černocká: V Saxáně mi Jiřina Bohdalová vyfoukla barvičky

Josef Zdobinský

Josef Zdobinský

19. 9. 2011

!Exkluzivní rozhovor!V roce 1971 oslnila ve filmové komedii Dívka na koštěti, kde hrála hlavní postavu – mladou, nezbednou čarodějnici Saxanu, která chtěla poznat, co je to mít rád. Nyní se po čtyřiceti letech vrátila do své nejznámější filmové role.

Petra Černocká si zopakovala svoji roli čarodějky Saxany, Foto: Oldřich Mánert, Topzine.cz

Když jste přemýšlela nad nabídkou k pokračování, měla podíl na rozhodování i vaše dcera Bára? Přemlouvala vás, abyste podruhé vkročila do stejné řeky?

Moje dcera Bára byla z té nabídky nadšená, protože Dívku na koštěti viděla mockrát, a byla asi i pyšná na to, že její máma byla právě ta sympatická čarodějnice, kterou měli rádi i její spolužáci ve škole. A já si řekla, že pohádek není nikdy dost, hlavně těch, co jsou i pro dospělé. Navíc režisér Vorlíček je na komedie opravdový odborník. To s tou řekou je známé klišé, které v tomto případě nesedí. Tenhle film je opravdu ve všem nový. Dalo by se říci, že na motivy Dívky na koštěti byl napsán nový příběh. Ten ale začíná a pochopitelně i končí úplně jinde než ten první.

Nepřepadá vás přece jen trocha nostalgie při pohledu na Helenu Nováčkovou, představitelku malé Saxánky?

Já si na nostalgii moc nepotrpím. Helenka je ale opravdu moc šikovná a hezká holčička. Napadlo mě samozřejmě, jestli je i ona tak nadšená, jako jsem byla já, když mi řekli, že budu hrát ve filmu, a navíc hlavní roli! Helenka je ale o dost mladší, než jsem byla já, když jsem točila svoji Saxanu, takže to asi prožívá jinak, řekla bych bezstarostněji.

Jaké to vůbec je, vrátit se po čtyřiceti letech do role slavné dívky na koštěti? Těšila jste se na návrat, nebo jste se ho trošku obávala?

Když pan Vorlíček přišel s tím nápadem, což je už pěkných pár let, tak mě napadlo, jestli se to vůbec po takových letech podaří, nějak šikovně na ten příběh navázat. Možná je dobře, že se začalo točit až v době, kdy už filmaři mají k dispozici všechny ty nové počítačové technologie. Tenhle film už má totiž úplně jinou obrazovou poetiku, je jaksi kouzelnější. Myslím, že se vyhnul především tomu, aby se vůbec hledaly nějaké přímé paralely, které by divák mohl hodnotit.

Jaká je Saxána a Lexikon kouzel? Přečtěte si recenzi filmu!

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/saxana-a-lexikon-kouzel-tiskova-konference/]

Jaký je váš převládající dojem z natáčení?

Co se týká přímo mého natáčení, tak mě překvapilo, jak to všechno běželo hladce. To víte, že jsem měla hlavně obavu, abych zvládla text, když nemám tu proslulou hereckou paměť. Vzpomněla jsem si i na maminku, která mi vždycky říkala: „Hlavně se nehrb, pěkně se narovnej!“ Jediné, co mi nevyšlo, byly tak trochu šedivé kostýmy, protože Jiřina Bohdalová byla rychlejší a všechny barvičky mi vyfoukla. Když jsem volala na kostýmní zkoušce po červené, růžové a dalších pastelových odstínech, vždy zněla odpověď: „Tu už má paní Bohdalová.“ Nevadí, příště už budu ostražitější, jestli nějaké příště bude. Jeden přece ale nikdy neví.

Je toto pokračování podle vás schopno zasáhnout srdce (nejen mladého) diváka, a zarýt se tak do paměti jako jeden z nejúspěšnějších filmů, tak jako to bylo v případě Dívky na koštěti?

Tak to fakt nevím. Tvůrci v něco takového samozřejmě vždy doufají a dělají pro to všechno. To víte, Dívka na koštěti měla paradoxně ideální start v tom směru, že přinesla divákům, v té době hodně skřípnutým dobou, čistou radost. Teď to bude zas na divácích, jak moc brnkne na jejich city a jestli se trefí do naladění v této době.

Jak moc jste zvědavá na ohlasy, které vzbudí právě uváděný film? Jak moc jsou pro vás důležité?

Určitě si s jistým napětím přečtu recenze kritiků, a když dají Saxáně na frak, tak mě to bude dost mrzet. Stejně ale jen čas prověří vlastně jakékoli dílo. Jsou filmy, které mě v mládí třeba nenadchly, a dnes se mi nesmírně líbí.

Ve filmu se objeví mnoho filmových triků a animací. Dá takové natáčení hercům zabrat více než práce s minimem počítačových efektů?

Triky budou určitě dokonalejší, celá atmosféra bude vizuálně jaksi kouzelnější. Já si toho ale moc neužiju, protože můj herecký part spadá do děje, který probíhá v tomto, reálném světě. Takže mě se nové technické postupy dotkly minimálně. Můj drahý choť Honza Hrušínský na tom byl podobně.

Můžete nám prozradit, zdali se ve filmu objeví – alespoň počítačovou animací vytvořený – čtyřruký ředitel kouzelnické školy, v jehož roli v prvním filmu oslnil nezapomenutelný Josef Bláha? (po zhlédnutí filmu už víme, že se objeví, pozn. red.)

Já si taky myslím, že čtyřruký ředitel tam zase hraje, jen jsem ho fakticky nespatřila. V tuto chvíli jsem totiž viděla jen úryvky děje a scény s panem ředitelem tam zrovna nebyly. Po premiéře budu chytřejší.

Poté, co jste obdržela nabídku k návratu do své postavy, nezamyslela jste se, jaké to bude, vrátit se do filmu, ve kterém budou chybět miláčci českého filmového národa? Jako třeba Vladimír Menšík, Stella Zázvorková nebo již zmíněný Josef Bláha.

Každá doba má své filmové miláčky. To víte, pana Menšíka už opravdu nikdy nikdo nezastoupí, ale Petr Nárožný, Naďa Konvalinková nebo Jiřina Bohdalová, to jsou také mistři svého oboru, a určitě budou naprosto skvělí. Malá Helenka Nováčková coby Saxánka se dětem určitě bude líbit, už to vidím, všechny ty dopisy, na které bude odpovídat svým vrstevníkům. V dnešní tržní době bych to viděla tak, že by ji děti mohly mít i na školním penále. Bude mít pěkné, hmatatelné suvenýry ze svého prvního filmu. To jí skoro závidím.

„Saxaně“ to pořád sluší, Foto: Vojtěch Resler, archiv herečky

Mám pro vás ještě takovou záludnou otázku… Na koho byste se těšila více? Na Jana Hrušínského, či na Jana Krause?

Honza Hrušínský se stal mým dobrým kamarádem na celý život. A toho druhého Honzu, věřte nevěřte, jsem viděla znova, až když mě letos pozval do své show. A to oba žijeme v Praze. Nabídku hrát v Saxáně dostal, ale vyrozuměla jsem z toho, co mi řekl, že mu asi produkce nabídla honorář, kterým ho hodně podcenili. Bude mi tam ale chybět. Jeho scéna před tabulí v první Saxaně je moje nejzamilovanější.

Kam se budou ubírat vaše další kroky? Zamíří znovu alespoň trochu do filmového světa, třeba v rámci promo akcí, nebo se v příštích měsících vydají jen za hudbou?

V rámci promo se ještě nějaký čas budu někde objevovat, třeba i zazpívám, tak jako nedávno v Pražské ZOO. Film a herectví je ale něco, s čím ve svém životě už moc nepočítám. Herci mají fakt těžký život. Přes den zkoušky v divadle, večer představení, zájezdy, dabing. Mám pár kamarádek hereček a řeknu vám, že je obdivuji. Muzika je prostě o moc svobodnější svět. Mohu si zpívat písničky, které si sama napíšu, na jevišti říkám to, co si myslím, a ne to, co napsal někdo jiný do scénáře. Prostě pro mě je důležité jít životem sama za sebe. Herec může být sebelepší, ale může mu to kazit spousta lidí kolem. Film a divadlo je kolektivní práce, zpěvačka si může reputaci případně zkazit sama. K tomu se ale nechystám, protože jsem ve znamení Střelce, a ti všechny zatáčky nakonec nějak vyberou.

Saxána a Lexikon kouzel

Pohádka
Česko, 2011, 90 min

Režie: Václav Vorlíček
Hrají: Petra Černocká, Helena Nováčková, Jan Hrušínský, Jiřina Bohdalová, Petr Nárožný, Josef Somr, Jiří Lábus, Naďa Konvalinková, Jaromír Dulava, Ota Jirák, Markéta Hrubešová, Jaroslav Kepka, Bronislav Poloczek, Uršula Kluková

Premiéra v ČR: 15. září 2011

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Petra Černocká: V Saxáně mi Jiřina Bohdalová vyfoukla barvičky