Menu
TOPZINE.cz
Čeští herci a české herečky

Jan Kraus: Český Letterman, který bojuje proti korupci

Redakce

Redakce

2. 9. 2011

FOTO: Jan Kraus!Profil herce!Jan Kraus, ironický moderátor, kterému dělá image opravdu nepřehlédnutelný orlí nos. Kromě toho ale také herec, publicista, dramatik a režisér. Co ještě o něm nevíte?

Jako kousavý moderátor v Show Jana Krause, Zdroj: distributor pořadu

Jan Kraus se narodil 15. srpna 1953 v Praze. Jeho otec Ota Kraus byl známým novinářem a spisovatelem, který kvůli angažování se v odboji za 2. světové války dokonce strávil nějaký čas za zdmi koncentračního tábora v Osvětimi. S Janovou matkou Boženou, sekretářkou na Karlově univerzitě, se seznámil těsně před válkou. Jan má celkem čtyři sourozence, jedním z nich je i populární spisovatel Ivan Kraus.

Honza málem účetním

Ačkoliv se Jan už odmalička objevuje (i když jen v malých roličkách) v takových filmech, jako je například Herzův Spalovač mrtvol a vystupuje v takových divadlech, jako je třeba to vinohradské, herectví nikdy nestudoval. Po základní škole se vydal na všeobecné gymnázium a absolvoval kurz účetnictví a daňového poradenství. Stříbrné plátno už ale neopustil.

Místo aby si budoval kariéru ve finančnictví, začal se hlavně v rolích filmových padouchů zapisovat do diváckého podvědomí. Jeho darebáka Mikyho Rouska v Dívce na koštěti určitě netřeba dlouze připomínat. Dalším jeho povedeným záporákem byl třeba nafoukaný princ Jiří v pohádce Jak se budí princezny.

Opravdovou popularitu si ale získal teprve až svým svérázným vojínem Voňavkou v Černých baronech. Komedie z roku 1992, která ukazuje, že i na chmurné stránky historie je možné dívat se s humorem a nadhledem, slavila obrovský úspěch. I na prknech, která znamenají svět, se Krausovi dařilo. V roce 1995 měla v Divadle Na zábradlí premiéru jeho hra Nahniličko. Autorsky se pak podepsal i pod představení Náhradního divadla Zelený pták.

Pracovní úspěchy si ale začaly vybírat svou daň na Krausově soukromém životě. Po letech se totiž rozpadlo jeho manželství s herečkou Janou Krausovou, se kterou má tři syny – Marka, Davida a Adama. Z nich se rozhodl jít za slávou jen David Kraus, nicméně ne tak docela v otcových šlépějích. Místo herectví se věnuje hudbě a stal se úspěšným muzikantem a zpěvákem.

Mistr talkshow

Jan Kraus ale o samotě dlouho nezůstal – po rozvodu začal žít se svou dosud jen hereckou partnerkou Ivanou Chýlkovou, se kterou ztvárnil nezapomenutelný manželský pár v drsné komedii Tomáše Vorla Gympl. Spolu mají dvanáctiletého syna Jáchyma.

Kromě herecké činnosti se Jan věnuje podnikání a stal se spoluzakladatelem Nadačního fondu proti korupci. „Protože je třeba také podpořit obrácenou stranu korupce – ty poctivé,“ tvrdí Kraus. „Proti korupci nemohou bojovat ti, co ji organizují, realizují a zakrývají, i když právě to oni často slibují. Korupce musí mít také protihráče v aktivním postoji občanů.“

Jan Kraus coby namyšlený princ u Růženky nezabodoval, Zdroj: distributor filmu

Jan Kraus se navíc během několika let začal prosazovat i jako pohotový a jedinečně nevybíravý moderátor televizních talkshow ve stylu Davida Lettermana. Zatímco obvykle se ale moderátor na své hosty mile usmívá, Kraus si vybudoval slávu na odmítavém úšklebku. A kupodivu to funguje. Začínal v pořadech Sauna a Další, prosím!, odkud se přes Uvolněte se, prosím dostal až k nynější Show Jana Krause. Ačkoliv za ně získal ocenění v anketě TýTý a obdržel televizní cenu Elsa, kritika mu neustále vyčítá, že kvalita každé jeho nové talkshow je slabší a slabší.

Oblíbené pití? Whisky i minerálka

Společně s hercem Jiřím Ornestem se Jan Kraus stal také autorem i hlavním protagonistou provokativního a vtipného pořadu Dvaadvacítka. Jeden z jeho dílů byl ale protizákonně cenzurovaný. Kraus a Ornest proto podali žalobu na Českou televizi, která pořad vysílala. Dvaadvacítka pak byla za velmi podivných okolností ukončena.

Kraus si ale nemusí nijak stýskat. Nejenže si vyzkoušel roli porotce v Česko Slovensko má talent, ale své nekompromisní postoje začal dávat dost razantně najevo ve sloupcích časopisu Týden nebo v pořadu Co vy na to, pane Kraus?, který běží na rádiu Frekvence 1. Kromě toho si ještě občas v reklamě pochutnává na karlovarské perlivé vodě.

Účinkování v takových pořadech bylo samozřejmě na úkor filmu, divadla i publicistiky – proto se o něm občas říká, že jeho záměry jsou čistě jen materialistické. K tomu Jan Kraus dodává jediné: „Jsem si jistý, že lidé v mém okolí si netroufnou říct, že jsem na peníze. Protože jsem si stejně tak jistý, že na ně nejsem. Nejsem totiž blbej.“

Někteří lidé Jana Krause obdivují, jiní ho zatracují. Každopádně nikomu není úplně lhostejný. Už od základní školy byl všem učitelům trnem v oku, protože nikdy nešel pro žádné slovo daleko, a to mu zůstalo dodnes. Nejspíš proto je tak pohotovým moderátorem. Kromě školy ho navíc ještě příšerně rozčiluje focení a když se někdo chová povýšeně. Svůj volný čas, kterého je jako máku, tráví u koní nebo u kvalitní skotské whisky. S divadlem ani filmem se nicméně loučit rozhodně nehodlá. Už za pár dní ho totiž můžete vidět v nové komedii Saxána a Lexikon kouzel.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jan Kraus: Český Letterman, který bojuje proti korupci