Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Petr Zuska Gala X: TOPZINE.cz doporučuje balety, které byste měli vidět

Retrospektivní projekt Gala X oslavuje deset let Petra Zusky na postu šéfa Baletu Národního divadla. Festival probíhá od 18. května do 30. června na třech pražských scénách. TOPZINE.cz vybral tři inscenace z osmnácti, které byste si neměli nechat ujít.

Foto: Petr Zuska

Petr Zuska Gala X, to je festival 18 originálních choreografií v šesti večerech Zdroj: Pavel Hejný, ND

1. Sólo pro tři

Brel-Vysockij-Kryl/Sólo pro tři, pod tímto názvem byla uváděna jedna z nejúspěšnějších Zuskových choreografií. Pro festival Gala X do titulu zahrnul po právu i sebe, a tak se diváci od soboty 26. do pondělí 28. května mohou těšit na blok s označením Sólo pro  P. Z. Balet.

K tématu: Přečtěte si více o baletním festivalu Gala X

Jde o taneční divadlo inspirované životy a písněmi tří zpívajících básníků z 60. a 70. let minulého století. Belgičan Jacques Brel, Rus Vladimir Vysockij a Čech Karel Kryl sice mluvili každý jinou řečí, přesto jejich myšlenkám rozuměl a stále rozumí celý svět.

Tohle všechno Petr Zuska ve své choreografii využil a ušil inscenaci na míru sólistům i sboru. Vzniklo tak  kompaktní a ojedinělé dílo oceňované doma i venku. Sólo pro tři sesbíralo několik tanečních cen, například Michal štípa získal za hlavní roli Cenu Thálie za rok 2007.

Foto: Alexandre Katsapov

V sólu pro P. Z. nebude chybět Alexandre Katsapov Zdroj: Diana Zehetner, ND

2. Smrt a dívka

Balet Smrt a dívka, který bude uveden v rámci bloku Cesty a zastavení (7.–9. června), měl premiéru teprve v říjnu loňského roku v Les Ballets de Monte Carlo. Monacký balet na něj stále vlastní exkluzivní autorská práva. Petr Zuska tak o české uvedení vlastní choreografie musel požádat šéfa tamního svatostánku, Jeana Christopha Maillota.

Tato malá loupež se naštěstí povedla a Zuskovi příznivci se tak mohou těšit na výjimečnou slavnostní premiéru baletu vytvořeného na hudbu Franze Schuberta.

Foto: Balet Smrt a dívka

Balet Smrt a dívka bude mít v Čechách slavnostní premiéru Zdroj: Alice Blangero, ND

3. Doteky folklóru

Blok z názvem Doteky folklóru, jenž bude na programu ve dnech 28.–30. června, je unikátní spojením baletu a life koncertu kapel Čechomor, Hradišťan a Vyšivanka–Lada. Spojení s  folklórními soubory není u Petra Zusky nijak ojedinělé. V rámci festivalu Gala X se tanečníci v bloku Gala s mladými představili na hudbu Spirituál kvintetu.

Petr Zuska: Potlesk je někdy víc než výplata

Doteky folklóru se skládají ze tří choreografií – Ej lásko, Lyrická a Mezi horami. Vzhledem k tomu, že třetí uvedení dne 30. června bude zároveň završením celé letošní divadelní sezóny 2011/2012,  slibuje Petr Zuska pokračování večera happeningem s překvapením na piazzetě Národního divadla.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Petr Zuska Gala X: TOPZINE.cz doporučuje balety, které byste měli vidět