Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Petr Heteša si zahrál podivnou Ruskou ruletu. Sám se sebou?

Jan Nohovec

Jan Nohovec

13. 6. 2011

Petr Heteša: Ruská ruletaMaturita, zkouškové, chaos v práci? To by se hodila kniha, u které lze vypnout. Pokud nevadí slabší zabarvení do sci-fi a chytlavý jazyk představuje plus, Hetešova Ruská ruleta je to pravé.

Petr Heteša: Ruská ruleta

Tahle akční detektivka bez akčních scén se odehrává v krematoriu Autor: Juraj Maxon

Český romanopisec Petr Heteša se na domácí fantastické scéně objevuje již několik desítek let a slaví úspěchy. Jeho příběhy často staví na základech z detektivek, akčních sekvencí a té pravé americké atmosféry. V nejnovější cihličce s názvem Ruská ruleta se ovšem autor rozhodl změnit prostředí a zavítat do Moskvy. Tamější šéf centrálního krematoria má právě napilno, neboť mu tak trochu nesedí počty mrtvol. Cože? Z nějakého důvodu mu během posledního měsíce zmizely jeden, dva, tři kusy mrtvého masa, připravené zajet přímo do pece na zpopelnění. Nebožtíci asi neobživli a týden nepoužívané orgány by se jen těžko hodily na černý trh. Jeden z šéfů moskevského podsvětí by se navíc rád jedné mrtvoly zase zbavil. A nadřízení na radnici z toho všeho nejsou zrovna nadšení.

V Americe dobře, v Rusku také tak

Nová kniha Petra Heteši začíná pěkně svižně, rychlým sledem událostí, jež rozjedou zápletku, která se rozkládá jako pečlivě vyrobené origami. Problém spočívá jen v tom, že se čtenář nemůže od stránek odtrhnout – autorovi skáčou slova do řádků tak uhrančivě, že si jeden ani nevšímá, kolik stránek už stihl obrátit. A to by paradoxně mohlo představovat ten nejdůležitější zádrhel. Jakkoli je Ruská ruleta pro oko čtenáře lačného po nějaké superkvalitní oddechovce perfektní volbou, toho hlavního, co dělá odpočinkové čtivo odpočinkovým alespoň pro mužskou část populace – akce – se tu vyskytuje jen pomálu. Samozřejmě, příběh je, ač lineární, velmi napínavý, logický a obsahuje příjemný motiv v pointě, avšak postrádá ostré dějové zvraty, nemluvě o přestřelkách.

obálka Petr Heteša: Ruská ruleta

Přesto se Ruská ruleta dá jasně prohlásit za výborné čtení pro chvíle, kdy potřebuje člověk jakýmkoli způsobem vypnout. Co jí chybí na vystřílených kulkách, tekoucí krvi a hackerských zásazích, dohání ve všech kategoriích, které spadají do škatulky Bonusy pro čtenáře. Nejvýznamnější je chytlavý jazyk, jímž se autor blýská prakticky na každé stránce. Kromě místy břitkého humoru a všeobecně rychlého spádu textu spočívá tato lingvistická atraktivita především v dialozích a monolozích; už jen proto, že v celé knize výrazně převažují v neprospěch všech ostatních pasáží. A ty zase hýří množstvím pop-kulturních odkazů v čele s hrabětem pomalu-se-načítajícím Windows. Snad jen nekonečné holdování ruské vodce se dokáže omrzet prakticky okamžitě.

„Máš to tu docela hezký… hlavně personál,“ řekl jsem a ta s baňkou a pohyblivými ňadry se zakřenila.
„On ani neví, jak to tu má hezký,“ řekla ta druhá trochu ukřivděně.

str. 185

„V klidu tati… (…) Za tři dny odjíždím na Kavkaz.“
„Na Kavkaz?“
„Dyť jsem ti to říkala… Přechod. Ještě ses mně ptal čeho. Tak teď už to vím. Kavkazu.“
„Kavkazu? A odkud? Jako z Gruzie, Ázerbájdžánu, nebo snad Turecka?“
„Co já vím? To máš jedno.“

str. 352

Potěší ale i jiné cetky, v čele s všudypřítomnými vyvinutými dámami, jež čas od času jako by vypadly z obálek superhrdinských komiksů. Hetešovy postavy jsou navíc lidé, a tak si tu a tam dopřejí nějaké sexuální fantazie v zastrčených kamrlících. Ostatně, vlastní charaktery postav nejsou vůbec nepřitažlivé a v jistých případech by se mohly vydávat za reálné osoby. Snad jen hlavní hrdina, onen ředitel moskevského krematoria, může navenek působit poněkud flegmaticky, ačkoli jeho činy na to ani zdaleka neukazují.

V závěrečném ohlédnutí Hetešova novinka dokonale uspokojí kohokoli, kdo hledá nějaký příjemný nenáročný špalíček, do něhož se začte a dobře se pobaví. S výjimkou ryze akčního děje má Ruská ruleta všechny patřičné propriety. Jen ve srovnání s takovými Démoni jsou věční nebo Šest diamantů by mohla mírně propadnout. Na druhou stranu, k bezduchosti Cybrainu má také daleko.

Název originálu: Ruská ruleta
Autor: Petr Heteša
Obálka: Juraj Maxon
Počet stran: 418
Vazba: brožovaná
Rozměry: 115 x 180 mm
Vydal: Brokilon, Praha 2011
Doporučená cena: 278 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Petr Heteša si zahrál podivnou Ruskou ruletu. Sám se sebou?