Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Peter Lindbergh: Umění melancholie

Redakce

Redakce

30. 4. 2010

Peter Lindbergh je znám především svými černobílými fotografiemi. Jak sám říká, koluje mu v žilách melancholie německých expresionistů. Dramatický styl, který nalezneme v jeho fotografiích, pramení ze zájmu o kinematografii. V jeho díle najdeme odkazy na filmy od Fritze Langa až po Jima Jarmusche.

Zdroj: peterlindbergh.net

Peter Lindbergh se narodil 23. listopadu 1944 v Německu a vyrůstal v městečku Duisburg. Jeho první práce byla pro módní dům Karstadt & Horten, kde byl ovšem jen jako dekoratér výloh. V osmnácti letech se odstěhoval do Švýcarska. Po osmi měsících se však vrátil zpět, aby v Berlíně mohl navštěvovat večerní kurzy Akademie výtvarného umění.

Poté se vydal po stopách svého idola Vincenta van Gogha a stopem vyrazil do Francie, kde na pár měsíců zakotvil ve městě Arles. Dále pokračoval po Španělsku a Maroku a jeho cestování trvalo celé dva roky. Do Německa se vrátil kvůli studiu malířství na Univerzitě umění v Krefeldu.

Od umění k fotografii

Roku 1969, ač byl stále ještě studentem, vystavila jeho práce renomovaná galerie Denise René/Hans Mayer. Jeho poslední zastávkou v oboru klasičtějšího umění byly ilustrace. Od roku 1971 se však jeho zájem zcela zaměřil na fotografii. Po dva roky pracoval jako asistent düsseldorfského fotografa Hanse Luxe. Od roku 1973 působí jako samostatný fotograf.

Zdroj: refinery29.com

Zdroj: refinery29.com

Jeho mezinárodní věhlas odstartovala práce pro respektovanou módní rubriku německého magazínu Stern v roce 1978. Ještě ten samý rok se přestěhoval do Paříže. Zpočátku zde pracoval pro italský Vogue, poté pro jeho anglickou, francouzskou, německou a americkou mutaci a nakonec i pro magazíny Marie-Claire, New Yorker, Vanity Fair, Allure a Rolling Stone.

V roce 1992 podepsal v New Yorku čtyřletou smlouvu s americkým Harper’s Bazaarem. Peter Lindbergh nafotil kampaně pro Giorgio Armani, Jil Sander, Prada, Donna Karan a Calvin Klein a nafotil portréty hvězd – Catherine Deneuve, Micka Jaggera, Charlotte Rampling, Nastassji Kinski, Tiny Turner, Johna Travolty, Madonny, Sharon Stone, Johna Malkoviche a mnoha dalších.

Zdroj: 30.media.tumblr.com

Roku 1995 a 1997 byl oceněn jako Nejlepší módní fotograf na Mezinárodním festivalu módní fotografie. Mezitím nafotil kalendář Pirelli a dostal ocenění Raymond Loewy Design Award. S jeho fotografiemi vyšlo celkem pět knih.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Peter Lindbergh: Umění melancholie