Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Pearl Harbor ve filmech vybouchl už několikrát. Mrkněte na ty nejlepší

Dnes 7. prosince si připomeneme 70. výročí ode dne, kdy byl japonskými letadly napaden přístav Pearl Harbor. Amerika tenkrát slavila snad největší den ponížení v celé historii. Na toto téma vzniklo nespočet filmů, které zachycují tehdejší události.

Ben Affleck jako letec v Pearl Harbor, Zdroj: distributor filmu

Za zmínku stojí tři snímky, které vznikly v průběhu posledních deseti let a jejich hlavní tematikou je osudová bitva v Pearl Harbor, kde byli Američani těžce potupeni. Pro milovníky historických dokumentů, ale i zamilovanýh slaďáků tu máme několik tipů.

Pearl Harbor

Válečný / Akční / Romantický / Drama
USA, 2001, 176 min

Režie: Michael Bay
Hrají: Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, William Lee Scott, Tony Curran, Ewen Bremner, Alec Baldwin, Nicholas Farrell, Jaime King, Cuba Gooding Jr., Jennifer Garner, Matthew Davis

Divákovi určitě neujde, že více než o děsivé události v Pearl Harboru se film soustřeďuje na milostný trojúhelník ústřední trojice. Drsňák a rozený vůdce Rafe (Ben Affleck), jeho nejlepší kamarád Danny (Josh Hartnett) a krásná sestřička Evelyn (Kate Beckinsale) se ocitnou uprosřed války. A jak to tak bývá, je z toho láska jako trám. Jenže kdo s kým? Jednoduše každý s každým.

Mrkněte taky na 10 nejlepších filmů o druhé světové

Rafe a Evelyn se do sebe zamilují, a když je Rafe sestřelen na misi a prohlášen za mrtvého, dá se nešťastná sestřička do kupy s Dannym. Jenže Rafe má tuhý kořínek a na scéně se objeví, zrovna když to divák nejmíň (nejvíc) čeká.

The YouTube ID of Lx6HnLvK9M0&feature=related is invalid.

Film se snaží, vedle zamotaného románku, zachytit i hrůzy, které se odehrávaly během japonského náletu, a politickou situaci v Americe. Díky značným efektům a precizním bojovým scénám se snímek zapsal do Guinnessovy knihy rekordů jako film s největším počtem explozí. Taky kritika si na něm může pořádně smlsnout, protože během natáčení nadělali filmaři hodně chyb. Nicméně byl film diváky nadšeně přijat, a jestli se ve filmu najdou časové nesrovnalosti, jim vrásky nedělá.

Pearl Harbor – Den ponížení (Pearl Barbor: El Día de la Infamia)

Dokumentární
Španělsko, 2005, 58 min

Snímek Pearl Harbor – Den ponížení se na události 7. prosince 1941 dívá z perspektivy amerických politiků, především tehdejšího prezidenta Franklina Delana Roosevelta. Dokument zachycuje události před osudovým dnem, během leteckého útoku a také následky, které tato událost měla pro americkou i japonskou vládu.

Pearl Harbor – Den Ponížení je televizním filmem, který vznikl ve Španělsku a dosahuje, v oblasti dokumentárních filmů, velmi vysoké kvality.

Pearl Harbor: Válka v Pacifiku (Pearl Harbor 65th Anniversary Edition)

Dokumentární / Válečný
USA, 2006

Před pěti lety vyšel osmidílný seriál k 65. výročí událostí v Pearl Harboru. Dokumentárně pojatý seriál mapuje politické, hospodářské, ale i společenské události doprovázející tuto černou událost v amerických dějinách.

Pearl Harbor je oblíbeným tématem mnoha filmařů a jeho dalšího zpracování se v budoucnosti jistě dočkáme. Zatím však můžeme čerpat ze současné nabídky, která je různorodá co do kvality, tak zpracování.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pearl Harbor ve filmech vybouchl už několikrát. Mrkněte na ty nejlepší