Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Park místo staré trati? V New Yorku to tak udělali

Redakce

Redakce

22. 10. 2011

FOTO: High LineV New Yorku byla v červnu letošního roku otevřena druhá část veřejného parku High Line. Jeden a půl míle dlouhý park, vytvořený v prostoru bývalé nadzemní dráhy, láká obyvatele města k procházkám i odpočinku.

FOTO: High Line

Místo staré dráhy vyrostl nový park, Zdroj: thehigline.com

Samotný projekt obnovy bývalé železniční trati ze 30. let minulého století ukazuje přinejmenším zajímavý způsob, jak z již nefunkční a zchátralé dopravní stavby uprostřed města udělat veřejný prostor plný zeleně.

Veřejný prostor je koncipován jako vyvýšená promenáda městem, která dává člověku možnost dívat se na své okolí z jiné perspektivy. Jakýsi doplněk uprostřed zeleně tvoří prvky městského mobiliáře spolu s místy, kde si člověk může jen tak sednout a dívat se na ruch velkoměsta jako na reálný a živý film, ve kterém předem vlastně neví, co se stane.

FOTO: High Line

Pohled na zelenou magistrálu

Neméně přitažlivým dojmem působí i zasazení dráhy mezi domy. Zajímavým prvkem z hlediska architektonického se tak může stát bezesporu možnost propojení vyšších pater domů právě s touto zelenou magistrálou uprostřed města. Vlastníkům se tak skýtá neopakovatelná možnost spojit své domy s frekventovanou pěší cestou a vytvořit možná i další místa setkávání.

High Line v datech

Nově otevřený úsek, který připojuje deset bloků, navazuje na část, která byla otevřena již v roce 2009. Autorem revitalizace je newyorské urbanistické studio James Corner Field Operations a architektonické studio Diller Scofidio + Renfo. Celková investice činila v přepočtu asi 250 milionů korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Park místo staré trati? V New Yorku to tak udělali